Egy hangulatos és praktikusan kialakított fürdőben mindig jól indul és zárul a nap. Sorozatunk második részében a kád kiválasztásához adunk tanácsokat.
Sokunknak a kádban töltött idő jelenti a tökéletes feltöltődést, ami nem is csoda, hiszen a mécsesekkel, fürdősóval hangulatosabbá tett fürdés kifejezetten pihentető. Éppen ezért érdemes felkészülni a kád vásárlása előtt, hogy megfelelő darab kerüljön a fürdőszobánkba.
Az otthoni wellness szerelmesei alapvetően két csoportra oszthatók: egyesek akrilpártiak, mások a zománcozott lemezből készült változatra esküsznek. Az akril, teljes nevén polimetil-metakrilát lehet öntött és extrudált. Az extrudált, anyaghúzott akril előnye, hogy olcsó, hátránya, hogy nem rugalmas, és előfordulhat, hogy repedezni kezd, míg az öntött megtartja formáját, nem reped, de általában drágább.
Az akril könnyen megmunkálható anyag, így rendkívül változatos formákat alkotnak belőle. Felülete fényes, könnyen tisztítható, antibakteriális, nehezen karcolódik, nem sárgul. Súlyát tekintve könnyű, a felülete szobahőmérsékletű, tehát amikor beleülünk, nem érezzük olyan hidegnek, mint a lemezkádak többségét. Sérülés esetén a gyártótól kapott azonos színű pasztával akár otthon is kijavíthatjuk, ha pedig polírozzuk, teljesen eltűnhet a folt.
Mindenképpen kerüljük az olcsó kétrétegű vagy más néven ABS-akril kádakat, ezeknél ugyanis mindössze 1 mm vastagságban viszik fel az akrilt egy másfajta műanyag felületre. (A kád peremének alsó részén megvizsgálhatjuk, hogy 100% szaniterakril-e a kád, ez esetben 3-6 mm az akril vastagsága.) Az akrilpártiak tehát a legkülönbözőbb formák és méretek közül választhatnak, a kínálatban egyaránt találhatunk íves, sarok-, aszimmetrikus vagy többszemélyes verziókat.
Napjainkban egyre kedveltebbek az öntött műgyantából előállított műmárvány kádak is. Ez a típus az akriltermékek árkategóriájába tartozik, és az előbbi szaniterfajtához hasonlóan könnyen formálható, nem sárgul, nem reped, de ellene szól, hogy nehéz.
A lemezkádak acélból készülnek, ezt az alapanyagot zománcozzák a gyártók. Az ilyen darabok átvészelnek bármit, egyetlen ellenségük a sav, utóbbival érintkezve mattá válik a felületük. Sokan nem kedvelik, mert hidegnek érzik, pedig ez a felület is hamar átmelegszik, és tartja is a meleget. Ma már a lemezkádakhoz is kérhetünk antibakteriális felületkezelést, sőt akár vízlepergető réteget is rendelhetünk. Egyedül arra kell vigyázni, nehogy lepattanjon a zománc, mert az alatta lévő fém azonnal erodálódni kezd.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!