Ha pezsgő, akkor leginkább két nagy hazai márkára gondolunk, egyikük a százhúszéves múltú Törley. A húsvét előtti böjtöt megelőző mulatozások, eszem-iszom partik tiszteletére Budafokra, a pezsgőgyáros Törley-család tündöklésének helyszínére látogattunk. Az üzemen kívül épült itt kastélyuk is, sőt, egy, a maga nemében páratlan mauzóleum.
Méltó emlék A befolyássosságot, tehetősséget jelképező családi mauzóleumok építésének divatja a századforduló táján érte el Pestet, így nem is véletlen, hogy többségük a szecesszió stílusjegyeit viseli. Jellemzően a Kerepesi úti, valamint az izraelita temetőkben bukkanhatunk rájuk, kivételként a pécsi Zsolnay-mauzóleum, és a Törleyek sírépítménye említhető. Ez utóbbit a családfő 1908-as, váratlan halálakor özvegye emeltette, a kastélykert legmagasabb, a városból legjobban látható pontján. Építészként azt a Ray Rezső Vilmost kérte fel, aki a kastélyt is tervezte, és nevéhez többek között a margitszigeti Víztorony fűződik.
Így múlik el… Műfajában a Törley-mauzóleum ma is az ország egyik legnagyobb építménye. Két szintjét kápolnára és kriptára osztották, ez utóbbit 1934-ben bővítették. A monumentális mauzóleum homlokzatát a napfényben megcsillanó aranyozás díszítette, színes üvegablakai Róth Miksa műhelyéből kerültek ki, szobrászati díszeit Damkó József készítette. Az azóta eltelt évtizedek alatt a márvány szarkofágokat megrongálták, a freskók többsége eltűnt, helyüket falfirkák vették át. Az elhanyagolt épület jelenleg nem látogatható, hasznosítására többféle terv is született. Történelmi séta Kalandosabb kedvűek ma is bebarangolhatják a kastély kertjét, megfigyelhetik az egykor pazar mauzóleumot, és az onnan feltáruló panorámát. A pezsgő készítését pedig gyárlátogatáson követheti, aki tudni akarja, mi kerül a poharába a farsangi forgatagban, és ellenőrizni akarja csantavéri Törley József jelmondatának érvényességét: „Tökéletlen portékát nem akarok adni a renomé miatt.” Koccintsunk az ő emlékére is!