Szánjunk elég időt az előkészületekre, ha azt szeretnénk, hogy a tapétázás terén sikerélményünk legyen!
1. Szerezzük be a szükséges eszközöket, olvassuk el figyelmesen, hogy milyen tapétaragasztóra lesz szükségünk. Tegyünk szabaddá megfelelő méretű helyet, hogy a tapétát gond nélkül tudjuk szabni, ragasztóval kenni és mozgatni. Nem muszáj speciális szerszámokat vásárolni, használhatjuk a háztartásban megtalálható ollót, kefét és szélesebb ecsetet egy-egy kisebb helyiség felújításakor. A tapéta méretre vágását és ragasztását a földön vagy az ebédlőasztalon is elvégezhetjük, de ha kényelmesebb és gyorsabb munkára vágyunk, természetesen profi eszközök közül is válogathatunk.
2. Első lépésként a régi tapétát, illetve festésnyomokat kell eltávolítani. Ezután javítsuk ki a falhibákat, amihez ne gipszet, hanem készen kapható glettanyagot használjunk. Csiszoljuk, portalanítsuk a felületet, majd alapozzuk le erősen felhígított tapétaragasztóval. Hagyjuk megszáradni. Mérjük le a falak magasságát (hagyjunk rá 5-10 cm-t), ezután vágjuk méretre a tapétacsíkokat. Mintás tapéta esetén úgy tervezzük a csíkokat, hogy a minta megfelelően illeszkedjen.
3. Egy széles ecsettel egyenletesen hordjuk fel a falra a tapétaragasztót. Ügyeljünk arra (különösen a széleknél), hogy a ragasztó a tapétacsík teljes felületét befedje. Érdemes egyszerre három-négy tapétacsíkot bekenni, majd hajtsuk össze, és a falra való felragasztás sorrendjében tegyük félre a darabokat. A pihentetési időt mindenképpen várjuk ki, hogy a papírréteget egyenletesen átitassa a ragasztó. Viniltapéta esetén csak a falfelületet kell ragasztóval bekenni, magát a tapétát nem.
4. A tapéta felragasztását felülről lefelé végezzük. Fogjuk meg a tapétacsík két felső sarkát, és hagyjuk, hogy saját súlyánál fogva szétnyíljon. Festőhenger vagy kemény szőrű kefe (de megfelel tiszta, száraz, összehajtogatott textil is) segítségével nyomjuk le és simítsuk ki a felragasztott tapétát, hogy az alatta lévő levegőbuborékok eltűnjenek. Annak érdekében, hogy a tapéta egyenletesen tapadjon, minden csíkot a széle felé irányuló függőleges és vízszintes mozdulatokkal simítsunk el. A darabokat egymás után úgy kell felragasztani, hogy ne legyen közöttük hézag, illetve a minta megfelelően illeszkedjen. A fölösleges ragasztót szivaccsal azonnal töröljük le.
Milyen tapéták közül válogathatunk?
Vásárláskor a fő szempont az legyen, hogy hova kerül a tapéta!
Papíralapú tapéta, ha kedvező áron szeretnénk vásárolni, és jó minőségű, repedésmentes falra szánjuk.
Viniltapéta, ha a lakás olyan helyiségeibe – fürdőszobába, konyhába, előszobába – kerül, ahol fontos a tisztíthatóság.
Növényirost-alapú vlies- és textiltapéta, ha lakásunk falai repedeznek vagy gipszkartonból épültek, és mosható, környezetbarát megoldást keresünk.
Üvegszálas és fűrészporos tapéta, ha a falon csupán struktúrát szeretnénk látni, mintát nem. Ezt a típust nem lehet lemosni, viszont többször újrafesthetjük.
Selyemtapéta, ha valami különlegesre, elegánsra és tartósra vágyunk. Nem olcsó, de jól tisztítható, és a kopásállósága is kiváló.
Öntapadós tapéta, ha nem akarunk bajlódni a ragasztóval. Arra azonban figyeljünk, hogy csak tökéletesen sima, száraz és pormentes felületeken használjuk, elsősorban laminált bútorok frontjain, fém- vagy műanyag felületeken. Falra nem ajánlott.