Változatos kínálattal várja vásárlóit őszi árverésén a Polgár Galéria. A háromnapos aukció ma kezdődött és összességében hétszáznál is több tételt tartalmaz.
2006-10-09 Az első két napon főleg 20. századi festmények várják az érdeklődőket, de helyet kaptak az anyagban bútorok és szobrok is. Csütörtökön herendi porcelánokra licitálhatunk. Holnap 249 tárgyat kínálnak eladásra 24 és fél millió forintos összkikiáltási áron, míg a második napon 273 tétel szerepel bő 21 millió forintért. A Polgár a festményanyag összeállításakor a modern irányzatokra koncentrált. Ilyen irányú törekvések több árverező cégnél is megfigyelhetők, s nem csak a hagyományosan festményekre szakosodott galériáknál; elég csak a BÁV festményaukcióin felbukkanó kortárs alkotásokra gondolni.
A Váci utcai cég a biztonság kedvéért igyekezett néhány klasszikusnak számító művész munkájával is megerősíteni a modern kínálatot. Így kapott helyet az anyagban Scheiber Hugó Barátnők című, vegyes technikával készült képe, amelyre 240 ezer forinttól licitálhatunk, vagy Glatz Oszkár Rőzsehordó lány című olajképe, amely 480 ezer forintról startol. A modern jelzővel ellátott darabok alkotói között inkább kevéssé ismert művészek munkái kaptak helyet, például Tóth Ernő, Baróczi Ágnes, Aczél Ilona, Demény Miklós alkotásai, de azért vásárolhatunk képet az ismertebb Klie Zoltántól vagy Mácsai Jánostól is. Az igazi sztárok hiányát ellensúlyozza, hogy a képek változatosan mutatják be a különböző művészeti irányzatokat az absztrakt festészettől a szocreálon át a szürrealizmushoz köthető alkotásokig. További előnye az anyagnak, hogy igen barátságosak a kikiáltási árak, zömében kétszázezer forint alatt maradnak (a legdrágább tétel, Ábrahám Péter Ész-Járás című festménye, 800 ezer forintról indul). Emellett az eredetiség miatt sem kell aggódnunk, mivel a képek jelentős részén megtaláljuk a Képcsarnok címkéjét.
A festmények mellett mindkét napon megjelenik más téma is. Holnap 16–19. századi faszobrokra licitálhatunk, ezek közül talán a 189-es számmal indított Madonna tarthat leginkább számot a gyűjtők érdeklődésére, 580 ezer forintos kikiáltási árral. Emellett több 15–16. századi kínaiporcelán-edény megvásárlására is mód nyílik, amelyeket az aukciósház közlése szerint Vietnam partjainál találtak mélytengeri búvárok.
A második napon bútorok színesítik a kínálatot. Több art deco darab is szerepel, mint például a 480-as tétel, egy diógyökér borítással ellátott dobkomód, amely 65 ezer forintról indul. Izgalmas versenyt ígér a 489-es tétel is, erre 360 ezer forinttól licitálhatunk, és ha mi adjuk a legmagasabb ajánlatot, akkor egy feltehetően a Wiener Werkstätte mestereitől származó könyvszekrény boldog tulajdonosai leszünk. Csütörtökön a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. egyedi vagy kis szériában készült darabjai kerülnek terítékre. A kereken kétszáz tétel 37,5 millió forintról indul, és valóban izgalmas darabok sokasága közül választhatunk. Sejthetően nem a véletlen műve, hogy az aukcióval szinte egy időben várja látogatóit a Párbeszéd Herend és Meissen között című kiállítás, amelynek a Magyar Nemzeti Galéria ad otthont november 30-ig. A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. és a Staatliche Porzellan Manufaktur Meissen GmbH együttműködése révén megszületett tárlaton ugyan csak a szemünk lakhat jól, de a Polgár árverésén a gyűjtőszenvedélyünket is kielégíthetjük. A legmagasabb árról, 1,9 millió forintról a 199-es számú kávéskészlet indul. Az egy példányban készült mokkáskészletet Takács Zoltán iparművész tervezte, díszítése pedig a Képes Krónikából vett jelenetekből áll össze.
De nem kell feltétlenül ilyen mélyen a zsebünkbe nyúlnunk, ha egyetlen példányban készült herendire vágyunk. A 112-es számú pikkelydekoros maciért már 65 ezer forinttól ígérhetünk, ahogy több falikép közül is választhatunk, amelyek 12–15 ezer forintról startolnak. Feltétlenül meg kell említenünk azt a teáskészletet is, amely a thaiföldi király címerét viseli és 220 ezer forintról indul, továbbá a 20-as számú, japán megrendelésre készült mandarinfogós levesestálat, 650 ezer forintos kikiáltási árral. Aki pedig túldíszítettnek érzi az általános herendi stílust, annak Feketű Boglárka iparművész dekorjait ajánlhatjuk, többek között három dísztálját (84., 85., 87.), ezek egységesen 90 ezer forintról indulnak, és egyszerű szín- és formavilágukkal inkább visszafogott kínai porcelánnak vélnénk őket, mint herendinek.