Az ideális fürdőszoba nemcsak tisztálkodásra szolgál, az ellazulás, kikapcsolódás helyszíne is. 3-4 négyzetméteren nem könnyű mindezt megoldani.
De nem lehetetlen. A kis alapterületen minden négyzet-centimétert a lehető legokosabban kell kihasználnunk. Ha a mosdót szekrénnyel építjük körül, mutatósabb lesz a helyiség, és tárolóhelyet is nyerünk. A mosdót és a WC-t rögzíthetjük a falhoz is, így nemcsak a takarítás lesz könnyebb, hanem újabb tárolóhelyeket alakíthatunk ki. Kisebb szekrénykéket az üresen maradt sarkokban helyezhetünk el. Ha a hagyományos kád nem fér el, ülőkádat is beépíthetünk. Ha pedig hajlandók vagyunk a kádról lemondani, és megelégszünk a tusolóval, jelentős helyet megtakaríthatunk. A tolóajtókkal és a polcok elé szerelt rolókkal is újabb négyzet-centimétereket nyerhetünk. A tükrök sokszor csodát művelnek: a nagyobb falfelületekre ragasszunk tükörlapokat vagy csempéket, ezzel a tér optikailag megnő. Az ajtóra szereljünk tükröt, fogast, esetleg drótkosarat. A helyiség magasságát is használjuk ki, egészen a mennyezetig érdemes bepolcozni. Még a legkisebb fürdőszobában is elfér egy cserép zöld növény (filodendron, scindapsus a sötét helyiségben is jól érzi magát), ami fokozza a megnyugtató hangulatot.
A régi fürdőszobában a felújítás a berendezés kibontásával kezdődött, a színes helyére fehér kád, a mosdó helyére pedig márványlapos mosdószekrény került hatalmas tükörrel. A jó megvilágítás alapkérdés: a szekrényhez kapott két kis lámpát nagyobb teljesítményű, szórt világítást adó lámpára cseréltük. A mosdó alsó részét tárolásra használtuk ki, a sarokba íves krómozott piperepolcot szereltettünk. A 34 cm mély mosógépnek hála, többé nem kell oldalazva bemenni a fürdőbe. A csempét világosra cseréltük, a járólapot sötétebbre. A falak jobb szellőzése érdekében a burkolatot csak ajtómagasságig raktuk. Az átfordítós csaptelepet kettéosztottuk, így a kád és a mosdó külön-külön is használható. Annak, aki még több rakodóhelyre vágyik és ezért hajlandó a kád nyújtotta örömökről lemondani, mutatok egy másik változatot is. Ez kicsivel több anyagi ráfordítást igényel – jelen példánk esetén -, mivel a vezetéket és a lefolyó csövét a szemközti falra át kell vinni. Így kényelmesen elfér egymás mellett a zuhanykabin, a mosógép, illetve a mosdó. Az IKEA kínálatából választottam szekrényt, egy magas polcosat, egy középmagas fiókosat, illetve az ajtó fölé 4 darab faliszekrénykét. A fűtést egy törülközőszárítós radiátor (előző példánkban a kádbeépítés takarta a fűtéscsövet) adhatja. A tükör itt is nagy, egyben térnövelő hatású. Szintén térformáló hatásként az ajtóval szemközti falra egy tükörcsempékből álló ablakimitáció kerülhet mint fontos hangulati elem.