Minél kisebb egy lakás, annál nagyobb feladat úgy megtervezni a berendezést, hogy minden elférjen, mégse legyen zsúfolt a tér.
Az otthonról elkerülő fiatalok álma, hogy egy kellemes kis garzonlakásba költözhessenek a szülői házból, amely könnyen fenntartható, hangulatosan berendezhető és lehetőleg a város centrumában helyezkedik el. Ezek a lakások jellemzően nem nagyobbak 40 m2-nél, egy szobával, főzőfülkével, WC-vel, illetve minifürdővel rendelkeznek. A legtöbb belvárosi garzon leválasztás eredményeképpen jött létre, ebből adódóan gyakran kissé furcsa az alaprajzuk.
Bárhogyan helyezkedjenek el a falak, első lépésként mindenképpen azt kell megnézni, hogy le tudunk-e választani egy hálófülkét, hiszen a nappali és a konyha nyugodtan kerülhet egy térbe. Szerencsés esetben két homlokzati nyílászáró van, ami lehetővé teszi ezt a változtatást.
Kis garzonok esetében a berendezés korántsem egyszerű. Praktikus megoldás egyedi bútorokat gyártatni, mert azok a padlótól a mennyezetig érhetnek, ráadásul így hasznosíthatjuk a beugrókat is, egyszóval így lesz a leghatékonyabb a helykihasználás. Ha egyedi bútorokban gondolkodunk, akkor szóba kerülhet például egy szekrénybe betolható íróasztal, egy felhajtható ágy vagy egy állítható magasságú dohányzóasztal, utóbbi megemelve akár étkezőasztalként is szolgálhat. Újabban gyakran előfordul, hogy szinteltolással választják el a funkciókat, az ágyat egy dobogóba emelik, alatta pedig tárolókat alakítanak ki.
A régi bérházakban általában galériát is építhetünk, mivel ezekben az épületekben többnyire nagy a belmagasság. A galériára kerülhet egy dolgozósarok vagy egy ágy, alul pedig helyet kaphat a konyhasarok vagy az ülőgarnitúra. Ötletes megoldás, ha falak határolta fürdőszobát alakítunk ki, amely nem ér fel egészen a mennyezetig, így tetejét galériaszerű hálórészként hasznosíthatjuk. Ha a belmagasság miatt erre nincs lehetőség, pengefalak, könyvespolcok, szekrények is elkülöníthetik az egy térbe kerülő funkciókat.
Kicsit drágább, de látványos az üvegfallal történő leválasztás, nagy előnye, hogy kellemes térérzetet biztosít. Az optikai térelválasztás ugyancsak eredményes kis helyiségekben, ilyenkor a tapéta, a falburkolat vagy akár a színek megváltoztatásával jelezzük a határokat, de játszhatunk a világítással is. Szintén nagyobbnak tűnik a tér a szinteltolás, dobogóépítés következtében; utóbbin nemcsak ágy, de kanapé is helyet kaphat, az alatta kialakított mély kihúzható tárolók pedig rengeteg tárgyat elnyelnek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!