Az első iPhonok, iPadek egyik „atyja”, Jony Ive alig múlt 50 éves, de neve már összeforrt a híres elektronikai eszközök és mobiltelefonok formavilágával.
Az Apple termékeit ismerik gyerekek, felnőttek, tehetősek és kevésbé jómódúak Ázsiától Európáig az egész világon. A cégóriás vezető formatervezője, az elegánsan egyszerű vonalvezetésű tárgyairól ismert Sir Jonathan Paul „Jony” Ive gyerekkorától érdekelődött az autók iránt, ezért először Londonban, a Royal College of Art kurzusán tanult autótervezést. Aztán Newcastle-ben elvégezte az ipari formatervezői szakot, és London egyik start-up dizájnügynökségénél, a Tangerine-nél helyezkedett el. Ebben az időben főleg mikrohullámú sütőket, fúrókat, fogkeféket tervezett. Az Apple akkoriban a Tangerine ügyfele volt, így Ive részt vehetett a PowerBook létrehozásában.
Érdekesség, hogy az akkor még közel sem olyan híres Apple vezetése majdnem két évig győzködte az angol tervezőt, míg végül átigazolt hozzájuk. A Newton és a MessagePad110 végső formába öntésén a Robert Brunner vezette dizájnrészleg tagjaként dolgozott, de egy ponton megelégelte, hogy nyomtatók fedelével kell foglalkoznia, és úgy döntött, elhagyja az Apple csapatát.
Miután Steve Jobs visszatért, rábeszélte Ive-t, hogy folytassa munkáját, mint a cég ipari formatervezésért felelős alelnöke. Közismert, hogy Steve Jobs a dizájnt helyezte a cég termékstratégiájának középpontjába, a fiatal tervező pedig megteremtette a világmárka letisztult, funkcionalista formavilágát. Az iMac volt az első figyelemfelkeltő termék, amelynek sikere kijelölte az utat a többi technológiai ikon, az iPod, az iPhone vagy az iPad számára. Jobs és Ive barátsága időközben egyre szorosabbá vált. Steve Jobs spirituális társaként tekintett a tervezőre, aki barátja mellett volt 2011-ben azon a szomorú októberi napon is, mikor az örökre elbúcsúzott családjától.
Ive közismertsége ellenére féltve őrzi magánéletét. Feleségével, Heather Pegg-gel 20 évesen házasodtak össze, ikerfiaikkal San Franciscóban élnek. Közeli barátai közé tartozik Chris Martin, a Coldplay énekese, Paul Smith divattervező, Marc Newson dizájner és a U2-ból ismert Bono, utóbbival több jótékonysági projektben is részt vett. Keményen dolgozik, máskor viszont önfeledten élvezi az életet: kényelmesen hátradől a Bentley Mulsanne vajszínű bőrből készült hátsó ülésén, egy fényűző parti kedvéért magánrepülőgépén átrepül egy másik kontinensre, vagy egyszerűen csak visszavonul a Nyugat-Angliában található, 17. századi kastélyába…
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!