Az Airbnb térhódításával egyre többen adják ki lakásukat akár néhány napra is külföldi szállóvendégeknek, akik sajnos sokszor zavarják a házban élők nyugalmát. Mit lehet tenni ellenük?
A szomszédos lakást a tulajdonosa bérbe adta egy fiatal hölgynek, aki hétvégére átengedi az ingatlant külföldieknek. Az ideiglenes szállóvendégek bulizni jönnek a városba, és nagyon hangosak. Mit tehetünk? A tulajdonosnál már panaszt tettünk, de a füle botját se mozdítja – kérdezte olvasónk.
A fő szabály szerint a tulajdonos jogosult rendelkezni a saját lakásával, adott esetben azt bérbe adhatja. Ez a joga általános jelleggel nem korlátozható sem a házirendben, sem pedig a szervezeti vagy működési szabályzatban. Utóbbiakban csupán a használat szabályait lehet rögzíteni (pl. kisállatok tartására vonatkozóan). Ugyanakkor mindenkinek – így a bérlőnek is – ügyelnie kell arra, hogy magatartásával ne zavarja a többi embert. A szabályt figyelmen kívül hagyó lakókkal szemben több módon is felléphet.
Mindenekelőtt érdemes felhívni a bérlők, valamint a tulajdonos figyelmét a házirend, illetve az együttélés fenti szabályainak megtartására. Javasoljuk, hogy helyezze kilátásba az ügy jogi útra terelését, hiszen az eljárás végén bírságot is kiszabhat a hatóság. Amennyiben ez nem vezet eredményre, azonnali megoldásként értesítheti a rendőrséget, ugyanis a csendháborítás szabálysértésnek minősül. Abban az esetben, ha bizonyítható – akár tanúkkal, akár hangfelvétellel – a rendszeres szabálysértés, birtokvédelmet kérve egyéves elévülési időn belül akár a jegyzőhöz is fordulhat.
(A szakértő tanácsát a kérdés és a hatályos jogszabályok alapján, tájékoztató jelleggel adta. A tényállás és a körülmények pontos ismerete hiányában a válaszért felelősséget a D.A.S. JogSzerviz nem vállal.)
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!