Több oka is volt annak, hogy vendéglátóink beleszerettek a tóparti telekbe. A legnagyobb vonzerőt a közel ezer négyszögölnyi, közvetlenül a vízparton elterülő; terület jelentette, rajta a 30-as években épült, jellegzetes, balatoni stílusú házzal.
Minthogy a múltat idéző, kissé roskatag nyaraló kedvükre való volt, eleinte fölújítására és bővítésre gondoltak. Rövid építészi “konzílium” után azonban kiderült, az épület nem bővíthető úgy, hogy az önállósodó gyerekek is saját és szeparált lakrészhez jussanak. Ezért végül olyan, teljesen új épület mellett döntöttek, amelyben a gyerekek is kényelmesen elférnek, s a telket is jól hasznosítják.
Barátaikkal társulva született meg az ikerház gondolata, s a tervezéssel Lázár Antal építészt bízták meg. Az eredetileg “egypetéjű” ikerépület helyett azonos alapterületű, ám belsőépítészeti megoldásaiban némileg eltérő, kétszintes, tetőtér-beépítéssel bővített, tóparti ikerház született. Kétgenerációs változat Az összesen mintegy 250 négyzetméter alapterületű három szinten, azt hiszem, maradéktalanul sikerült megvalósítani eredeti elképzelésünket – mondja vendéglátónk. – Maradéktalanul, mert a család minden tagja elégedett a végeredménnyel. – Hogyan osztódott el a három szint?
– A földszinten a konyha-étkező-nappali együttese a közös tér, s emellett a mi hálónknak és a fürdőszobánknak is bőven jutott hely. Az emeleten pedig felnőtté cseperedett, önálló életet élő lányunknak és fiúnknak két önálló egységet képező garzont alakítottunk ki. – Vagyis külön-külön szoba, konyha, fürdőszoba? – Sőt, két-két szoba, az egyik a háló, a másik a dolgozó, az utóbbi később gyerekszoba is lehet. A két egység olyannyira önálló, hogy nem is közös közlekedőről közelíthetők meg, hanem egy fém és üveg kombinációjú átjáró köti össze őket.
– És a harmadik szint? – Az egyelőre a vendégeké. Azért mondom, hogy egyelőre, mert ha lesznek unokák, valószínű, hogy ők hamarosan birtokba veszik a ferde tetősíkokkal határolt, még nekünk, felnőtteknek is romantikus hangulatú tetőteret. A víz látványa talán innen a legmegkapóbb. – Igaz, hogy óriási előny a közvetlen vízpart, amely gyakorlatilag az udvar, a kert része is, de vajon ellensúlyozza-e ez a ház közelében robogó vonatok zaját?
– Eleinte mi is tartottunk attól, hogy zavar majd bennünket a valóban meglehetősen nagy vonatforgalom, ám Lázár Antal építész erre is gondolt a tervezés során. Az épület vasút felőli oldalán csupa olyan helyiség – fürdők, konyhák – található, amelyek nem igényelnek nagy ablakfelületet, a ház tehát szinte hermetikusan zárt a zajforrás felől. A víz felé viszont a földszinti, hatalmas üvegajtókkal nyitható, amelyek a terasszal, illetve a kerttel, és végső soron a vízzel teremtenek közvetlen kapcsolatot. Az emeleti szobákat a hatalmas erkéllyel szintén talpig üveg, görgős ajtók kötik össze, teljes rálátást biztosítva a vízre. A tekintetünket a víz látványa szinte folyamatosan vonzza, és a fülünket is inkább víz “zaja” köti le. – Hogyan született a helyiségeket uraló, kék-sárga színpárosítás?
– A magam részéről a pasztell-árnyalatokat részesítem előnyben, ám a család többi tagjai, főként a gyerekek, a kék-sárga mellett kardoskodtak, olyannyira, hogy végül némi kompromisszumokkal én is elfogadtam az álláspontjukat – mondja a háziasszony. – Végül is azzal győztek meg, hogy magyar tenger kék színe és a napfény sárgája miért ne ismétlődhetne meg egy balatoni nyaralóban.
Ráadásul a kék, mint erre a hálószobánk is bizonyíték, az egyik kedvenc színem. És hogy nekem is kedvembe járjanak, a nappali ülőgarnitúrája, valamint a bejárat és a kandalló környéke fehér maradt. Központban a kandalló Külön története van az iker-nyaraló másik felének, minthogy ennek tulajdonosa menet közben megváltozott. Vendéglátóink, az új gazdák szerkezetkész állapotban vették meg az épületrészt, de még a belső munkálatok megkezdése előtt. Így saját elképzelésüknek, igényeiknek megfelelően alakíthatták a tereket.
A szomszédoktól eltérően mi másként osztottuk el a helyiségeket, s ebben Somlai Tibor belsőépítész remek partnernek bizonyult – mondják a háziak. – A belsőépítésztől azt kértük, hogy legyen a földszint egyetlen tér, amelyen a nappali-ebédlő-konyha osztozik, s az intim szféra – a szülői háló, a két gyerekszoba, a fürdőszobákkal együtt – “költözzön fel” a második szintre. – Vagyis a második szinten nincsenek önálló szoba-, konyha-, fürdőegységek, mint a szomszédban? – A konyha helyett mi gardróbszobákat alakítottunk ki, a fürdők természetesen maradtak, s a szülői háló gyakorlatilag kétszobányi helyet foglal el. A harmadik szint nálunk is a vendégek rezidenciája lett. – A földszint központjába a kandalló került, amely egyúttal a teret is látványosan osztja.
– A kandallóhoz mindenképpen ragaszkodtunk. Somlai Tibor bravúrja, hogy ennek látványát és élvezetét megduplázva “kétarcú” kandallót tervezett a földszint tengelyében hagyott falszakaszba. Mint látható, a konyha-étkező felől éppúgy élvezhetjük a tűz látványát és melegét, mint a tér másik felében, ahol a tévézés, zenehallgatás, a meghitt baráti beszélgetések zajlanak. A változatosság kedvéért a konyha-étkező felől körbeépítéssel emelte ki a kandalló látványát, a nappaliban pedig csak magát a kandalló-szerkezetet ismételte meg. A másik remek ötlete a gipszkarton álmennyezetbe süllyesztett világítás, amelynek fénye is egységbe foglalja a kandalló két oldalán lévő teret. Külön megemlíteném a mintegy 120 négyzetméternyi felületet borító, 40 x 40 centiméteres süttői kőburkolatból lerakott, natúrszínű, homogén burkolatot, amelyet 10 x 10 centiméteres zöld lapokkal tagolt. – És a konyhabútor?
– Nagyon szeretjük a lakásunkban lévő, a használat során jól bevált konyhabútort, úgyhogy valójában az szolgált mintaként az ittenihez is. A fémlábakon álló asztal a belsőépítész ötlete alapján kapott a konyhabútor munkapultjával azonos lapot. – Izgalmas a zöld, sötétszürke és terrakotta színösszeállítás. – Mi valamilyen pasztell-árnyalatot szerettünk volna eredetileg, ám a belsőépítész addig győzködött bennünket, hogy elfogadtuk az Ő javaslatát. Azzal érvelt, hogy a terrakotta falak nemcsak nyáron, verőfényben, hanem télvíz idején is vidámítják teret. És igaza volt!
Czeglédi Cecília DARABOS GYÖRGY FELVÉTELEI