A huszonegyedik század elejére az emberiség a saját civilizációs fejlődésének a legsúlyosabb következményével ismerkedhetett meg. A modern világ robbanásszerű fejlődése, a globalizáció olyan súlyos környezeti károkat okoznak, melyek a Föld éghajlatát is szélsőségessé változtatták.
Miért a külső árnyékolás a hatékonyabb? Épületeink korszerűsödő szerkezeti elemeitől kétirányú hőszigetelést követelünk meg: télen lehetőleg a legkisebb legyen a kiáramló meleg, míg nyáron védjen meg a rekkenő hőségtől. A határoló szerkezetek (falak, födémek, tetők stb.) szigetelőképessége az elmúlt években jelentősen javult. A gyártók fejlesztéseinek köszönhetően az ablakok hőszigetelő képessége is számottevően javult, bár az üvegfelületek hővesztesége még mindig relatíve nagy. Az ablakok téli és nyári hőszigetelő képességének javítása végett javasolt a külső mozgatható árnyékolókkal való ellátásuk. Nem újdonság a nyílászárók kiegészítő védelme, mindössze az igény növekedett meg a dráguló energia következtében, de szerencsére bővültek a lehetőségek is az új anyagok és a technológia fejlődésével. Hőcsapda – télen A téli időszakban fűtött helyiségeink nappal is nyerhetnek egy kevés természetes energiát, amikor hideg, de napsütéses az idő. A nap energiájának előnyét tehát télen is kihasználhatjuk, de az üvegfelületek hősugárzása a hideg éjszakákon nagyobb, amit külső mozgatható árnyékolóval (redőnnyel) nagymértékben lehet csökkenteni. A hőszigetelő megoldások a változó divattól és a technikai fejlettségtől függően a spaletta, zsalugáter, faredőny, műanyagredőny és alumínium redőny formájában valósultak meg. Az alapvető elvárás minden esetben a légáramlásmentes zárás. Ebben az esetben jön létre egy álló levegőréteg az üveg és a külső védelem között, ami a kiszökő meleg levegő egy részét visszatartva jelentősen javítja a nyílászáró hőszigetelő képességét. Erről bárki saját maga is meggyőződhet egy redőnnyel felszerelt ablaknál. Hideg napokon, este az átlagos módon használt helyiségek üvegein kicsapódhat a pára, amely a redőny teljes zárásával perceken belül eltűnik. Ugyanezt a hatást semmilyen ma használatos belső árnyékolóval nem lehet biztosítani, mert a belső árnyékolóknak télen csak a betekintés ellen van funkciója. Hővisszatartó képessége még az erre a célra elhelyezett, drapéria jellegű függönyöknek is korlátozott.
A hőség kizárása – nyáron Az üvegezett felület a rövid hullámhosszúságú sugarakat könnyen átengedi, így a helyiségbe jutva felmelegíti a tárgyakat. A felmelegedett tárgyak a hőmérsékletük függvényében hosszúhullámú sugarakat bocsátanak ki, amelyek viszont az üvegen nem tudnak átlépni (ez az üvegházhatás). Energia megtakarítás szempontjából ma már a nyári mechanikus napvédelem is előtérbe került, amire a széles körben elterjedt klímaberendezések növekvő elektromos fogyasztása is okot adott. Talán meglepőnek tűnhet, de a legmelegebb nyári napokon a működő légkondicionálók a téli csúcsidőszak két-háromszorosának megfelelően terhelik a villamos hálózatot! A legenergiatakarékosabb és legolcsóbb megoldás, ha a lakótéren kívül tudjuk tartani a meleget. Erre a célra számtalan fix és mobil rendszerű külső árnyékolót alkottak meg. A mozgathatók legismertebb változatai a napellenzők. Feladatukat úgy látják el, hogy felületükkel – ami általában impregnált ponyva – egész egyszerűen elzárják a napsugárzás útját a nyílászárók előtt. Egy másik ma egyre jobban elterjedő, mozgatható külső napvédelmi eszköz a fém zsaluzia. Eleinte inkább az iroda épületek kedvelt árnyékolója volt, de ma már a lakóépületeken is gyakran alkalmazzák. A széles határok között folyamatosan szabályozható fény, és hő zárást biztosító tulajdonságai miatt hatékony védelmet biztosít nyáron. Természetesen a nyári hő elleni külső védelem klasszikus eszközei a gördülő redőnyök különböző változatai is. Konstrukciójukból és anyagukból adódóan eltérő a biztosított hő csökkenés és az alkalmazási lehetőségük is. www.nyilaszarokeve.hu