Egyre gyakrabban merül fel az építtetők részéről az igény, hogy természetes kővel burkolják épülő házaik lábazatát, kerítését. Így egyre gyakrabban találkozunk a kérdéssel: Milyen technológiát javasol a szakember ebben az esetben?
Az építkezéshez használt kő fajtája, lelőhelye, minősége, kőzettani sajátosságai, színe mind olyan tényezők, amelyek kezdettől fogva meghatározzák, hogy milyen technológiával szabad, illetve kell a követ a burkolandó felületre ragasztani. A burkolatok kivitelezéséhez mindenekelőtt az MSZ 04-803-2 Építő- és Szerelőipari Épületszerkezetek, Kőszerkezetek és Kőszobrász szerkezetek előírásait kell figyelembe venni. A kövek sokfélesége tehát komoly szakmai kihívás elé állítja mind a kivitelezőt, mind a kövek ragasztására használt segédanyagok gyártóját, hogy minden kőfajtához a legmegfelelőbb ragasztó-, fugázó-, illetve impregnálóanyagot használja, gyártsa, illetve ajánlja.
Falazatra történő ragasztáshoz vékony, sima hátoldalú lapok esetében használjuk a KERAFLEX emelt minőségű flexibilis csemperagasztót, vastagabb, szabálytalan hátoldalú köveknél a KERABOND+ISOLASTIC 5:1 arányú keverékét használhatjuk, ha pedig márványlapokkal szeretnénk burkolni az adott felületet, a GRANIRAPID speciális márvány- illetve műkőragasztót használjunk. Itt jegyzendő meg, hogy fehér, rózsaszín, illetve zöld színű márványlapok esetén mindenféleképpen fehér ragasztót kell válasszunk, ugyanis ezeket a lapokat a szürke ragasztó könnyen elszínezi. A fuga anyaga lehet az ULTRACOLOR flexibilis fugázóanyag, márvány esetében a MARMOCOLOR speciális márvány-, illetve műkőfugázó. Fugázás során nagyon fontos, hogy a cementes fugaanyagot minél hamarabb letisztítsuk a kőről, mivel a kő felszínébe, a porózus felületbe az idő multával egyre jobban beleköt. Ezért érdemes még a fugázás előtt a porózus burkolóanyagokat impregnálni, megakadályozva ezzel, hogy a fugázóanyag elszíneződést okozzon a kő felületén. Impregnálásra javasoljuk az ANTIPLUVIOL S víztaszító szer alkalmazását, amely megfelelően védi az elkészült burkolatot az időjárás viszontagságai ellen. A kezelés következtében a kő színe mélyebb lehet, természetes mintázata jobban kiemelkedhet, ezért az ANTIPLUVIOL S használata előtt érdemes azt egy darab kövön kipróbálni az esetleges színtónus-módosító hatás megismerése érdekében.
A kőburkolatok tisztítását kül- és beltérben egyaránt tiszta vízzel célszerű végezni. Tisztítás során ne használjunk háztartási savakat, lúgokat, mert azok megváltoztathatják a színek árnyalatát, illetve kárt tehetnek a kő anyagában. További információkért és a gyártó elérhetőségei miatt keresse szerkesztőségünket!