A modern skandináv építészet kimagasló alakjaként számon tartott Alvar Aalto egyúttal az organikus dizájn alapító atyja.
Alvar Aalto 40 éves munkássága alatt a természeti környezethez való hűséget tekintette legfőbb alkotói vezérelvének. Filozófiájával nem fért össze a merev geometriai formák és a mesterséges anyagok használata, úgy vélte ugyanis, azok túlságosan eltávolítják az embereket a természettől. Az organikus dizájnról szóló könyve bevezetőjében így fogalmazott: „A világ legjobb szabványügyi bizottsága maga a természet.” Sorozatgyártásban készített tárgyait mindenekelőtt a funkcionalitás jellemzi, valamint a naturalista és romantikus formavilág ötvözése modern stílusjegyekkel. Munkáihoz többnyire a hagyományos finn építészetben meghatározó anyagokat, a fát és a téglát használta.
A mester 1898-ban született Kuortane faluban, 1921-ben diplomázott a Helsinki University of Technology építész szakán. Három évvel később saját irodát nyitott egy Jyväskylä nevű kisvárosban, és még ebben az évben feleségül vette Aino Marsio építészt. A két hasonló gondolkodású tervező együttműködésének köszönhetjük az újabb finn építészet meghatározó épületeit, ők tervezték a Paimiói Tüdőszanatóriumot, majd néhány évvel később a finn pavilont a New York-i világkiállításra, mely meghozta számukra a nemzetközi elismerést és hírnevet.
A szanatórium épületébe tervezett, rétegelt falemezből hajlított Paimio fotel az organikus dizájn jelképes tárgya lett. Aalto ebben az időszakban kezdett kísérletezni a rétegelt fa alkalmazásának lehetőségeit kutatva, annak érdekében, hogy az innovatív technológia jóvoltából bútorai olcsók lehessenek. Az egymást követő sikeres vállalkozások hatására Helsinkibe költözött, ahol 1935-ben megalapította a mai napig prosperáló Artek céget. Két évre rá tervezte a híres Savoy éttermet. Az épület díszeként készült Savoy üvegváza a finn dizájn ikonikus darabjává vált; hullámos formáját a legenda szerint a lapp nők szoknyája ihlette. A tárgyat Aalto-vázaként is emlegetik a dizájn szerelmesei, mivel a tervező vezetékneve finnül hullámot jelent.
A háború után, felesége halálát követően újranősült, választottja ismét szakmabeli, Elissa Mäkiniemi építész. Együtt tervezték a Muuratsalo-szigeten álló nyaralójukat, a „kísérleti házat”, majd a modern építészet mesterművének tartott Maison Louis Carré funkcionalista lakóházat, amely Párizstól 40 kilométerre található. Aalto hatalmas életművet hagyott az utókorra: 500 épületet tervezett, ebből 300 szülőföldjén található. Munkái a múlt századi finn építészetet és iparművészetet jelképezik, akárcsak ő maga; nem véletlen, hogy hazájában arcképe díszítette az 50 márkás bankjegyet.