Könnyelműség megválni a kissé megkopott, ámde jó állapotú, kényelmes daraboktól. Eláruljuk, mit kell tennünk, hogy olyanok legyenek, akár az újak!
Mielőtt „kiköltöznénk” a zöldbe, meg kell tisztogatnunk a szabadban átteleltetett fa asztalokat és ülőalkalmatosságokat. Gyökérkefével, szárazon súroljuk le róluk a koszt, aztán finom szemcséjű dörzspapírral csiszoljuk simára a szálkás helyeket. Szükség esetén használjunk penészeltávolító vegyszert, és híg klóros oldattal tüntessük el a zöldes algafoltokat.
A rendkívül tartós – ennek megfelelően borsos árú – teakfa kerti bútorok csak rendszeres ápolás mellett őrzik meg jellegzetes színüket. A színezett kültéri faolajok vízhatlanná teszik és megvédik őket a nap káros sugárzásaitól. (A színtelen olajok hamar kiégnek, és a bútor elszürkül a napon.) Az olajozást a többi keményfa (akác, tölgy) is meghálálja.
Lakkozott és pácolt felülethez speciális lakk-, illetve lazúrtisztító ajánlott. A kedvező áron, széles forma- és színválasztékban kapható műanyag kerti bútoroknak nem árt az eső, a fehérek azonban sajnos hamar bepiszkolódnak. Ezeket mossa le szappanos vízzel, és karc mentes súrolószerrel távolítsuk el róluk a makacs szennyeződéseket. A fertőtlenítő hatású mosószerektől visszanyerik majd fehérségüket. Végül a megszáradt felületet kezelje speciális ápolószerrel, amely csillogást kölcsönöz a műanyagnak, miközben védőbevonatot is képez rajta.
Vásárláskor érdemes több pénzt áldozni az olyan, jó minőségű műanyag bútorra, amely már eleve ellenáll a károsító UV-sugaraknak.
Frissítő fortélyok:
- Festés, olajos kezelés és lazúrozás közben rostirányban mozgassuk az ecsetet.
- A fonott és a keményfa kerti bútorokat évente kenjük át kültéri faolajjal egy száraz napon. Kb. 10 percnyi beszívódás után töröljük le a felesleget, különben ragacsos marad a felület. A kezeléstől a fa természetes színe sötétebb lesz.
- A lazúrozás nem fedi el a fa erezetét, jobban ellenáll az UV-sugárzásnak, egyszerű felhordani, ráadásul felújítani is könnyebb, mint a festést vagy az olajozást.
Bambusz
- Puha kefével távolítsuk el a résekből a port. A bútort szalmiákszeszes vagy szappanosbóraxos oldattal mossuk át, majd öblítsük le tiszta vízzel, és szárítsuk meg a napon.
- Jól keverjünk el 3 dl vizet ½ tk citromlével és 1 ek sóval. Ha ezzel az oldattal kenjük be a bambuszbútort, kevésbé fog piszkolódni.
- A napszítta, fénytelen fafelületet dörzsöljük át lenolajjal átitatott ruhával.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!