Ahhoz, hogy megfelelő megvilágítást alakíthassunk ki otthonunkban, fel kell tennünk magunknak azt a kérdést, hogy mire akarjuk használni az adott teret.
A tervezés során célszerű a lakás különböző területein végighaladni gondolatban, ugyanis minden egyes helyiség más-más megvilágítási módot igényel. Bejárat, előtér A bejárat és az előszoba az első pontja az otthonnak, melyet a belépők megpillantanak. Jó benyomást kelthet a lakásba érkező vendégben, ha már ebben a helyiségben a megfelelő világítást használjuk.
A világítás legyen hívogató, ugyanakkor barátságos a bejáratnál (amennyiben ez egy saját ház esetében megoldható), illetve az előszobában. A legtöbb lakásban az előszoba alulméretezett, ezért érdemes néhány olyan megoldást alkalmazni, amellyel „tágítható” a tér. Ilyen a mennyezet és a falak derítése – ez kivitelezhető az oldalfalakra szerelt indirekt világítással. Nappali A nappali otthonunk kiemelten fontos része, hiszen számtalan tevékenységet ebben a helyiségben végzünk. Az olvasás, a beszélgetés, a vendégek fogadása vagy éppen a zenehallgatás, tévénézés mind más és más igényeket jelentenek világítástechnikai szempontból is. A nappali fényeinek egyszerre több elvárást kell kielégíteniük, tehát többfunkciós megoldást kell alkalmaznunk. Nem elegendő a sok helyen bevettnek számító, szoba közepére függesztett csillár, decentralizálnunk kell a világítást a szoba különböző pontjain elhelyezett állólámpákkal, asztali lámpákkal. Természetesen a „csillár” használata is indokolt, mert szükség van egy általános alapvilágításra is, elsősorban a nagyobb méretű és belmagasságú nappalikban. Az általános megvilágításhoz használhatunk oldalfalra szerelt lámpatesteket vagy egyéb, az építészeti jellemzőkhöz illeszkedő megoldásokat. A megfelelően elhelyezett ernyős lámpák meghitt, barátságos hangulatot teremtenek az esti órákban. A tévét soha ne nézzük teljesen elsötétített szobában, mert a fényes képernyő és a sötét háttér nagy kontrasztja a szemet erősen igénybe veszi. Tekintve, hogy ez a központi helyisége otthonunknak, gyakran helyezünk el itt festményeket, képeket, hozzánk közel álló tárgyakat, esetleg mutatósabb növényeket.
A fény segítségével kiemelhetjük ezeket. A falon elhelyezett képek megvilágítására többnyire nem alkalmasak az oldalfalakra szerelhető falikarok,inkább a mennyezeti lámpatestek tölthetik be ezt a funkciót. A fényforrások esetében javasolt az általános világítást adó csillárnál a kompakt fénycsövek, a helyi világítást adó állólámpáknál az izzólámpák használata. Konyha Világítástechnikai szempontból megszokott a mennyezet közepén elhelyezett, általános világítást adó lámpatest. A konyhai munkafelületek (a tűzhely, a mosogató stb.) azonban a fal mellett helyezkednek el, ezeket nem világítja meg megfelelően a mennyezeti lámpa. Egyre több konyhai eszközzel rendelkezünk, melyek segítségével az egyes munkafázisokat elvégezzük. Megfelelő megvilágításuk elengedhetetlenül fontos. A falak mellett elhelyezkedő munkafelületek megvilágítására több módszer is lehetséges. Amennyiben nincs konyhaszekrény az adott falon, alkalmazhatunk fali lámpatesteket.
Ha konyhaszekrény található a munkapult felett, a szekrény aljára takartan szerelt lámpatestet javasolunk, amely jól megvilágítja a munkapultot. Az egyenes fénycsövek használatával el tudjuk kerülni az erős árnyékok képződését. Ügyeljünk a fényforrások jó színvisszaadására. Étkező Az étkezőasztal körül a mindennapok jelentős része zajlik, nem csupán evésnél ülünk itt, gyakran a családi beszélgetések is itt folynak. Éppen ezért ebben az esetben is fontos a megfelelő világítás kialakítása. Az asztal megvilágítására a legalkalmasabb a közepe fölé függesztett, változtatható magasságú lámpatest. Nem mindegy azonban, hogyan helyezzük el a lámpát. Vigyázni kell arra, hogy a fénye ne kápráztasson, és ne takarja a szemben ülőket. A lámpatest ernyője olyan legyen, hogy az asztalt jól világítsa meg, de az asztal mellett ülők szemébe ne jusson erős fény. Erre a feladatra a nagyméretű ernyővel ellátott lámpatestek a legalkalmasabbak. Javasolt a lámpatestbe izzólámpát vagy kompaktfénycsövet helyezni. Hálószoba
Az általános világításához javasolt a visszafogottabb megvilágítási szint, amely azért lehetővé teszi az egyértelmű tájékozódást a helyiségben. A hálószobai fénynek meg kell teremtenie a pihenéshez, nyugalomhoz megfelelő hangulatot, ezért fontos a lágy, szórt fény biztosítása a helyiségben. Erre leginkább az indirekt világítás alkalmas. Elalvás előtt gyakran olvasunk az ágyban, ezért szükségünk van olvasólámpákra is. Célszerű úgy megválasztani ezeket, hogy fényük ne zavarja a másikat alvás közben. Érdemes külön olvasó és éjjeli lámpát használni, az éjjeli lámpa teljesítménye nagyon kicsi legyen. Ha egyetlen lámpatestet használunk a kétféle célra, akkor a legmegfelelőbb az, ha van fényerőszabályzója. Gyerekszoba A gyerekek játék közben szeretik a világosságot, ezért a játékterüket jól meg kell világítani. Ehhez a legmegfelelőbb a mennyezeten vagy az oldalfalon elhelyezett szórt fényű lámpatest. Kisgyermekek esetében fontos a lámpatestek és egyéb villamos készülékek megfelelő elhelyezése, hogy kiküszöböljük a veszélyforrásokat. Amennyiben íróasztal is található itt, ügyeljünk a helyi világításra. A gyerekszoba derítésére éjjel célszerű az éjszakai fény alkalmazása. Számtalan megoldást találhatunk erre a piacon – például a dugaszolóaljzatba dugható lámpatesteket. Fürdőszoba
A fürdőszobák világításának legfontosabb feladata a tükör, illetve a tükörben látszó személy arcának árnyékmentes, megfelelő erősségű megvilágítása. Az arcápolás, borotválkozás, sminkelés megköveteli, hogy az arc minden részlete tökéletesen látszódjon. Erre a célra a tükör két oldalán elhelyezett, vagy a tükrös szekrénybe beépített lámpatestek a legalkalmasabbak. A helyes világításnál a lámpák nem kápráztatnak, és nem keltenek zavaró tükröződést a tükörben. Ha fürdőszobánk mérete nagyobb, és a tükörvilágítás önmagában nem elegendő az egész helyiség megvilágítására, kiegészíthetjük mennyezeti- vagy fali lámpatestekkel.