Az energiafelhasználás mérséklése több okból is hasznos és kívánatos: alacsonyabb lesz a rezsiköltség, és csökken az üvegházhatású gázok kibocsátása.
Ha szeretnénk otthonunk energiahatékonyságát növelni, akkor a következő szempontokat érdemes szem előtt tartani.
A passzív energiahatékonyság az olyan megoldásokat foglalja magába, amelyek valamely tulajdonságuknak köszönhetően takarítanak meg energiát. Ilyen például a szigetelés, a megfelelő nyílászárók használata, az alacsony fogyasztású, illetve jó hatásfokú készülékek alkalmazása, illetve az épület tájolása.
Az aktív energiahatékonyság valamilyen vezérlési vagy szabályozási funkciót jelent. Egy lakás vagy családi ház esetén ugyanúgy meghatározható a fogyasztás, mint egy autónál, csak itt nem l/100 km a mértékegység, hanem kWh/m2a (kilowattóra/négyzetméter/év) értékről beszélünk. Ez önmagában persze nem mond sokat, ezért találták ki az energetikai tanúsítványt, ahol kategóriákba sorolják az épületet.
Az elektronikus eszközök szabályozása
A fűtést (hűtést) termosztáttal, a világítást fényerő-szabályozóval (dimmerrel) vezéreljük. Ezek mind az aktív energiamegtakarítás eszközei. Fűtésnél vagy világításnál jelenlét-érzékeléssel is takaríthatunk meg energiát, ez azt jelenti, hogy lekapcsolódnak a lámpák, illetve alacsonyabb fokozatba vált a fűtés, ha nem tartózkodunk a helyiségben. Ezek működhetnek külön, de integrálhatjuk őket rendszerbe is, ilyenkor otthonunk „okossá” válik.
Elektronikai, háztartási eszközök
Ezeket a gyártók „energiacímkével” látják el, amelyen az is szerepel, hogy átlagos felhasználás mellett mennyit fogyaszt a készülék (bekeretezve, kWh/annum mértékegységgel). Ha ezt az értéket beszorozzuk 40-nel, megkapjuk, hogy az mennyivel fogja terhelni villanyszámlánkat. Az ideális az lenne, ha mindenből a legalacsonyabb fogyasztású, „A+++” besorolású terméket vásárolnánk.
A lakás zöldkártyája
Az energiahatékonysági besorolás azt mutatja meg, hogy mennyire hatékony az épületben az úgynevezett fajlagos primer energiafogyasztás a fűtés, a meleg víz, a hűtés, a szellőzés és a világítás tekintetében.