Sorozatunk második részében segítünk végiggondolni, mely funkciókat hogyan lehet megvalósítani egy kis alapterületű udvaron, balkonon.
A legegyszerűbben úgy állhatunk neki a kert tervezésének, ha papírt és tollat ragadunk, majd felsorolásszerűen leírva végiggondoljuk a következő kérdéseket:
- Mire fogjuk használni?
- Szeretünk kertészkedni?
- Csak pihenésre, kikapcsolódásra használnánk?
- A gyerekek játszanának itt?
- Szeretnénk-e baráti összejövetelek helyszíne legyen?
Kellemes beszélgetések színtere
Például hogyha szeretünk grillezni a barátainkkal, beszélgetni, partikat szervezni, akkor a burkolatokra, pihenő részekre fektessünk nagyobb hangsúlyt, és akár megnövelt tereket alakítsunk ki ennek érdekében. Ezek legyenek nagyobbak, igényes kivitelezésűek, jól használhatók. A burkolatokat úgy válasszuk meg, hogy azok lehetőleg egy-, maximum kétféle anyagból készüljenek és egyszerű kialakításúak legyenek. Ezzel a letisztultság, egységesség érzetét fogjuk erősíteni.
Én kis kertész legény vagyok…
Ha szívesen kertészkedünk, akkor pedig helyezzünk nagyobb figyelmet a növényágyások méretére, hiszen ez ad majd teret számunkra a kertészkedéshez. Kisebb kert esetében amúgy is előnyös, ha minél nagyobb területet borítanak növények, hiszen minél több a növény, annál könnyebb becsapni az érzékeinket. A kert határvonalai elmoshatók, eltüntethetők a növényekkel, így a sok zöld miatt az lesz az érzésünk, hogy tágasabb a kert, mint valójában.
Ha szabadidőnkben szívesen kertészkedünk, akkor hagyjunk ki helyet olyan növényeknek, amikkel minden évben frissíthetjük az ágyásaidat. Kaspókat, növényedényeket helyezhetünk el a kertben, amik szintén változatosságot visznek majd bele. Ezekben is cserélhetjük a növényeidet viszonylag egyszerűen, ami mindig más hangulatot, új színeket visz majd a kertbe.
Fűszerek a kiskertben
Szeretünk főzni? Akkor érdemes lehet fűszerkertet is kialakítani, hiszen innen bármikor frissen beszerezhetjük a kedvenc fogásainkhoz szükséges, magunk gondozta alapanyagokat. Arra ügyeljünk, hogy a fűszereknek napos részre van szüksége. Ha van ilyen, itt kialakíthatjuk a kert díszét, például egy kiemelt ágyás, amit fából vagy kőből készítünk, de akár a falra is tervezhetünk egy vertikális fűszerkertet.
Esti kikapcsolódás
Senkinek sem kell elmesélni, hogy mennyire üdítő érzés egy fárasztó nap után, vagy hétvégi este kiülni a szabadba egy kellemes nyári estén. Ha kedveljük az ilyen pillanatokat, esti beszélgetéseket a barátokkal, akkor gondoljunk a kerti világításra is, hiszen nemcsak fényforrásként tud szolgálni, hanem kellemes hangulati hatásokat is elérhetünk vele. Megvilágíthatunk impozáns növényeket, a kert egyes részleteit, lépcsőket, a gyepet, ha van díszmedence vagy csobogó a kertben akkor azt is, akár a vízfelszín alól. A dizájnvilágítás a LED technológiának köszönhetően nagyon elterjedt, nem drága, és az üzemeltetése sem költséges.
Gyerekbarát kiskertek
A kisebbeknek is kedvezhetünk a kert tervezése során. Az apróbb alapterület nem akadálya annak, hogy játékra használjuk. Elsőként vegyük figyelembe a csemeték életkorát, illetve érdemes meghallgatni az igényeiket is. Egy kerti homokozót könnyen beilleszthetünk a kertbe, azonos színű és anyagú fedéllel, mint a terasz teteje. Így egy leemelhető fedelet építünk neki, és a homokozó teljesen beleilleszkedik a teraszunkba amikor azt nem használja a gyerek. Ez egy összeolvasztott funkció, ami kiskertekben kifejezetten előnyös a hely minél jobb kihasználása miatt. Ha a tér engedi, akkor egy hinta is elférhet a kertünkben.
Sok kisméretű városi kert esetében nincsen füves rész a kertben. Ha pici gyermek van a családban, akkor érdemes gyepes területet kialakítani még ha nem is nagy, mert ezt 2-3 éves koráig nagyon szeretni fogja. Ehető gyümölcsöket, bogyósokat is elrejthetünk a növények közé: ez nagyon nagy élmény és jó tapasztalatszerzés lehet egy kisgyermeknek, hiszen pontosan látja, hol és hogyan terem például a málna vagy az eper.
Csak kikapcsolódásra szolgáló kis kert
Előfordul, hogy olyan méretű a kertünk, ahol egy kis asztalon, néhány széken, esetleg nyugágyon vagy hintaágyon kívül semmi más nem fér el. Az is lehet, hogy az igényeinket teljes mértékben kielégíti az, ha olvasásra, egy délutáni szunyókálásra, esetleg a laptopon végzett munkára vagy meditációra használjuk a kertet. Ebben az esetben erre kell helyezni a fókuszt, és minél meghittebb, a külvilág zajától megóvó csendes kis menedék létrehozására kell törekedni. Itt a növények hangsúlyosabb szerepet fognak kapni. Használjuk őket takarásra vagy a térelválasztásra.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!