A konyhák kialakításánál, berendezésénél számtalan eldöntendő kérdéssel találjuk szembe magunkat. Mely helyiségekkel legyen kapcsolata, milyen legyen a tájolása, kis alapterületű legyen, vagy nagy, az étkezés a konyhában történjék, vagy külön helyiségben, hány ember tudjon egyszerre étkezni, nyitott, ún. amerikai rendszerű legyen, vagy hagyományos, zárt, milyen konyhagépek kerüljenek be, milyen legyen a berendezés stílusa, anyaga, színe, burkolata, világítása, stb.
A helyiség alaprajza, a lakás stílusa, a család összetétele, főzési és étkezési szokásaink, anyagi és egyéb lehetőségeink mind-mind befolyásolják e kérdésekre adandó válaszokat. Mi most egy átlagos méretű, különálló konyha-étkezőt vettünk górcső alá, s Zsóri Hajnalka lakberendező segítségével, néhány berendezési változatot mutatunk olvasóinknak. ÉTKEZŐ-KONYHA BERENDEZÉSI VÁLTOZATAI 1. alaprajz Ez a változat klasszikus lakókonyha, „L” alakú berendezéssel. A körbejárható, nagyméretű étkező asztal helyét középen, a burkolati minta jelöli ki.

A bejáratnál kaptak helyet a tároló funkciók (kézi-kamra, beépített hűtő). A technológiai sorrend innen indul. A mosogató medence az ablak alá került, néhány cm-rel megemelve, hogy a munkavégzés kényelmessé váljon.

Ugyanebből a meggondolásból lett néhány cm-rel lesüllyesztve a széles, egysoros főzőlap. Így a munkasík minden munkafázisban közel azonos magasságra esik. A sütő és a mikro is ezért került az állószekrénybe. Klasszikus és modern vonalvezetésű frontokkal egyaránt jól mutat. Sütő: Fagor 3H-125X (inox) (Lugas Buda) Páraelszívó: Miele DA449 Dekor fali Micro: Fagor – Easy-Combi (inox) (Lugas Buda) Mosogató: Blanco – Blancomodus-M-60




2. alaprajz Erre a konyhára is az „L” alakú elrendezés a jellemző, de egy térbe állított félszigettel markánsan elkülönül egymástól a főző terület és az étkezés helye.


Az „amerikai” hűtő különlegessége, hogy csak 60 cm mély, így nem lóg ki az állószekrények síkjából. A karcsú lábon álló, és falon függő alsó elemek, a sok munkapult és az alacsony felső szekrények légiessé, tágassá teszik az összképet. A praktikus, ferde páraelszívót magasabb növésű szakács sem fejeli le.


Hűtőszekrény: Samsung Integral 60 Mosogató: Hailo (Király-Torma Kft.) Főzőlap: Teka – GKST90-35 Z2

üvegkerámia

Páraelszívó: Miele – DA489 fali 3. alaprajz Itt főzőszigettel egészült ki az „L” alakú berendezés.


Tolóajtók segítségével a konyha főző területe és az étkező – igény esetén – teljesen elszeparálhatók egymástól. A kis helyiség- és nagy tárgyméreteket sok-sok üveg alkalmazásával lehet ellensúlyozni. A könnyebb közlekedés és a jobb helykihasználás érdekében a bejárati ajtót és a nappali felőli ajtót is tolóajtóra cseréltem. A változatok között ez a leggépesítettebb. Mosogató: Blanco – Blancostyle/2 Wok: Miele CombiSet – KM 406 Wok égős gázfőzőlap Kávéfőző: Miele – CVA 2650 kávéautomata Grill lap: Miele – Imperial EP5640 TepanYaki beépíthető nemesacél grill-lap




4. alaprajz Szakítva a korábbi „L” alakú elrendezéssel, a helyiséget, az átlója mentén két részre osztottam. Így egy elszeparálható öbölben kapott helyet az egy személyes főzőrész, vele szemközt pedig az étkezősarok, nagyméretű kerek asztallal. Ennél a változatnál a válaszfalat elbontva, összenyitottam a nappalit és az étkezőt, csupán egy középmagas térelválasztó polccal jelöltem ki ez utóbbi helyét.


A főzőöböl esetleges rendetlensége tolóajtóval eltüntethető. A végeinél keletkező háromszög alakú területet kamraszekrényként, ill. egy kis dolgozóasztalként hasznosítottam. A belső sarkokat a főzőlap és a mosogató medence is ügyesen követi. Bár a főzőrész nem túl tágas, egy ember számára mégis kényelmes, hisz nem kell lejárnia a lábát, mire elkészül az étel. Páraelszívó: Miele – DA289 Dekor fali (90 cm széles) Főzőlap: Teka – GKST95ZB Facette üvegkerámia Mosogató: Blanco – Blancostyle-boksz Sütő - mikro: Siemens – QuantumSpeed 45 cm magas




Szerző: Zsóri Hajnalka lakberendező 1033 Budapest, Vajda János u. 4. Tel/fax: 250-5125 Mobil: 06-(30)999-6420 E-mail: designzsori@netquick.hu A témához kapcsolódó további cikkek: