Azt hiszem, nem mondok semmi újat azzal, hogy a gyerekek ösztönösen tudják, mi a legjobb nekik. A lakásnak az a darabja, amelyet teljesen és csak ők „birtokolhatnak” – a gyerekszoba – legyen a lehetőségekhez képest tágas, kényelmes és barátságos. Ha csak egy mód van rá, legyen ez a legegyszerűbb alaprajzú helyiség, ugyanis így zárhatóak ki leginkább a balesetek és ezt lehet a legkönnyebben berendezni.
A falakat alakítsuk simára, a felületet ne „bonyolítsuk” ki- és beugró peremekkel, félelmetes képekkel, izgató színekkel. A legtöbb alapszín élénk árnyalata életörömöt sugároz, de ne felejtsük el, hogy egy temperamentumos gyerekre esetleg izgatóan hat majd. Abban a helyiségben, ahol gyermekeink alszanak, kerüljük a vörös árnyalatokat és a vad, mintás tapétákat, posztereket, textíliákat. Általában a nagy felületeken jól érvényesülnek a finom pasztell-árnyalatok, a visszafogott minták. Ugyanakkor az ilyen, semleges hatású háttér elé sokkal könnyebb lesz élénk színű kiegészítőket keresni. Persze a különféle színek egymáshoz való viszonyát, felhasználásuk arányát ki kell kísérletezni. Minden gyerek szuverén személyiség, akire esetleg a szokásoktól eltérően hat az adott árnyalat, színtónus. Általánosságban azonban fogadjuk el, hogy a zöld megnyugtat, viszont a kék – főleg északi fekvésű szobában – sokszor túlzottan is „csillapít”. Fontos, hogy ne mi, szülők eröltessük rá az ízlésünket (például kedvenc színeinket) gyermekeinkre, ehelyett engedjük, hogy a saját dolgaikat ők maguk alakítsák. Nem szabad szem elől téveszteni a legfontosabbat: csak az lesz képes felnőttként önálló döntések meghozatalára, aki már gyermekkorában megszokta, hogy az eseményekben aktívan kezdeményezhet. A kreatívitáshoz segíti a gyereket a szobájában egy-egy „aktív pont” (például parafatábla, vagy a mennyezetről lelógatott mobil tárgy), amit ötletszerűen alakíthat, ahová rajzolhat, ahol kedvenc fotóit elhelyezheti. Egyáltalában, a gyerek szobájába olyan tárgyak kerüljenek, amelyek serkentik, frissitik, megdolgoztatják a fantáziát. A gyerekszoba az a hely, ami sohasem „végérvényesen berendezett”, befejezett, itt állandóan „történnek” a dolgok, minden hat mindenre. Életünk igazán érdekes eseményei első húsz évünk során történnek meg, éppen „gyerekszobánk” falai között. Ezek az élmények határozzák majd meg egész további életünk, környezetünk iránti elvárásainkat, fogékonyságunkat a szép iránt. Egy gyerek felnőtté válásának mozzanatai pontosan végigkísérhetők szobájának változásaiban is. Nem véletlen, hogy a lakás legintenzívebben változó része éppen a gyerekszoba. Erre nem lehet elég korán felkészülni…
PRAKTIKUS TANÁCSOK SZÜLŐKNEK Gyermekeink életének különböző szakaszaira érdemes előre felkészülni (de persze így is akad majd bőven előre nem látható, megoldandó probléma). Kisbabák két éves korig: • amennyire lehet, egyszerűsítsük az otthoni teendőket (pl. szerezzünk be könnyen elkészíthető félkészételeket); • tartsunk készenlétben üres, felcimkézett kartondobozokat a baba kinőtt ruhácskáinak, hátha szükség lesz még rájuk; • könnyen elérhető helyen legyen a nélkülözhetetlen gyógyszereket és a lázmérőt tartalmazó gyógyszeres-doboz és a legfontosabb telefonszámokat tartalmazó lista.
Óvodások: • a gyerekek ebben a korban kifárasztathatlanok, ezért biztosítsunk a számukra tornaeszközöket, „dühöngőket” a lakásban és a szabadban is; • az ügyesebb gyerekeknek nyilvánítsuk konyhánk egy veszélytelen pontját „mini főzősaroknak”, ahol kedvükre utánozhatják a felnőtteket és segíthetnek is nekik; • rendezzünk be „kreatív sarkot”, ahol mindig kéznél van a színes papír, a gyerekolló, a ragasztó. Kisiskolások: • biztosítani kell a nyugodt tanulás feltételeit, amihez nélkülözhetetlen a jó íróasztal és a megfelelő testtartást biztosító űlőhely; • az önállósodáshoz legyen a gyereknek félrevonulási lehetősége. Tinédzser-évek: • a kamaszok felfokozott életritmusát próbáljuk meg kölcsönös kompromisszumokkal elviselhetővé szelidíteni. És ha már újra „üres a ház”: • rendezzük át a lakást, igazítsuk saját igényeinkhez; • a túl nagy lakás helyett érdemes kisebb után nézni. KIVÁLÓ MINŐSÉGBEN
A skandináv országokban különös gonddal tervezik meg a gyerekek környezetét. Tamás Annamáriától, a Marimekko magyarországi képviselőjétől megtudtuk, hogy a cég az új évezredben önálló gyermekkollekcióval lepte meg vásárlóit. A szakember a gazdag anyagból két fontos motívumra hívta fel a figyelmünket: a Katsuji Wakisala által a 70-es években alkotott Bo-Boora és a Maija Isola tervezte Unikkóra.
