Az L-alakú házat egy védett terasz köré szerveztük, a terasz lett a ház közepe. Az utcai szárnyban a nappali, étkező és konyha együttese található, a kétszintes udvari szárnyban pedig a hálószobák és a vizes helyiségek, valamint a lépcsőtér.
Az L-alakú házat egy védett terasz köré szerveztük, a terasz lett a ház közepe. Az utcai szárnyban a nappali, étkező és konyha együttese található, a kétszintes udvari szárnyban pedig a hálószobák és a vizes helyiségek, valamint a lépcsőtér. A nappali, étkező, konyha együttes a lépcsőtérrel egységes, nagyvonalú térrendszert alkot. Ez a közösségi élet, a nyüzsgés színhelye. A mennyezet jellemzően vakolt és festett, de a nappaliban hagyományos, gerendás fatetőzetet alakítottunk ki.
A szülői háló a földszinten, a gyerekek szobája az emeleten találhatók. A hálószobák szeparáltak, mindegyikhez külön gardrób és mini fürdőszoba tartozik. A tinédzserek szobáihoz egy-egy fedet terasz is járult. Fontos építtetői szempont volt, hogy a két szint – azaz a két generáció – között a hangszigetelés „rockzene álló” legyen. Az úsztatott padló eddig jól vizsgázott, a családi béke fennmaradt. A ház építészeti megformálásában, sok a horizontális elem. Az alacsony hajlású tetők, a hosszan hátranyúló épületszárny mind ezt erősítik. Horizontális a téglaosztás, az ablaknyílások, a fedett teraszok falamellái és az utcai kerítés is. Érdekes ellenpontja mindennek bent a keskeny és magas lépcsőtér.
A homlokzat kialakításánál olyan időtálló burkolatot kerestünk, amely egyszerre egyedi és barátságos. Így esett a választás a kézi vetésű, bontott téglára. Esetünkben egy békés megyei épület téglái reinkarnálódtak a pesti síkságon. A téglaburkolatok fontos kiegészítői a lépten-nyomon felbukkanó faburkolatok. A homlokzaton megjelenő faburkolatok, a vörösre pácolt falamellák barátságos kiegészítői a nagy nyerstégla tömegnek. Az állókorcolt fél-nyeregtetők anyaga titáncink lemez, és ebből készültek az ereszcsatornák is. A tervezéssel nem álltunk meg a külső falaknál. A téglából rakott kerti sütő, az épített kerítés, a nagyméretű gömbkavicsokkal díszített autóbeálló, a kerítés elé ültetett, négy növendék fa az egész építési telket kultúrálttá és egységes teszik, sőt jótékony kisugárzásuk van a járdára és az utcára is. Régóta foglalkoztat, hogy a hagyományos falusi házaknak miért jobb a belső klímájuk mint az úgynevezett „korszerű épületek”. A vastag falak nagy hőtehetelenséget biztosítanak, a homlokzati nyílások megfelelő aránya a nyáron bejutó napenergia mértékét szabályozza. Az általunk tervezett 55 cm vastag téglafalak, a ház várfalszerű zártsága a külső oldalon, a szabványosnál vastagabb hőszigetelés és a hőszigetelt alumíniumredőnyök együttesen azt eredményezték, hogy a ház nyáron is kellemesen hűvös, és télen is megfelelően meleg.
Az építés közben sokat nézegettem, hogy a tele üveg nyílászárók, az egymáshoz kapcsolódó terek a házon belül megannyi átlátásra adnak lehetőséget, a külső fények ezerféleképpen szűrik át az épületet minden napszakban. Innen jött a gondolat, hogy kísérletképpen beépíthetnénk egy mintadarabot Losonczy Áron új találmányából, a fényáteresztő betonból. Áronnak tetszett az ötlet, mert bár az üvegszálas betont Londontól Washingtonig jó néhány helyen kiállították, ám beépítve eddig még nem volt soha. A fényviszonyok tanulmányozása után, a horizontálisan elnyújtott étkező ablaknyílásában találtuk meg a helyét. Itt az áttetsző beton elemében van. Érzékenyen reagál a külső fények változásaira, hol felderül, hol pedig melankolikusan elsápad. Esténként sejtelmes izzással tudatja a külvilággal, a háziak otthon vannak.
FÖLDES LÁSZLÓ 1985 – Budapesti Műszaki Egyetem, Diplomadíj 1989 – Järvinen&Airas Építésziroda, Helsinki, Finnország 1997 – Pro Architectura-díj 2003 – Figyelő Építészeti-díj Néhány fontosabb munkája 1994 – Erdei Iskola, Visegrád (Turányi Gáborral) 1997 – Három lakóház – Maassluis, Hollandia 2002 – W.E.T. Kutató-Fejlesztő Épület, Pilisszentiván 2004 – Toldy Gimnázium tornaterme