Az, hogy mennyire érezzük tágasnak a tereket, rajtunk múlik. Merészséggel és kreativitással azonban egy valóban pici lakásból is minden funkciót kielégítő, harmonikus otthon teremthető.
Mindössze ekkora? – tette fel a kérdést az ügyintéző a lakás vásárlásakor a fiatal tulajdonosnak. Ő pedig büszkén bólintott, hiszen máris számos ötlete volt arra, hogyan fogja átalakítani a 24 m2-es ingatlant úgy, hogy az kényelmes és hangulatos is legyen.
Egy darabig, szükségből, meghagyta az eredeti elrendezést, de ezt utólag már nem bánja, hiszen így volt alkalma kiismerni első önálló lakását, megtapasztalni, hogy hol milyen természetes fények vannak, és hogyan használja a tereket. Ez a gyakorlati tudás, mint mondja, elengedhetetlen ahhoz, hogy a későbbiekben egy minden szempontból megfelelő kialakítás születhessen meg.
A felújítást a lakás teljes „kipucolásával” kezdte. Mivel minden négyzetcentiméter számított, a falakat megszabadította a régi szigeteléstől és a több réteg vakolattól, ami legalább 15-20 centit elvett a térből. Az ajtók is feleslegesnek bizonyultak, ezek kivételével is sok helyet nyert. A következő lépés a fehér szín jótékony hatásának kihasználása volt: mind a padlót, mind a falakat ilyenre festette, hogy optikailag tágasabbnak tűnjön a tér. Ráadásul tudta, hogy ez az alap bármilyen árnyalattal párosítható, és egyszerűen megunhatatlan.
– Ahhoz, hogy ne legyen túl steril az összhatás, a különböző textúrákkal játszottam. A falakat tégláig csupaszítottam, majd egy vizes kezelést és alapozást követően fehérre festettem, míg a földre kerülő fenyő hajópadló esetében a festék alatt is látható erezet kelt izgalmas hatást. Óva intettek ettől a megoldástól, én mégis szeretem a használat során szerzett kopottságát.
A világos alapok kialakítása után a megfelelő bútorok ügyes elrendezése került a fókuszba. Egy pici lakásban különösen fontos, hogy több kisebb, keskenyebb, könnyen elmozdítható darabot válasszunk, így azok nem foglalnak el sok helyet, és pillanatok alatt átalakítható a tér vendégfogadáshoz. Heni a bútorok egy részét örökölte, több darabra pedig a bolhapiacon vagy lomtalanításkor bukkant rá. Költségkímélő megoldásként ezeket is átfestette, illetve egy kis átalakítással új funkciót adott nekik. Így lett a régi ajtóból előszobafogas, a lépcsőházban talált asztalkából íróasztal, egy tükör és egy polc kombinációjából pedig fésülködősarok.
A legnagyobb gondot az elegendő tárolóhely kialakítása jelentette. Heni ezt úgy oldotta meg, hogy rengeteg nagyobb méretű dobozt vásárolt, amelyek egymásra állítva sokfiókos komódként funkcionálnak. Ezekben tárolja a ruhákat, apróságokat. A könyveket sem hagyományos polcokra helyezte, inkább szépen egymásra rendezve a sarkokba állította a köteteket.
– A nagy belmagasságot is igyekeztem kihasználni. Fentre polcokat, akasztókat szereltem a falakra, ide kerültek a mindennapokban keveset használt tárgyaim.
– Számomra azonban az otthon nem csak a praktikumról szól. Fontos volt, hogy olyan atmoszférája legyen, amiben jól érzem magam. A munkámból adódóan esztétikumra érzékeny ember vagyok, így odafigyelek az apró részletekre. A nyitott konyhapolcra szép, fémes és fehér edényeket, poharakat helyeztem, a gyümölcsöt mindig látványosan elrendezem, a fémdobozokról, az üvegekről pedig leszedem a címkéket, hogy azok egységesek legyenek. Ettől lesz a tér személyes, rám jellemző.
Heni ezenkívül a kedvenc képeslapjaival dekorál, de egy-egy mutatós ruhadarabot is kiakaszt, mert stílusos díszei lehetnek a térnek. Még számos terve van a kis lakással kapcsolatban, szerinte ugyanis időről időre jó, ha változik a környezetünk – akárcsak az életünk.
További fotókért kattints a képgalériára!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!