Tomay Tamás Ybl-díjas építész lakóházai a hazai és az európai építészet kiváló alkotásai közé tartoznak. Legfrissebb terve, a többgyermekes család számára készült családi ház, csakúgy, mint a korábbi épületei, a modernizmus jegyében született.
Bármennyire is különös, de a modernizmust nem Tomay Tamás választotta magának. A hatvanas évek végén, fÕiskolai tanulmányai idején, az általánosan elfogadott irányvonalat egyedül ez a stílus képviselte, a történeti stílusokat pedig – mint ma az új eklektikában, vagy a posztmodern irányzatokban – nem volt szokás alkalmazni. A modernizmus továbbfejlesztett változatait, melyek természetesen már akkor is léteztek, igyekezett figyelemmel kísérni. A kilencvenes években az építészek zöme, hosszú kitérÕ után, visszatért a modernizmushoz. Neki azonban nem kellett váltania, egyszerÛen kimaradt a posztmodern és eklektikus irányzatokból, alkata, szemlélete, szerencsésen megkímélte a kitérÕktÕl. Nem érezte fejlÕdésnek a nyolcvanas, kilencvenes évek stílusait, sÕt, inkább visszalépésnek tartotta azokat. – Az építészet absztraktsága, melyet számomra leginkább a modernizmus képvisel, töméntelen megoldatlan feladattal és titokkal van még tele – állítja Tomay Tamás. – Egy készülÕ házat azonban nem csupán az építész vonzalma, hanem a megrendelÕ által adott program is jelentÕsen befolyásolja. Ám igazán egyedire, az építtetÕ személyisége szabja. A tulajdonos ugyanis nemcsak az alapvetÕ méreteket, a szobák és mellékhelyiségek arányait, a nyitott, vagy zárt tereket, hanem ideális esetben az egyéniségét is a házhoz adja.
Esetünkben, véli az építész, az építtetÕ és a ház hasonlítanak egymásra, jól össze illenek. A ház képe körülbelül egy hónap alatt alakult ki. Elegáns és mértéktartó tömbjét kiugratott falsíkok, álló és hosszan elnyúló, keskeny ablaknyílások, kicsi ablakok, a terasz fallal megszakított, keskeny csíkja, hangsúlyos látszó beton áthidalók és párkányok tagolják. A karakteres épület szigorúságát meleg tónusú, kétféle terrakottás tégla, fenyÕléc burkolat oldja barátságossá, oszlopokra bomló téglakerítése, vörösfenyÕ kapui pedig szép kiegészítÕi. A ház belsÕ elosztása a külsÕ látványhoz hasonlóan nagyvonalú. A szomszédos, magas tetÕs épület miatt a nappali, a konyha, az étkezÕ, a szülÕi háló és a dolgozószoba az emeletre került, a bejárati szinten – a hozzájuk tartozó fürdÕkkel – a gyerekszobák és a vendégszoba kaptak helyet. Korlát nélkül áll be a térbe a lépcsÕ, amely az emeleten szinte kinyílik, ahonnan az impozáns nappaliba és az ugyancsak nyitott, konyha-étkezÕbe látunk. Az óriási üvegfalakkal határolt nappaliból gondosan megkomponált kép, gyönyörÛ panoráma nyílik. A kicsi kerttel a kapcsolatot – a legalsó szinten – az északnyugati fekvésÛ, nyári konyha jelenti, amely a ház leghÛvösebb pontja. Védett, mert érezhetÕen a földben van, afféle köztes tér a külsÕ és belsÕ között, hiszen eltolható üvegfallal kapcsolódik a fedett teraszhoz.
Az épület szépségét a külsÕ szemlélÕ számára a ház tömegének formálása, a kellemes arányok, az ablakok váltakozó hangsúlya, ismétlÕdÕ ritmusa adják. Tomay Tamás célja azonban valójában sokkal több volt ennél. Úgy véli, az arányok idÕvel elenyésznek, aktualitásuk változik. Szándéka az, hogy az arányokban is megtalálja egy-egy épület, homlokzat apró részleteinek is “érvényességét”, amely egyértelmÛen jelzi, 2001-et írunk. Nem naprakész munkákat kíván kiadni a keze alól, melyek csupán formai döntésekkel születtek. Úgy tartja, a környezethez való alkalmazkodásnak egyetlen módja, hogy ahhoz az idÕhöz igazodjon, amelyben a ház megépült. Ha el tudja csípni azt a pillanatot, mikor a kép többet mond, mint a megkomponáltság, a ház elnyerte az “érvényességét”. És talán ez az, amely oly idÕtlenné és idÕtállóvá teszi Tomay Tamás minden egyes épületét.
Lukovits JuditHÄIDER ANDREA felvételei Tomay Tamás 1948-ban született Budapesten. Tanulmányait az Ybl Miklós MÛszaki FÕiskolán, a BME Építészmérnöki Karán és a MÉSZ Mesteriskolán végezte. 1972-1986 között állami tervezÕ irodákban mint építész tervezÕ dolgozott, 1986-tól saját irodájában dolgozik GMK szervezeti formában. Eddig megépült fontosabb munkái egészségügyi épületek és lakóépületek. 1985-ben Ybl-díjat kapott.