A Kultúraktív Egyesület fő célja, hogy innovatív, sokszor játékos módszerek segítségével felkeltse az emberek érdeklődését épített környezetük iránt.
Magyarországon élve hozzászoktunk, hogy nem igazán tudjuk befolyásolni a városkép alakulását, ennek ellenére megszokott tevékenységeinkkel akaratlanul is folyamatosan formáljuk közös világunkat. Például ha a fiatalok rendszeresen gördeszkáznak egy téren, akkor annak funkciója módosul, a padokból akadálypálya lesz, a mellvédből találkozópont. Az utóbbi időben egyre több civil kezdeményezés jött létre, amelyeknek tevékenysége konkrétan a tagok szűkebb környezetének szépítésére, megóvására irányul: a lakóközösségek felújítják a belső udvart, mások virágokat ültetnek a köztereken. Szerencsére ez az állampolgári aktivitás a városfejlesztéssel hivatásszerűen foglalkozó szakemberek számára ma már természetes, ezért is lényeges, hogy az emberek, főleg a fiatalok, érzékenyebbé váljanak az épített környezettel kapcsolatos ügyek iránt.
– A városi tereket a közösség használja, éppen ezért különböző érdekek és igények találkoznak. Mást szeret egy kisgyerekes anyuka, egy biciklis vagy egy gördeszkás – magyarázza Tóth Eszter, a KultúrAktív Egyesület elnöke. – A mi célunk az érdeklődés felkeltése, a kritikus szemlélet és az önálló véleményalkotás ösztönzése.
Az egyesület a Tiéd a város projekt keretében a 8–10 éves korosztály számára készít városismereti könyveket. Ezekben rengeteg játékos feladat található, amelyek megoldásához el kell látogatni a megidézett helyekre, vagyis csak személyesen kaphatjuk meg a válaszokat. Többek között Pécs, Paks, Eger, valamint a Pesti Zsidónegyed tartozik a már „feltérképezett” területek közé. A könyvek egyrészt hasznos és szórakoztató szabadidős programot kínálnak a családok számára, másrészt a pedagógusok is használhatják a kiadványokat oktatási segédeszközként.
Természetesen az egyesület már kidolgozott egy programot a felnőttek részére is. Hogyan befolyásolják a döntéseink a város alakítását? Hogyan tehetjük jobbá, élhetőbbé és érdekesebbé a saját lakókörnyezetünket? – teszi fel a kérdést az Urbanity valós idejű társasjáték. Hétköznapi helyzetekre, jellegzetes városi problémákra kell tudatosan reflektálniuk a játékosoknak, akik a szituációból adódóan érvelnek, beszélgetnek, néha vitatkoznak, és miközben megismerik a társaik, barátaik, családtagjaik véleményét, felülvizsgálják saját álláspontjukat. Van értelme elmenni a lakógyűlésre? Jó-e, ha be van kerítve a játszótér? Rászólsz arra, aki felteszi a lábát az ülésre a villamoson? Társulnál-e egy közösségi kertbe? Ilyesmiről általában ritkán beszélgetünk, pedig egy városlakó naponta szembesül hasonló helyzetekkel. A résztvevők érzik, hogy a szituációk saját életükhöz tartoznak, ezért szívesen gondolkodnak és vitáznak a játék félig fiktív, félig valóságos keretei között.
– A munkánk lényege – foglalja össze Tóth Eszter –, hogy tudatosítsuk az emberekben az igényeiket, a térhasználati szokásaikat, és egyúttal felhívjuk a figyelmüket az eltérő szempontokra. A városunk, lakókörnyezetünk állandóan változik, alakul, de csak akkor fejlődhet pozitív irányban, ha ismerjük és értjük e folyamatok természetét.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!