Megfelelő fajtaválasztás és gondoskodás esetén a kényesnek tartott rózsa szinte ugyanolyan könnyen nevelhető, mint bármely más cserje.
Fajtaválasztás
Kertünk adottságai és a felhasználási cél mellett vegyük figyelembe a régiónkra jellemző időjárási viszonyokat is. Míg sok régi típusú rózsa (a kúszókat és a futókat is beleértve) évente csak egyszer nyílik, a modern nemesítések többsége ismétlődően virágzik. A különböző fajtacsoportok eltérő gondozást kívánnak. A parkrózsák általában nem igényelnek különösebb törődést, de a gyomokat elnyomó talajtakaró fajtákat érdemes ágyásban nevelni. A miniatűrök szegélynek és a balkonon egyaránt mutatósak.
Metszés
A dús virágzás érdekében a teahibrideket és a floribunda fajtákat kora tavasszal kell megmetszeni. Később már csak az elhervadt virágokat és a gyökérnyaknál időről időre előtörő vadhajtásokat távolítsuk el. A teljes egészében elnyílt virágcsomókat közvetlenül az első kifejlett levél nyele fölött, egy 15-25 cm hosszú szárdarabbal együtt vágjuk le. Éles metszőollót használjunk! Amennyiben a száron új hajtást látunk fejlődni, közvetlenül e felett ejtsük meg a vágást: így a következő virág hamarabb meg fog jelenni. Ha a csomónak csak egy virága hervadt el, az egymagában is lecsíphető. A vadhajtásokat a kibújás helyén tőből le kell vágni, nehogy elnyomják a nemes rózsát.
Betegségek és kártevők
A modern fajták ellenállóbbak a támadásokkal szemben. A hajtások, levelek torzulását okozó és a bimbók nyílását késleltető lisztharmat esetén semmisítsük meg a fertőzött részeket. A hajtásnövekedés időszakában végzett permetezés a lilásfekete elszíneződésről felismerhető diplokarponos levél foltosság ellen is hatásos. A levélhullást előidéző rózsarozsda kártétele visszametszéssel és vegyszerekkel mérsékelhető. A bimbókat szívogató levéltetveket és a leveleket fogyasztó varródarazsakat növényvédő szerekkel lehet elűzni.
Tudtad?
Az összesen létező mintegy 70-75 ezer fajta rózsa nagy részét az utóbbi kétszáz évben nemesítették. A származás szerinti osztályozás helyett ma inkább a felhasználási terület alapján különböztetünk meg pl. Teahibrideket, talajtakaró, virágágyi, bokor- és törzses, kúszó- és futórózsákat.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!