Előnyös tulajdonságai miatt egyre több otthonba választják a vinylt, szemben a laminált padlóval vagy padlószőnyeggel.
Vízálló, hőszigetelő, zajelnyelő képessége és magas kopásállósága miatt egyre kedveltebb a vinylpadló, hisz a nedves, párás helyiségekben is elérhető a parketta melegségének érzete is. Felületi kidolgozottsága révén egységes összkép alakítható ki a három különféle mintázattal. Ezek a következők:
- fahatású (kb. 80%, ez a legáltalánosabb, köztük pl. a laminált padlóra megszólalásig hasonlító darabok)
- design stílusú (kb. 15%, a legdinamikusabban fejlődő csoport), ami a mediterrán kevert csempék összhatását nyújtja
- kőhatású (kb. 5%, közkedveltek és trendik, mint a csiszolt beton vagy a cementlap látványát idéző) változatok.
A puha műanyag alapok miatt praktikusan vágható-illeszthető, könnyű a tisztántartása, padlófűtés felett is alkalmazható, és magas járáskomforttal rendelkezik. Mindezekért az otthonokban leginkább a kisgyerekes, családos vásárlók preferálják, de a választékban vannak speciális, pl. járművek, közintézmények vagy éppen balettermek burkolatának kiválóan alkalmas darabok is. Tulajdonságai miatt vizes helyiségekbe (konyha, fürdőszoba), az előszobába, de még a hálószobába és a nappaliba is egyre többen választják ezt a „csodaburkolatot”.
Két kivitelben érhetők el: a tekercses, ami méretre szabható (2-3-4 m széles, akár filc hátlapos) és a modulos (klikkes, öntapadós, ragasztós) változatban, ami a laminált padlóhoz hasonlóan panelekből áll és gyorsan lehelyezhető. A harmonikus és komplex lakótér-hatást a színazonos kiegészítők (mint pl. a szegélyléc) is segítik. (A tekercsben kapható burkolatok négyzetméterára 1299-2999 forint között mozog, míg a modulos megoldások esetén az ár 2999-8999 forint között van.)
A vinyl története
A linóleum (természetes alapú műanyag) 1844-ben lett ismert, majd 1912-től kezdték gyártani a mesterséges eljárással előállított PVC-t (polivinilklorid), amelynek ipari termelése az első világháború igényeire válaszul később rohamosan beindult. Ezek 3. generációja a vinyl, amely például rugalmassága, élethű mintázata miatt elsősorban padlóburkoló anyagok alapjául szolgál.
Még több vinylpadlóval kapcsolatos ötletért kattints a Diego oldalára!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!