A fűtésszezon beköszöntével egyre többen keresnek rá az interneten különböző spórolási tippekre: mivel a legtöbb hő az ablakokon és ajtókon át szökik ki az otthonunkból, ezért elsősorban a nyílászárók szigetelését igyekeznek házi praktikákkal megoldani.
Vannak, akik a lehúzott redőnyre és a vastag sötétítő függönyre esküsznek, míg mások az ablakpárkányba tett huzatfogó párnákkal igyekeznek kint tartani a hideget. Érdemes kipróbálni a minőségi PVC nyílászárókat gyártó Inoutic tanácsait is, melyekkel nem csak a fűtési költségeken, de még az áramszámlán is spórolhatunk.
Hasznosítsuk a napenergiát
Kevesen gondolnak bele, hogy az üvegen felgyülemlett szennyeződés jelentősen ronthatja a természetes fény bejutását otthonunkba. Emiatt feljebb kell csavarnunk a fűtést, és a villanyt is gyakrabban kell felkapcsolnunk. Vagyis, ha alaposan megtisztítjuk ablakainkat, azzal nem csak szebb életteret teremthetünk magunknak, de a rezsiszámlánkon is spórolhatunk. A tökéletes eredmény érdekében használjunk szemcsementes, alkoholbázisú tisztítószert, ami a komolyabb szennyeződést is kíméletesen távolítja el. Ha pedig már csillog-villog minden ablakunk, akkor érdemes minél több természetes fényt beengednünk a lakásba: a napsütéses órákban húzzuk fel az árnyékolókat, illetve húzzuk el a sötétítő függönyöket.
Huzatpárna helyett karbantartás
Bár komoly kultusza van a mókás állatfigurás, vagy épp népi motívumokkal díszített huzatpárnáknak, hatékonyabb módja is van a fűtésszámlánk csökkentésének. Az ablakok, és különösen az erkélyajtók esetében érdemes ellenőrizni a szárnyban és a tokban körbefutó gumitömítések állapotát. Ha ezek puhák, akkor tökéletesen végzik a dolgukat, míg ha kiszáradtak, akkor már nem szigetelnek megfelelően. A megoldás egyáltalán nem bonyolult: glicerines ronggyal vagy szilikonolajjal törölgessük át őket, és ismét rugalmasak lesznek. Ha viszont azt tapasztaljuk, hogy több helyen is elszakadt a tömítés, érdemes mielőbb kicseréltetni egy szakemberrel, így pár ezer forint ráfordítással akár több tízezret spórolhatunk a tél végéig.
Szellőztessünk okosan
Ha semmi mást nem teszünk, csak tavaszig elfelejtjük az ablakunk „bukó” nyitásmódját, már azzal is sokat spórolhatunk. Gondoljunk csak bele, milyen sok időbe telik, amíg azon a kis résen bejön a friss levegő, miközben a fűtési rendszer folyamatosan magasabb fokozatra kapcsol, hogy állandó szinten tartsa a helyiség hőmérsékletét. Ezért hűvös időben a rövid ideig tartó, intenzív szellőztetés a legmegfelelőbb: tárjuk ki pár percre az összes ablakunkat, közben pedig tekerjük le a fűtést. Így gyorsan és hatékonyan cserélhetjük le a levegőt, ami egyébként a penészedés megelőzésében is kiemelten fontos.
Ne féljük a téli ablakcserétől
Ha úgy látjuk, hogy nagyon rossz állapotban vannak ablakaink, és egy ideje már fontolgatjuk a cseréjüket, akkor ne várjunk tavaszig! Mivel a téli szezonban kevesebben cseréltetnek nyílászárókat, így könnyebben kaphatunk különböző kedvezményeket, és a beszerelésre is sokkal több szabad időpont közül választhatunk. A legfontosabb előny viszont mégis csak az, hogy az újonnan beszerelt ablakok megtartják a hőt, amit akár már a következő fűtésszámlánkon észrevehetünk. A csere megfelelő szakemberekkel akár fél nap alatt elvégezhető, és alig jár kellemetlenséggel.