A nyár közeledtével, ahogy nő a napsütéses órák száma és melegebbek lesznek a nappalok, újra előtérbe kerül az otthonok, irodák napfény elleni védelme, árnyékolása.
Motoros működtetéssel és automatikus vezérléssel felszerelve optimális védelmet jelenthetnek a lakás berendezésének és a növényeknek a legforróbb napokon is. Aki valaha is kapcsolatba került már az árnyékolástechnikával, biztosan hallotta az örök érvényű szabályt: „Árnyékolni kívülről kell!”. Valóban. A külső árnyékolók meggátolják a káros napsugarak eljutását a nyílászárók üvegfelületére, így jelentősen csökkentik annak felmelegedését. De mit tehetünk ott, ahol nincs mód külső árnyékolók felszerelésére? A tetőtéri ablakokra nem mindig könnyű, sőt, sok esetben egyenesen megoldhatatlan feladat a redőnyök, zsaluk felszerelése, pedig pont itt lenne igazán szükséges a megfelelő árnyékolás. A döntött ablakokon akadálytalanul a belső terekbe jutó káros napsugárzás könnyen idézhet elő túlmelegedést a tetőterekben. Ahol a külső árnyékolók felszerelése az épület homlokzati képének megbontásával járna – főleg műemlék-épületek, vagy irodaházak esetében -, ott más megoldást kell találnunk a lakások, vagy munkahelyek nap elleni védelmére. Ilyen esetekben lehet jó választás egy belső árnyékoló, amely nemcsak megfelelően látja el elsődleges funkcióját, az árnyékolást, de színeivel és anyagával harmonikus kiegészítője is lehet a szobának. A lamellás belső árnyékolók ismert és kedvelt fajtája a reluxa, amely mára legalább olyan népszerű a magánlakásokban, mint az irodákban, vagy a munkahelyeken. Ez a megoldás lehetővé teszi a levegő szabad áramlását, a lamellák forgatásával pedig szabályozható a beeső fény mennyisége és iránya. A legelterjedtebb, 25 milliméteres lamella-szélesség mellett gyakori a keskeny, 16 mmilliméteres is, de a reluxa 35, sőt 50 milliméteres változatban is készülhet.
A perforált reluxa – mint azt neve is mutatja – sűrűn átlyuggatott lamelláin átereszti ugyan a fény egy részét, de tompítja és megszűri azt. Kiválóan alkalmas irodák, munkaterek árnyékolására, ahol a túl sok fény, vagy a számítógép-monitorok tükröződése zavaró lehet.
Korábban a szalagfüggöny is tipikus irodai árnyékolóként élt a köztudatban, pedig elegáns formája, nagy szín- és anyagválasztéka, valamint sokrétű felhasználhatósága miatt minden típusú és funkciójú lakó-, vagy munkakörnyezet számára tökéletes megoldás. A szalagfüggöny lamelláinak színe tetszés szerint variálható, így – amennyiben a környezet, vagy a berendezés színvilágához illik – akár többszínű árnyékoló is készülhet. Feszített változata bukóablakokra is felszerelhető, sőt, egyre több helyen nemcsak árnyékolóként, hanem térelválasztóként is találkozhatunk szalagfüggönyökkel. Számítógép-termekbe és irodákba – ahol a megfelelő fényviszonyok biztosítása mellett a nehezen éghető anyagok használata is követelmény – külön erre a célra kifejlesztett változatok készülnek. Az anyag speciális kezelése biztosítja a lamellák portaszító képességét.
Az egyszínű, vagy mintás textíliából készülő roletták megszokott és népszerű belső árnyékolók. Áttetsző, vagy sötétítő anyaguktól függően nemcsak árnyékolásra, de tokozott változatuk akár teljes sötétítésre is kiválóan alkalmas. A leghatékonyabb hővisszaverő-hatással a külső oldalán ezüstszínű thermo változat rendelkezik. Mintázatuk végtelen variációs lehetőséget kínál, így például gyerekszobák árnyékolására, sötétítésére is gyakran használják. A ferde tetősíkú ablakoknál a kézi működtetésű, rugós feszítésű roletta lehet a legjobb megoldás az árnyékolásra. A motorral hajtott és távirányítóval vezérelt roletták még a magasan lévő ablakok esetében is kényelmesen működtethetők függőleges síkban. Fényérzékelők, vagy időkapcsolók alkalmazásával automatizálhatjuk működésüket, igazodva a napszakokhoz, vagy az aktuális fényviszonyokhoz. Az automatikusan nyíló, illetve csukódó árnyékoló ideális megoldás a télikertekben, vagy zárt teraszokon elhelyezett növények védelmére, hiszen akár a lakók távollétében is biztosítja a kellő fényt, ugyanakkor védelmet jelent a túlzott felmelegedéssel szemben. A rolettához hasonló, de szitaszerűen áttört vászonból készül a napháló, más nevén a screen. A kilátást lehetővé teszi, de – nappali fénynél – csökkenti a betekintést és erősen tompítja a bejövő napsugarakat.
Talán kevésbé ismert belső árnyékoló a harmonikaszerűen záródó, természetes hatású és dekoratív pliszé és annak kétrétegű változata, a duett. A pliszírozott, portaszító, műszálas textília megszűri, vagy kizárja az erős napsugarakat, ugyanakkor lehetővé teszi a szellőzést is. Ablakmélyedésbe, ablakszárnyra szerelve, vagy fal síkja előtt egyaránt használható. Az árnyékolás mértékétől és a felhasználási körülményektől függően áttetsző, fényvisszaverő és a teljes sötétítést biztosító egyszínű, vagy mintás textíliából készülhet. A tetőterek és télikertek vízszintes, vagy döntött üvegfelületeinek ideális belső árnyékolója. Boltíves, trapéz, vagy háromszög alakú ablakok esetében is alkalmazható. www.nyilaszarokeve.hu