A tél utolsó hónapjaiban egyre türelmetlenebbül várjuk a tavaszt. A kerti munkákhoz a fagyok elmúltával foghatunk hozzá, az első virágok pedig a melegebb napokat követően bújnak elő a talajból. Addig is néhány nagy zöld, vagy díszes levelű szobanövény, és a tavaszt idéző színek felüdíthetik a várakozás napjait.
A rózsaszín, a halványlila és a sárga meleg, barátságos hangulatot teremtenek, frissességük, üdeségük jótékonyan hat ránk a tél borongós napjai után. Ilyenkor érdemes a lakás néhány hangsúlyosabb terét újrarendezni, s ebben főszereplők lehetnek a szobanövények. Kiváltképpen azok, amelyeknek díszítőértékét feltűnővé tehetjük a környezethez illő tartóval és más kiegészítő tárgyakkal. A dekoratív levelű növények között előkelő helyet foglalnak el a begóniák. Mutatós levélmintázatukkal a királybegóniák járnak az élen ebben a növénycsoportban. Számos hibridfajta ismert, amelyeken a hullámos felületű levelek bordó, rózsaszín, barna és ezüstös-szürke színekben pompáznak. Elviselik a lakás árnyékosabb helyeit is, éppen úgy, mint a rövid időn át tartó szárazságot. Szobahőmérsékletű vízzel öntözzünk, lehetőleg hosszúcsőrű öntözőkannából, hogy a leveleket ne érje a víz. A királybegóniák jó körülmények között gyorsan fejlődnek. A cserepet kinőtt tövek tavasszal, perlittel kevert Bioland A típusú földbe ültethetők át.
A japánarália nagy, fényes leveleinek tömegével kis fa hatását kelti a lakásban. Szépségét, üdítő zöldjét magányosan elhelyezve élvezhetjük a leginkább. Szívós növény: származását tekintve a meleget kedveli, ám jól tűri a hűvösebb környezetet is. Páraigényes, ezért leveleit rendszeresen permetezzük vízzel. Ha a fiatalabb növények hajtáscsúcsát levágjuk, bokrosabban fejlődik. Tavasszal egy mérettel nagyobb cserépbe kerülhetnek, Bioland B típusú talajba. Ennek a növénynek különleges értéke, hogy a túlságosan nagyra nőtt példányok kiültethetők a kertbe is, szélvédett, félárnyékos helyre. Jól ismert, kevésbé igényes szobanövény a csokrosinda. Fehér csíkos levelű fajtája egy élénk színű tartóban látványos dísz lehet. Különös hatást keltenek lecsüngő indái, amelyeken újabb, kicsi növények fejlődnek. Ezekkel könnyen szaporítható, vízben, vagy földben egyaránt jól gyökeresednek. A helytelen öntözés az oka, hogy ritkán látni szép példányt belőle: mind a túlöntözés, mind a kiszáradt talaj levélbarnulást okoz nála, kevés fényben pedig megtörnek a levelei. Széles cserépben érzi jól magát, s amint a gyökerek a perem fölé tolják a földet, azonnal átültethető egy mérettel nagyobb edénybe. Elegáns termetével, kecses, hosszú életű virágaival üdítő látvány a vitorlavirág. A dúsan fejlődő, lándzsa alakú, fényes zöld levelek közül emelkedik ki a virágzat, amelynek különleges része a vitorlaszerű buroklevél. Ez a fehér lepel fokozatosan nyílik ki, és idővel halványzöldre változik, körülölelve a valódi, sárga színű torzsavirágzatot. Pompásan mutat a sárga tartóban, amelynek formája és színe a növény elegáns termetét hangsúlyozza. A vitorlavirág a melegebb környezetet kedveli, gyakran, inkább kis vízadagokkal öntözzük, a talaj felülete ne száradjon ki. Az elnyílt virágzatokat – általában hat hétig is eltartanak – vágjuk le. Az egészséges tövet minden tavasszal ültessük át Bioland B típusú talajba. Az idősebb, nagy növények gyökérzetét egyharmadára kurtíthatjuk az ültetés előtt.