Ha elég időt és energiát fordítunk a teraszunk berendezésére, teljes értékű helyiség lesz, nappaliként vagy étkezőként is használhatjuk.
Ideális esetben az erkély (balkon), terasz, loggia szerepe az, hogy átmenetet képezzen a lakás és a külső környezet között: szabályozza a külvilág irányából érkező hatásokat, ugyanakkor kiterjessze az életteret a természet felé – magyarázza Madarász Károly kertmérnök. Mindezen célok elérésének legfőbb eszközei a növények.
Tekintettel arra, hogy cserjék, évelők, egy- és kétnyári növények széles választéka áll a rendelkezésünkre, lehetőségeinket a balkon tájolása kevésbé befolyásolja, csupán meg kell keresni az adottságoknak leginkább megfelelő fajtákat, és megteremteni az egyensúlyt a természetes és mesterséges elemek között.
Ezért nem ajánlott például befüvesíteni egy kisebb területet, vagy ideültetni egy nagyobb díszfát. A dézsák, ládák, cserepek, egyéb tárolóelemek alkalmasak zöldségek, gyümölcsféleségek, fűszer- és gyógynövények ültetésére is, amelyekkel szintén szorosabbá tehető a kapcsolat a lakás és a természet között.
Ha nincs elég helyünk, szóba jöhet a vertikális növényültetés. Ma már könnyen beszerezhetünk egy különböző magasságokban elhelyezett termesztőközegeket tartó szerkezetet. Többségük rendelkezik a növények víz- és tápanyagellátását biztosító kiegészítőkkel; léteznek önálló fal építésére alkalmas, illetve meglévő falra szerelhető változatok is. Az utóbbi esetben feltétlenül gondoskodjunk a fal szigeteléséről!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!