A tulajdonosok korábban már átestek a házépítés tűzkeresztségén, amikor Soroksáron zártsorú beépítéssel elkészült első önálló házuk, amelyen azonban a kivitelezők számos javíthatatlan hibát elkövettek.
Ám a belső terek kialakítását ideálisnak találták, ezért úgy döntöttek, hogy nagyjából ugyanazt a házat megépítik, csak sokkal nívósabb színvonalon, s ehhez az egyik főváros környéki települést szemelték ki. A tervezést a pályakezdő építész házaspárra, Németh Csabára és Viktóriára bízták.
Mint megtudtuk, az építészek első munkái közé tartozik ez a családi ház. – Szinte minden értelemben szerencsésnek bizonyult a találkozás a megrendelőkkel – mondják a mérnökök -, amelynek alapja a kölcsönös és őszinte bizalom volt. Szükség is volt erre, hiszen az egyik pilisi dombtetőn lévő, körpanorámás telek sokkal nagyvonalúbb épületet kívánt, mint az etalonként szolgáló, előző családi ház, amelyhez eleinte ragaszkodtak. Végül sikerült meggyőzni őket, s a különféle terv változatok közül mintegy két évnyi egyeztetéssel választották ki a legmegfelelőbbet. Jelentősen segítette munkánkat, hogy a megbeszélések még az előző, mintaként szolgáló, soroksári családi házban folytak, ahol gyakran megfordulva megtapasztalhattuk a háromgyerekes família mindennapi szokásait, s ezeket sikerrel hasznosítottuk a belső terek, térkapcsolatok megtervezésében.
– Mi lett végül is az új ház alapkoncepciója? – Az észak-dél tengelyű saroktelek adottságaiból indultunk ki, amelynek a déli és a keleti oldalán húzódik az utca. Ez a tény inspirált bennünket arra, hogy kissé rendhagyó, két épülettömegű családi házat tervezzünk, amelyet sikerült a megrendelőkkel is elfogadtatni. Ettől kezdve már csak a belső terek, térkapcsolatok kialakításánál hangoztatták az előző ház etalon szerepét, amellyel nagyjából mi is egyetértettünk. A bejáratot és a garázst helyeztük el a telek középvonalában, így a központba került előtérben kaphatott helyet a második szintre vezető lépcsősor, továbbá megoldhatók lettek a funkciókapcsolatok is. A családnak nagyon fontos volt a tágas előtér, amely építészetileg is indokolt. Ez az épület úgynevezett csuklópontja, amely az alaprajzon két koordinátarendszert vezet át egymásba, s e rendszerek fölé emelkedve elválasztja, s egyúttal össze is köti a két épülettömeget. Az egyik épülettömeg foglalja magába a déli tájolású nappali-kopnyha-étkezőt, amely az előző házban lévőhöz mérten szervesebb téregyüttest alkot. Mindössze a térbe állított kandalló választja el és vonja is össze vizuálisan a három funkciójú helyiséget. A másik épülettömegbe, szintén a földszinten, a szülői háló, a fürdők, a vendég-, a dolgozó- és a gardróbszoba került. A második szinten, a konyha-étkező-nappali hármasa fölött, a játékszoba, a másik épülettömegben pedig az azóta négyre szaporodott gyerekek hálói találhatók.
– Adódtak-e olyasmik, amelyekkel meg kellett alkudni a tervezés, építkezés során? – Talán a legfontosabb, hogy az eredetileg boronafalúra tervezett falak helyett – anyagi és szerkezeti nehézségek miatt – hagyományos téglafalazattal készült a ház. S hogy azért mégse mondjunk le teljesen az eredeti elképzelésekről, a konyha-étkező-nappali épülettömegét kívül és belül faburkolással láttuk el. Sőt, a másik épülettömegre is átvittünk ebből az anyagból, de itt inkább a kő érvényesül. A tetőszerkezetet is sok variációból választották ki a háziak, minthogy eleinte ragaszkodtak az előző házat jellemző, nyeregtetős megjelenéshez. Végül is elfogadták, hogy ehhez, a ketté választott épülettömegű, fa-kő kombinációjú házhoz a lehető legegyszerűbb lapostető illik.
A kivitelezés itt sem volt zökkenőmentes, gyakorlatilag mi „művezettük le” az egész építkezés folyamatát, s a legkissebb eltérést, hibát is azonnal kijavíttattuk. A család ránk bízta a kerítés és a kerti sütő tervezését is, így a két épülettömeggel egységes környezetet teremthettünk, minthogy ezek tervezésénél is a fa és az ürömi kő kombinációját használtuk.
NÉMETH VIKTÓRIA Tanulmányok Ybl Miklós Műszaki Főiskola magasépítő szak BME Építészmérnöki Kar Munkahelyek 1999-2000 – ARTONIC Design Kft. 2000-2001 – KÖZTI
NÉMETH CSABA Tanulmányok BME Építészmérnöki Kar BME, DLA Posztgraduális Képzés, Középület-tervezési Tanszék Munkahelyek 1997-2002 – KÖZTI / Marosi Miklós műtermében / 2002-03 – KÖR Építész Stúdió Főbb munkái Budaörsi úti Irodaház Uzsoki úti Kórház (új sebészeti pavilon) Royal Hotel Corinthia Nagykátai Tűzoltólaktanya Fontosabb közös tervek, épületek Családi házak Budapesten és környékén 4 lakásos társasházak, XII. ker., Dunakeszi Renault autószalon és szerviz – Gödöllő GÉPÁSZ Kft. irodaháza és szerelőcsarnoka (Felsőpakony) Kilátó terve – Monor, 18 ill. 21 lakásos társasház – Kerepes Városközpont beépítési tervei – Kerepes Díjak Az év háza – 2002 Építészeti nívódíj, 2001, 2002 (Németh Csaba)