A fiatal, egyedülálló üzletember lakása teljes átalakításával és berendezésével Ligeti Ferenc építész-belsőépítészt bízta meg. Az eredmény, a kimondottan férfias hatású milliő – mindkettőjüknek nagyon tetszik – természetesen, nem véletlenül.
Budapest kiemelt építési övezetében található ez az elegáns, kimondottan férfias hatású lakás. A Bauhaus világát idéző épületből, a lakás szinte minden pontjáról kivételesen szép panoráma nyílik a városra, s ez részben megkönnyítette, de egyben meg is nehezítette az átépítéssel és a teljes berendezéssel megbízott építész-belsőépítész, Ligeti Ferenc munkáját.
– Természetesen ezt a ritka adottságot igyekeztem figyelembe venni, ami ráadásul összhangban volt a megbízó kívánságával is – kezdi az építkezés történetét Ligeti Ferenc. – A tulajdonos elfoglalt üzletember, aki szerencsére úgy gondolta, az a legcélszerűbb, ha minden egy kézben van. Egyébként nem is vállaltam volna a teljes embert kívánó, igen szerteágazó, komplex feladatot. – Tulajdonképpen mire szólt pontosan a megbízás? – kérdezem. – A lakás építészeti és belsőépítészeti munkáira, tehát az átépítéstől kezdve a helyiségek funkcionális kialakításáig minden szakipari munkát a Ligeti Stúdió vállalt, a falazástól a teljes berendezésig. Ebben benne volt a beépített és a mobil bútorok, a burkolatok, a kiegészítők készítése, illetve beszerzése is, a legapróbb részletekig. – Egy ekkora feladatnál nyilván kizárólag előre meghatározott céllal lehet egységes, harmonikus környezetet teremteni. Mi volt a cél?
– Az egyik az volt, hogy a lakás minden zugából élvezni lehessen a panorámát. A másik pedig, hogy miután a megbízó sikeres üzletember, ezt a lakás összes helyiségében reprezentálni is kívántuk, első osztályú, kiváló minőségű anyagokkal, burkolatokkal, bútorokkal. Végül azt is lényegesnek tartottuk, hogy a lakás karakteres, férfias legyen, hiszen tulajdonosa egyedül élő, fiatal férfi. Könnyű volt vele elfogadtatni az elképzeléseinket, mivel tájékozott ember, aki nemcsak modern lakást szeretett volna, de ismeri a mai irányzatokat, az új formavilágot is. Már az első építészeti és belsőépítészeti terveket jóformán változtatások nélkül fogadta el, szinte zökkenőmentesen dolgozhattunk együtt. – Vajon miért? Ennyire megbízott önökben, vagy ennyire az ő elképzelései valósultak meg? – Nem ez az első lakás, ami a számára készült, már korábban is dolgoztunk együtt. Talán ezért is látta be, hogy az ismeretei nem elegendőek arra, hogy újságok alapján, az óriási kínálatból egymaga válassza ki a legkedvezőbb megoldásokat, emiatt fordult szakemberhez.
Az átépítés első lépése a szerkezetkész belső térben a háló, a fürdő, a gardrób és a szauna kapcsolatának átalakítása volt. A tulajdonos kívánságára most már nemcsak a nappaliból, vagy a konyhából, hanem a fürdőből, sőt, még a szaunából is pazar kilátás nyílik. Még a kádat is úgy helyeztük el, hogy aki beleül, az éppen rálásson a városra. – Korábbi munkáiban – és itt is – a különböző felületű és árnyalatú fafajták párosításának komoly szerepe van. – Fontosnak tartom azt az erős kontrasztot, ami a sötét, fémes dió és a világos, majdnem fehér jávor között feszül, és amely az egész lakáson végigvonul. Ez a játék a fával és a színekkel, ez az ellentét teszi izgalmassá és érdekessé a belső tereket. Természetesen magához az épülethez is valamelyest igazodnom kellett, ezért olyan raszterrendszert alkalmaztam, amelyet a harmincas években használtak. Így például az ajtók keskeny kerete és vízszintes osztása kifejezetten annak a kornak a jellegzetessége volt. De a szinte körben megnyitott nappali oldalfalának faborítása is beleillik ebbe a szisztémába. – Úgy tűnik, nemcsak a tulajdonos, de a tervező is elégedett. – Kedvemre való feladat volt, noha egy fontos elképzelésem nem valósulhatott meg. A stúdió munkáján kívül hazai tervezők, iparművészek alkotásait akartam ebben a lakásban bemutatni, de ez sajnos nem sikerült. Egyedül Pauli Anna textiltervező függönyeit tudtam az ablakok díszítésére idehozni. És bár a berendezés jelentős része így is hazai termék, én azt szerettem volna megmutatni, hogy csak hazai anyagokkal és tervekkel is igazán jó lakást lehet csinálni. (Fotó: DARABOS GYÖRGY)