Az idei lakástextil-divatról Bajczár Éva textiltervező iparművésztől kaptunk részletes tájékoztatót. Mint megtudtuk, a divatos lakástextilek világa sok hasonlóságot mutat a ruházatban használt divatos textil-alapanyagokkal, főként ami a színárnyalatokat illeti.
A világosszürke, a bézs, a piros, a kék és más élénk árnyalatok mellett a fehér és a fekete fontos alapszínként jelenik meg. Kiemelt helyen szerepelnek a természetes – pamut, len, gyapjú, és különösen a selyem – szálakból készült textíliák. A természetes hatású anyagok is hangsúlyozottak, ezek közül újszerű a sanzsán fényű zsenília alkalmazása a szövetekben. A mintavilágot a geometrikus motívumok mellett a romantikus virágok, hímzések jellemzik, s a patchwork is reneszánszát éli. A kikészítésekben újdonság a felületében az alumínium fényére emlékeztető, fehérített lenszövet megjelenése. A Magyar Divat Intézet a nemzetközi tendenciák alapján három csoportba sorolta az idei lakástextil-trend irányzatait: ezek a klasszikus mintázatok, a virágok új interpretációban, valamint a sokszínű technológiák.
Klasszikus mintázatok Ennek a csoportnak a színvilágát a tiszta, egyszerű formák és alakzatok inspirálták. A kissé metálos tónusok együtt semleges színhatást adnak. A kombinációkban kiemelt helyen szerepelnek a különféleképpen árnyalt és a kontraszthatású színtársítások. A textíliák természetes szálból (pamut, len, gyapjú, selyem) készülnek, újdonságnak számítanak az alumíniumra emlékeztető, finom fényű felületek. A mintavilágot az apró jacquard-minták, a rusztikusan kiemelkedő motívumok, a nyomott és szövött pöttyök, a kortárs művészetből merített elemek, a sakktábla minták, a geometrikus formákat idéző hímzések, a fonott minták, a szemcsés felületek, a bőrt és a műbőrt imitáló textúrák, a klasszikus csík- és tyúklábminták jellemzik. Népszerűek még a természetes és a szintetikus szálkeverékek, mint például a pamut-poliészter, amelynek felülete csillogó, fémes fényt kap. A csoport kiegészítői lehetnek üvegvázák, modern grafikák, geometrikus mintázatú párnák.
A virágok új interpretációban A csoportra jellemző kék és piros árnyalatok újdonságnak számítanak a lakástextil-divatban. A kombinációkban kiemelt helyet kapnak a szürkés árnyalatok, kontrasztként a fehéret és a feketét alkalmazzák. A régies anyagok és motívumok – mint a 18. századból merített minták és formák – ismét reneszánszukat élik, ám ezeket természetesen a jelen ízlésvilágához igazítják. Az anyagok között megtalálható a selyem, a bársony, a taft és a damaszt. A mintázatokban az apró virágok mellett közepes és nagyobb méretűek is szerepelnek, hagyományos, vagy számítógépes rajzolatban. Megtalálhatók még a jacquard-szövetek, az akvarell-hatású minták, a barokk motívumok, a fimom csipkés és áttetsző felületek, a színjátszó anyagok, a hímzések és a gobelinek, valamint a geometrikus és az azsúros díszítések is. Kiegészőnek festmények, barokk hatású bútorok és porcelán díszek az ajánlottak.
Sokszínű technológiák Ezen a területen a csillogó, élénk színek, a fényes és plasztikus, áttetsző felületek, valamint a fehér és a fekete mint bázis-színkombináció a jellemző jegyek. Ebben a csoportban az egzotikustól az extravagánsig különböző stílusirányzatok keveredenek. Az anyagok viszkóz, len, vagy denim hatásúak, bársony és pamut, illetve poliészter keverékek, sokszínű fonalakból készülnek, s kiemelt helyen szerepelnek a tarkán szőtt, egymástól különböző változatok, különösen a fémesen csillogó textúrák. Az utóbbiak készülhetnek fémes szálkeverékből, vagy fényes bevonattal. A mintavilágot jellemzik az árnyékolt rajzok, a 60-as, 70-es éveket idéző absztrakt minták, csík- és kocka motívumok, sokszínű virágok, bőr utánzatok, koptatott és töredeztt felületek. Mindehhez modern vázák, bútorok és absztrakt festmények illenek leginkább.