Ez a választás egyúttal azt is jelzi, hogy megkülönböztetett figyelemet szentelnek a különböző nemeknek: a Bo-Boo autó-mintáival alapvetően kisfiúknak, az Unikko pipacsaival inkább kislányoknak szól. A határok azonban összemosódnak, hiszen más színösszeállítában az ellenkező nemnek is kínálják mindkét terméket.
VARIÁLHATÓSÁG Vándor Ottó, a Desidea Bútorbolt értékesítési vezetője a novamobili gyermekbútorok variálhatóságát tartja példaértékűnek. A fémszerkezetű ágyak és a külön is megrendelhető kiegészítők révén a bútorok könnyen mozgathatók, variálhatók. A többféle anyagú és színű falpanelek kisgyerekeknél, kamaszoknál és felnőtteknél is egyaránt jól alkalmazhatók. A berendezés különféle, tetszőlegesen összeválogatott elemeit (polcokat, dobozokat, asztalokat, CD-tartókat stb.) fémprofilok segítségével lehet a panelhez erősíteni. A kisebb méretű gyerekszobákba ajánlott ágyvariációk segítségével akár több személy kényelmes alvása is megoldható.
Az ágy kihasználatlan oldalfala praktikus tárolóhellyé alakítható. A fémből készült fogast egyszerűen rá kell akasztani az ágyvégre, s a vászonzsebekben rengeteg apróság elfér. Összecsukott állapotában mindössze egyetlen ágy helyét foglalja el ez az emeletes építmény, használat közben azonban egy íróasztal és két, teljes értékű ágy is kinyítható belőle.
A helykihasználásra jó példa ez az építmény. A pódiumon komplett tanuló-sarkot alakítottak ki, alatta kihúzható ágy, a pódiumra vezető lépcsők pedig egyúttal fiókos tárolókat rejtenek.
Egy keskeny, rossz méretű és arányú szobát is be lehet barátságosan rendezni, mint az erről a képről leolvasható. A panelek segítségével egy csomó felesleges asztal- és ágylábat ki lehetett iktatni, aminek végeredménye a jól használható, könnyed berendezés. ÖSSZEHANGOLTAN Figyelemreméltó kezdeményezés, amikor különböző cégek egymással összehangolva kínálják termékeiket. Ez tapasztalható a német Käthe Kruse és a magyar Mobilogic közös üzletében, a KNOCK-KNOCK-ban (Törökbálint, MAX CITY, földszint, 25-ös üzlet, telefon: 06-23-418-143): a két cég „egymásra hangolt” választékával nagyban megkönnyíti a gyerekszoba berendezését. Egyedi megoldásokat, átalakítható bútorokat kínál a Mobilogic Kft. Gruner Edina kreatív igazgató szavaival élve: „Koncepciónk lényege, hogy a gyermekek szobáinak vidám és színes kialakításában segítsük vásárlóinkat. Ehhez nagy segítséget jelentenek különféleképpen variálható, elemes bútoraink, amelyekhez tizennégy színben kínálunk ajtókat. Elemes rendszerünk lényege, hogy a bútorok kisbaba-kortól felnőttkorig kísérik végig a gyerekeket. A tervezés során figyelembe vesszük az európai trendeket, a magyar piac hiányosságait, és nem utolsósorban saját tapasztalatainkat.” A lényeg a részletekben van, amivel tisztában vannak a Käthe Kruse tervezői is. Dóry Adrienn cégvezető szerint: „Termékeink kizárólag természetes anyagokból, 100 százalékos pamutból és gyapjúból, igen jó minőségben készülnek. A különféle ágyneműk, takarók, baldachinok, függönyök, babzsák-ülőkék, gyerekfotelek ötféle mintával kaphatók, így valóban nem nehéz közülük a legmegfelelőbbet kiválasztani.”
Az iskoláskor igényeihez alkalmazkodik ez a piros színekben játszó szobabelső, ahol a gyerekek a különféle textil-kiegészítőkkel „játékosan” valósíthatják meg lakberendezési ötleteiket. A kék színekkel megtűzdelt képen látható berendezési tárgyak nem okozhatnak balesetet, súlyuk minimális, huzatuk levehető és kimosható.
A építőkocka-szerűen összeállított gyerekágy az összes fontos funkciónak eleget tesz, beleértve a pelenkázást is. Később a pelenkázórész kiiktatásával az ágy felnőtt méretűre növelhető. Biztos siker a legombolható játékokkal díszített ágyrács-védő.
„Az ágyam a váram” – az emeletes ágy alsó része és a lépcsők belső tere praktikus tároló, s a bútorhoz kényelmes íróasztal is csatlakozik. ÖTLETEK • A gyerekszobában se feledkezzünk meg a tükörről, amiben a kicsi nemcsak saját magát, de környezetének egy darabkáját is látja. Ahogy növekszik, értelemszerűen a tükröt is magasabbra kell akasztani, méghozzá úgy, hogy a benne megjelenő feje fölött azért mindig maradjon még szabad terület. • A szobában legyen minél több íves vonalú bútor, ez fejleszti a a kreativitást. • A legkisebbek általában nem szeretik az elvont, absztrakt mintákat. • Megnyugtató a gyereknek, ha ágyából látja az ajtót. • A felnőttekéhez hasonlóan legyen a gyerek ágya mögött is villanykapcsoló, hogy szükség esetén saját maga is kezelhesse a világítást. • Ha több testvér osztozik egy szobán, mindegyiknek biztosítsunk egy saját zugot, amelyet kénye-kedve szerint használhat.