Nemcsak a városképet, hanem a városlakók életét is formálják az ötletesen kialakított, bár csupán ideiglenesen ki helyezett mobil installációk, amelyekből manapság már itthon is egyre több akad.
Elsősorban rendezvényeknek dolgozunk, de jobban belegondolva a legtöbb ideiglenes, mozdítható installáció eredménye valamiféle rendezvény lesz – mondja Füleki Bálint, a Mobilsofa Kft. alapító-tulajdonosa. – Például ha két széket rögtönözve leteszünk egymás mellé egy téren vagy egy fesztiválon, biztosak lehetünk benne, hogy rövid időn belül leül oda két ember. Máris összehoztuk őket. Ha pedig egy helyen több szék áll, vagy babzsákok, puffok, fotelek, akkor az már egy közösségi hely, ahol jó lenni.
És valóban, úgy tűnik, hogy ezekre a spontán közösségi élményekre nagy szükség és egyre erősebb igény van itthon is. Egész mozgalom szerveződött például annak érdekében, hogy idén nyáron újra lezárják a Szabadság hidat. A korlátozást tavaly nyáron az útfelújítások miatt kényszerűségből rendelték el, az emberek viszont örömmel fogadták, és pillanatok alatt parkként kezdték használni a területet. A Város és Folyó Egyesület azt szeretné elérni, hogy ebben az évben legalább a hétvégékre legyen a híd ismét a sétálóké.
– Nem véletlenül hívják a bútorokat más nyelveken mobíliának – magyarázza Füleki Bálint. – Ma Nyugat-Európában, de a világ számos más pontján is a mobilitásról szólnak a közterek. Arról, hogy a városiak szó szerint birtokba veszik őket úgy, hogy új funkciókat társítanak hozzájuk. A mi munkánkban ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy szinte bárhol-bármikor be tudunk rendezni egy helyszínt. A Deák téri metrómegállót például egyszer húsz perc alatt alakítottuk át bulihelyszínné. Ahogy elment az utolsó metrószerelvény, elkezdtünk építkezni, és fél óra múlva már ott táncoltak az emberek. A legtöbben vágyunk különleges élményekre, fontos, hogy néha kiszakadhassunk a megszokott közegünkből.
Ehhez nem feltétlenül kell sok pénz, többnyire elegendő a kreativitás, a szervezőkészség és persze némi rugalmasság a városvezetés vagy a kerület részéről. Ezeknek köszönheti megvalósulását a Valyo ígéretes új projektje, a Duna-parti gerilla grill is. A koncepció alapja, hogy a Duna-part egyik alig használt részét (ahol a Gellért Fürdő termálvizes csatornája a Dunába ömlik) grillezésre, társasjátékozásra és beszélgetésre alkalmas, hangulatos közösségi hellyé alakították, néhány betonbútor és grillrács segítségével.
Párizsban a Szajna-partot minden évben plázzsá varázsolják, a „mobil” homok, a napernyők és a koktélbárok beach-hangulatot csempésznek a fővárosba. Nemrég hasonló kísérlet tanúi lehettünk Budapesten.
– A projektben mi is részt vettünk – emlékszik vissza Füleki Bálint. – Akkor még teljesen új volt ez a műfaj, és mi nagyon élveztük a munkát, az eredmény pedig elképesztően látványos lett. De ma már folyamatosan zajlik sok kisebb projekt, amelyeket nem lát feltétlenül az egész város, csak egy-egy kisebb közösség. Ez jó jel, mert azt mutatja, hogy a „váratlanság” lassan a mindennapok részévé válik.
Mobil luxus
A „mozgó” városokhoz egy itt-ott feltűnő luxus- szálloda is hozzátartozhat. Ilyen az Antwerpen kikötőnegyedében nyílt (illetve felbukkant) Sleeping Around nevű pop-up konténerszálloda. Tengeri szállítmányozásra használt konténereket alakítottak át luxusszobákká, így ezeket egyáltalán nem nehéz egyik helyszínről a másikra szállítani.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!