Az idei év nem igazán nevezhető a beruházások korszakának, és az építkezések száma is csökkent, de akik mégis a házépítés mellett döntenek, vagy már meglévő házuk, lakásuk korszerűsítésében gondolkodnak elsősorban a költséghatékony megoldásokat keresik.
Az ÉVOSZ (Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége) – Könnyűszerkezet Építő Szakmai Tagozata szakmai tanulmányutat szervezett, amelynek fő témája a megújuló energiaforrások felhasználása volt. Milyen hatékonyan alkalmazzák a megújuló energiaforrásokat és milyen áron, hogyan segítik a támogatások és jogszabályok az energiahatékony házak építését. A szakmai tanulmányút előadói pontos információt adtak a sokak által nagyvonalúan használt fogalmakról, mint: aktívház, passzívház és alacsony energiafelhasználású ház. A témát a résztvevők a bécsi Blaue-Lagune Mintaházpark március 20-tól megnyílt látványos kiállításán, valamint a soproni Kampa TrendHaus Kft. bemutató termében tartott előadáson keresztül járhatták körül. Az energiatakarékosság az építésnél kezdődik Az Európai Unióban a primerenergia-igény mintegy 40%-át még mindig az épületek használják fel. Tehát, ezt az energiamennyiséget a lakosság közvetlenül a lakásokon keresztül használja. Az energiafelhasználás hatékonyabbá tételéhez a házépítések kapcsán számos olyan innovatív technológia áll rendelkezésünkre, amellyel ez az igen magas energiaigény jelentősen csökkenthető. Amellett, hogy rendelkezésünkre áll a szükséges technológia, mélyreható és széleskörű tudatformálásra van szükség annak érdekében, hogy az energiafelhasználás hatékonyságát a házépítések illetve a felújítások terén is jelentős mértékben növelni lehessen.
Egy otthon hosszútávra szól. Annak minősége, kényelme és energiafelhasználása tehát igen fontos kérdés. Egy energiahatékony épület alapja a megfelelő szigetelés, annak érdekében, hogy a hő veszteség minimálisra csökkenjen. A minél jobb besorolás érdekében tehát növelhető az épület hőszigetelésének hatékonysága, továbbá elvégezhető az energiaforrások cseréje (pl.: gázkazán helyett pellet fűtés, napkollektor, vagy hőszivattyú) és az energia leadó berendezés cseréje (pl.: radiátor helyett felületfűtés). Éppen ezért elengedhetetlen, hogy azok, akik új ház építését, vagy egy meglévő, régi felújítását tervezik, figyelembe vegyék ezeket a szempontokat és a tervezés során a lehetőségeikről pontos képet és információkat kaphassanak a szakemberektől. A házépítés és házfelújítás során az energiahatékonyság érdekében tervezett megoldások kiválasztásánál mérlegelni kell a befektetés-megtérülés viszonylatában. A döntés előtt érdemes optimalizálni a rendelkezésre álló technológia alkalmazását és informálódni arról, hogy mi az, ami csak jól hangzik, de a technológia alkalmazásának költségei kapcsán nem számolhatunk megtérüléssel. A megbízott tervezőt és kivitelezőt komoly szakmai felelősség terheli e tekintetben.