Gondos tervezéssel sokat tehetünk a kellemes otthoni légkör kialakításáért. Figyeljünk a részletekre! Egyáltalán nem mindegy, hogy hova hány konnektor kerül!
Nappali
– Egy átlagos méretű nappaliba legalább három, de akár öt fényforrást is érdemes tervezni.
- A mennyezeti lámpa felel azért, hogy minden jól látható legyen. Fényénél ideális esetben kényelmesen tudunk például porszívózni is. Érdemes szabályozható fényerősségű kapcsolót választani.
- A hangulatvilágítás gondoskodik a kellemes atmoszféráról. Jó ötlet beszerezni egy asztali lámpát, és újabban divatos a szegélyvilágítás.
- A könyvespolcok, képek megvilágítása stílusos eleme lehet a helyiségnek.
– Egy állítható állólámpa segítségével akár olvasósarkot is kialakíthatunk.
Konyha
– Ebben a helyiségben az a legfontosabb szempont, hogy a munkafelületeken gond nélkül tudjunk dolgozni. A fényforrásokat úgy helyezzük el, hogy ne képezzenek erős árnyékokat. A konyhapult megvilágításához a faliszekrény aljára, a konyhaszigethez pedig a mennyezetre tegyük a lámpákat.
– Az étkezőasztal megvilágítására a függőlámpa a legalkalmasabb, mivel egyrészt az asztalra irányítja a tekintetet, másrészt kellemes atmoszférát teremt. Alakjának kiválasztásakor mindenképpen vegyük figyelembe az étkezőasztal formáját. Kerek asztalhoz gömbölyded modellt, négyszögletű bútorhoz sarkos, szögletes darabot válasszunk.
– A lámpabúra legalább 60 cm-re legyen az asztal lapjától, így ugyanis mindent megvilágít, de senkit nem vakít el.
– Igény szerint a szekrényeket és a vitrineket is megvilágíthatjuk beépített fényforrásokkal.
– A megfelelően kialakított világítás (például egy belógatott lámpa) segíthet elkülöníteni egymástól az étkezőt és a munkaterületet.
- Optikailag növelhetjük a belmagasságot a szekrény tetejére tervezett fényforrással.
Hálószoba
– Az általános világítást úgy alakítsuk ki, hogy az egész szoba kellemesen barátságos legyen,
a mennyezeti lámpa egyaránt világítsa meg a padlót és a szobában lévő tárgyakat. A kapcsolót helyezzük közvetlenül az ajtó mellé.
– Az ágy melletti lámpa fényereje ideális esetben szabályozható. Olyan modellt válasszunk, amelynek fényét könnyedén a megvilágítani kívánt tárgyra fordíthatjuk.
– A zónafényt a hálóban oda helyezzük, ahol extra fényre van szükségünk, tehetjük pl.
a tükör vagy a szekrények fölé.