Ez az év lassulást hozott az ingatlanpiacon, a kettéosztottság azonban nem enyhül.
Az árak, majd a forgalom növekedése után az idei évben az újlakások szegmense lendült fel, ezzel kapcsolatban viszont a szakemberhiány miatt kérdéses, mennyit csúszik a projektek kivitelezése.
Dinamikusan indult az idei év
Az év első három hónapjában mintegy 36-38 ezer adásvétel zajlott le, az elemzők szerint pedig – a 2016-os adatokhoz képest – év végéig további emelkedés várható. A 2013-as mélypontot követően 2014 óta folyamatosan kúsznak fel az átlagárak is, az árnövekedés üteme azóta az uniós viszonylatban is kimagasló. A bővülés ugyanakkor nem minden régióban van jelen, az országban jelentős kettéosztottság figyelhető meg. A statisztikákat Budapest és az ország nyugati része húzza fel, míg a keleti területeken kisebb növekedés, stagnálás, egyes esetekben mérséklődés mutatkozik. Akadnak azonban olyan, keleti régióban fekvő vidéki nagyvárosok, melyek kivételt képeznek, Miskolcon például idén márciusban 26%-kal volt magasabb a lakóingatlanok átlagos négyzetméterenkénti ára.
Hol találhatóak a legdrágább ingatlanok?
Az árnövekedés ellenére nem feltétlenül azokban a városokban találkozhatunk a legdrágább ingatlanokkal, ahol a bővülés üteme kiugró volt. A lakáspiacon a legmagasabb átlagos négyzetméterenkénti árak Budapesten találhatóak, ettől az árszinttől a Sopronban eladó téglalakások 30%-kal, a panelek pedig 17%-kal maradnak el. A vidéki nagyvárosok tekintetében kiemelkedő átlagárakra számíthatunk Kecskeméten, Debrecenben és Szombathelyen. A pécsi, illetve a miskolci lakások átlagosan 30–46%-kal kedvezőbb négyzetméterenkénti áron érhetőek el a népszerű nagyvárosok árszínvonalához képest.
De nemcsak a lakáspiacon, hanem a családi házak szegmensében is éles különbségek vannak a területek között. A legmagasabb árakkal ebben az esetben is a fővárosban – 337 ezer Ft/m2 – találkozhatunk, ettől az árszinttől 33%-kal marad el Győr-Moson-Sopron megye, melyet Pest és Hajdú-Bihar megye követ. A legalacsonyabb átlagárak Tolna, illetve Nógrád megyében vannak, ahol az átlagos négyzetméterenkénti árak 77–88 ezer Ft/m2 között alakulnak.
A kormány támogatja az újlakás piacot
Az újlakások egyre nagyobb figyelmet kapnak, ami elsősorban a tavalyi év elején bevezetett lakáspolitikai intézkedéseknek köszönhető. Ezek közé tartozik a módosított CSOK, mely új lakás vásárlása vagy építése esetén egy maximum 10 millió forintos vissza nem térítendő támogatásból és egy ehhez igényelhető 10 millió forintos, kedvezményes hitelből áll. A hozzájárulást használt lakások vásárlása, valamint bővítése céljából is igénybe lehet venni, ennek összege 600 ezer és 2,75 millió forint között alakul az eltartott gyermekek számától és a lakás hasznos alapterületétől függően. A kormány a – maximum 5 millió forintos – adó-visszatérítéssel is ösztönzi az építkezések fellendülését, ennek összege a telek, az építéshez megvásárolt anyagokról és igénybe vett szolgáltatásokról kiállított számla alapján kerül megállapításra.
Lehetőség a CSOKon túl
A lakástakarék számla azok számára kínál megoldást, akik nem jogosultak a családok otthonteremtési kedvezményére, viszont szeretnének előre tervezni az ingatlanvásárlásaikkal kapcsolatban. A megtakarítás segítségével a lakáshoz kötődő célok finanszírozása valósítható meg az állam hozzájárulásával, mely a befizetett összegek után 30%-os, magánszemélyeknek évi maximum 72 ezer forintos támogatást biztosít adó-, és járulékmentesen. Nemcsak az építkezéseket és a vásárlásokat érintik a kedvezmények, az Otthon melege program keretein belül például augusztustól ismét pályázni lehet a mosógép vagy hűtőszekrény cseréjére. A hozzájárulásra régiónként eltérő időpontban lehet majd jelentkezni, a mértéke az adott háztartási gép energiafogyasztásától függően maximum 25, 40 vagy 45 ezer forint vissza nem térítendő támogatás lesz.
Forrás: Ingatlannet.hu