A fürdőszobai világítás összetett dolog, hisz több funkciónak is meg kell felelnie.
A világítás tervezése során a fürdőszobát több részre is oszthatjuk, attól függően, hogy mennyire van közel a vizes blokkhoz a terület. A lámpán lévő IP szám segít eligazodni abban, hogy hol használhatjuk az adott lámpát biztonságosan. Az első számjegy a szilárd tárgyak elleni mechanikai védettséget jelöli, a második pedig a víz elleni védettségre utal. A fényforráson feltüntetett első és a második számot külön kell értelmezni: azaz minél magasabb egy-egy érték, annál jobb védettséget jelent.
Csak biztonságosan
A biztonsági zónák kialakításánál mindenképpen fontos szempont, hogy a csapoktól, vizes egységektől 60 centis sugárban nem tervezhető semmilyen elektromos dugalj. Világítótesteknél ez már nem minden esetben ennyire kritikus, hisz számos olyan fényforrás létezik, ami védett a kifröccsenő víz vagy pára ellen. Vásárláskor erről a terméken feltüntetett IP szám adhat felvilágosítást. (vízvédelem szempontjából a második számjegyét kell nézni.) Minél magasabb tehát a szám, annál biztonságosabb a lámpatest, a 8-as kategóriát például akár víz alatt is használhatjuk; ezeket elsősorban speciális világító csaptelepeknél vagy zuhanyrózsákban szokták beapplikálni. A biztonságon túl a világítás megtervezésénél a legfontosabb szempont a fürdő belmagassága és mérete, hat-hét négyzetméter fölött például már mindenképp több fényforrásban érdemes gondolkodni. Ezek legtöbb esetben mennyezeti (vagy ajtó fölötti) világítást, a tükröknél kialakított direkt fényeket, és a zuhanyzó, kád környéki vagy a polcokba süllyesztett hangulatfényeket jelentenek.
Hova helyezzük?
Legyen az mennyezeti vagy direkt világítás a tükör környékén, egyiknél sem szerencsés, ha a fényforrás pont a fejünk fölött van, hisz a felülről érkező fények előnytelen gödröcskéket hangsúlyoznak ki a testen, és az arcot is leárnyékolják. Az optikai hatások miatt tehát előnyösebb, ha az utóbbiakat a sminktükör mellett két oldalon, szemmagasságban helyezzük el.
Nyugodtan elfelejtkezhetünk arról a berögződésről, hogy a mennyezeti lámpákat mindenképp a helyiség közepére kell tennünk, hisz a fény érkezhet gipszkartonba rejtett fénycsövekből is.
A polcok hangulatvilágítása egy-egy nehéz nap utáni fürdést/zuhanyzást teheti kellemesebb élménnyé, de akkor is hasznos lehet, amikor valaki éjszaka a sötét szobából botorkál ki a fürdőbe és nem rögtön fényárba érkezik, hanem egy szemnek kellemesebb világítást tud választani.
A természetes fényforrások, ablakok nem befolyásolják a fürdő világítástervezést, hisz ez maximum a belátást befolyásolja. De az biztos, hogy nincs is annál jobb érzés, mint ha reggel természetes fénynél készülődhetünk.
Falikarok
Fürdőszobában szép és praktikus megoldás a falikar, ami a tükör két oldalán elhelyezve jól szórja arcunkra a fényt, sőt a kikapcsolódás óráiban egy fényerő-szabályozós kapcsolóval ellátva kellemes hangulatot is teremthetünk vele! A lámpák javasolt elhelyezése a tükörnél 160-170 cm magasan, egymástól 70-80 cm távolságra van, de a pontos hely meghatározását természetesen a mi magasságunk is befolyásolja. (Egy teljes falat kitöltő tükör esetében belógatott fényforrással válthatjuk ki a falikarokat.)
A tükör körüli fényeknek minimális árnyékot vetve és egyenletesen kell arcunkat megvilágítania, amit úgy érhetünk el, ha a lámpatest minél hosszabb, búrája opálos vagy matt fehér színű.
Nagyon fontos még a színhelyes világítás, ami valósághűen adja vissza a bőrünk színét. Ezt elsősorban jó színvisszaadású fénycsövekkel, halogénekkel, és meleg fényű, 2700-3000K izzókkal működő lámpákkal érhetünk el.
Olyan helyen, ahol komplikált lenne az elektromos hálózat átalakítása, használhatunk elemes lámpával ellátott sminktükröt is.