Gondoskodjunk a fűtőtestek karbantartásáról, mert működésük csak így lesz hatékony és biztonságos.
A radiátoros rendszerek motorja, szíve minden esetben egy vizet melegítő hőtermelő készülék (különböző fűtésű kazánok, hőszivattyúk), amelyből a meleg víz csöveken keresztül jut el a radiátorokig. Az előremenő vezeték csatlakozik a radiátorhoz, a visszatérő vezeték pedig kilép onnan. Eközben a víz leadja a meleget a helyiségben.
– A radiátorokat célszerű az ablak alá helyezni.
– A leggyakoribb gond az ilyen rendszereknél, hogy kilyukad, eliszaposodik vagy levegősség válik, ezért a fűtési szezon előtt érdemes átmosni, és a benne lévő zavaros vizet leengedni.
– Manapság a lapradiátorok a leggyakoribbak, amelyek már 50 fokos vízzel is hatékonyan működnek. Ha ezek külső megjelenésével valaki nincs megelégedve, választhat különböző dizájnfűtőtesteket, amelyek jóval drágábbak, viszont egyedi színekben a falak díszei lehetnek.
TIPP: Ne feledkezzünk meg a légtelenítésről sem! Ezzel a víz áramlását akadályozó levegőt távolítjuk el a rendszerből, miáltal hatékonyabbá válik a működés.
A padlófűtés a tévhittel ellentétben a legkedvezőbb megoldások közé tartozik, különösen a nagy belmagasságú helyeken. Mivel a meleg víz a padlóban elhelyezett csőkígyókban áramlik, egyenletes meleget biztosít, és a sok helyet foglaló radiátorok sem okoznak gondot. Ellentétben a korábbi, forró vizet használó rendszerekkel, a mai padlófűtések 35-40 fokos előremenő fűtővízzel működnek.
TIPP: Nem lebegteti a port, így allergiások, asztmások számára ideális megoldás.
A fal- és mennyezetfűtés működési elve megegyezik a padlófűtésével. A kazánból kiáramló meleg víz egy elosztóhoz jut, amely több körre tagolja a rendszert, ám itt a műanyag csövek a falak és a mennyezet vakolatába kerülnek. A rendszer utólag is beépíthető az ehhez szükséges gipszkarton panelekkel. Alacsonyabb hőmérsékletű vízzel dolgozik, azaz gazdaságos, és nem keringeti a port.
TIPP: A rendszer nagy előnye, hogy a nyári időszakban vezetékeit hűtésre is használhatjuk. A polcok, bútorok rögzítésekor ügyeljünk rá, hogy ne sérüljenek a csövek!
A klímakonvektor vagy más néven fan-coil szintén alkalmas fűtésre és hűtésre egyaránt. Egy ventilátor és egy hőcserélő biztosítja a működést, az utóbbi csöveiben fűtő- vagy hűtővíz halad, amely melegíti vagy hűti a ventilátorral mozgatott levegőt. A rendszer központja egy kazán vagy hőszivattyú. 40 fokos vízzel működik, így kondenzációs kazán, napkollektor, illetve hőszivattyú is alkothatja a rendszer szívét.
TIPP: A radiátorhoz hasonlóan a készülékeket az ablakok alatt vagy azok közelében helyezik el, de létezik mennyezet alá szerelt, álmennyezettel rejtett és álló változat is. A beépített vezetékes rendszerekkel ellentétben könnyen szerelhető.
Infrafűtés: Az eddig említett fűtésrendszerek alapvetően a belső tér levegőjét melegítik fel. Viszont gyorsan terjed az infrafűtés, egy olyan új módszer, amely a nap melegítő erejéhez hasonlóan a sugárzáson alapul. Közvetlenül azt a területet melegíti, ahol tartózkodunk, tehát nagy belmagasság esetén igen hatékony. Költséghatékony, energiatakarékos, nem keringeti a port, nagyon könnyen szabályozható, falra és mennyezetre egyaránt szerelhető. A hiedelmekkel ellentétben a sugárzás egyáltalán nem káros az egészségre. A helyiség levegőjét a felmelegített tárgyak fűtik fel, és nem a levegő.
TIPP: Ez a rendszer biztosítja a legtermészetesebb hőérzetet.
TERMÉSZETBARÁT ALTERNATÍVÁK
A ház tetejére szerelt napkollektor speciális hőelnyelő szolárüveg felülete mögötti csövekben keringő fagyálló folyadék (víz-glikol keverék) a szolár-abszorber segítségével melegíti fel a tároló vizét. Egy jó minőségű kollektor nem csak a meleg vizet tudja biztosítani, hanem a fűtésre is rásegít. A napelem szintén a nap sugárzását hasznosítva termel elektromos áramot, amit egy akkumulátor tárol, illetve az energia a közösségi hálózatba is kerülhet.
A geotermikus energia segíthet elérni, hogy minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjunk magunk után. A talajkollektoros, talajszondás rendszerek felveszik a föld hőenergiáját, amit valamely közvetítő közeg révén adnak át egy másik rendszernek. Ehhez hasonlóan hasznosíthatjuk a víz energiáját is.
DIVATBAN AZ ELEKTROMOS FŰTŐKÉSZÜLÉKEK
Ma már rengeteg gazdaságosan működő elektromos fűtőkészülék van forgalomban. Előnye, hogy tiszta és környezetbarát, és működés közben nincs korom- és porkibocsátás.
TIPP: Mindenképpen olyat válaszunk, amely beépített hőmérséklet-érzékelővel rendelkezik.