Ha kicsi az otthonod, told meg egy lépéssel – módosult kissé a mondás, hogy az öttagú család apraja-nagyja végre kinyújtózhasson szobáikban. Kutyástól, macskástól, szobanövényestől.
A két szobás családi házban nehezen fért el három generáció. A gyerekekből ketten a kisszobán osztoztak, a szülők a nappalit alakították át hálószobává esténként, a tetőteret pedig a nagymama foglalta el legnagyobb unokájával. A helyzet akkor mozdult el kedvező irányba, mikor a nagyi egy hirtelen elhatározással elhagyta a „süllyedő hajót” és kiköltözött a család vidéki nyaralójába, végtelenre nyújtva az örömteli nyár hangulatát. A bájos bakonyi parasztházat egyébként egy évvel ezelőtt, a 2006. augusztusi lapszámunkban mutattunk be Kis magyar country címmel. A legidősebb – egyben legenergikusabb – családtag távozásával a fiatalok nagy fába vágták fejszéjüket, rendhagyó módon megnövelve a ház alapterületét. A meglévő épülethez egy kiválóan szigetelt rönkházat csatoltak, így egy hangulatos télikerttel, egy tágas szobával és előtérrel lettek gazdagabbak, megúszva a hagyományos építkezés kellemetlen velejáróit. Az Erdélyből leszállított, helyszínen összerakott faépítmény valójában csak egy 25 négyzetméter alapterületű toldalék-házat jelentett, ám kettős funkciójának épp kis mérete miatt felelt meg. Az eredeti épülethez tartozó kertből csak minimális részt hasított ki, ugyanakkor hosszú időre megoldotta a család növekvő helyigényét. Nagy üvegfelületeivel, szépen ápolt faszerkezetével a télikert a tér értékes toldalékává vált, mert a konyhával és étkezővel egybenyitott nappali az ötletes beavatkozás óta folyamatos napfényben fürdik.
Már az előző házuk kivitelezésénél – mely pár éve a „Veszprém megye háza” elismerő címet nyerte el – megismerték azokat az ügyes kezű ácsokat, akik ezúttal is egy előzetes szemlézés alkalmával mérték fel a helyszínt, az anyagigényt és a háziak terveit. Fias Erzsébet lakberendező – aki mellékesen a ház asszonya – a lakás egyéb tereiben is alkalmazta a nyers fenyőfát. A nappali teljes gerendázatát, a nyílászárókat, az épített konyha vasalatos ajtóit, és a téglából rakott tárolórendszer polcait is megtervezte, majd megrendelte a faház szállítmányával együtt. Pár hét elteltével az udvaron lepakolt nyers rönköket ott, a helyszínen dolgozták fel, gyalulták méretre és passzították össze a mesteremberek a megrajzolt tervek szerint. Munka közben tág teret engedtek a megrendelők elképzeléseinek és felmerülő ötleteinek, akik mindvégig aktívan részt vettek a folyamatban, sőt rengeteget tanultak és tapasztaltak a famegmunkálás fogásairól. Itt a konyhaajtókat, hétvégi házukba az összes famunkát már maga a házigazda végezte. A néhány hónapig tartó átalakítás alatt a már szintén előzetesen „kipróbált” kőműves mester is itt hagyta keze nyomát. A lakberendező tervei alapján ő építette az egyedi konyhapultot, a kandallópárkányt, a meglévő falak elé díszrakásban felhúzott burkolatokat, a hálókban működő épített szekrényeket, tárolókat, a nappali polcrendszerét és tértagoló falszakaszait. Az átalakítás záró akkordjaként a bontott tégla burkolatok lenolajos bevonatot, a farészek pedig színtelen favédő beeresztést kaptak, így a különböző felületek a maguk természetességükben láthatók és együtt érnek, öregednek az idővel.
Az egész lakást kibélelő rusztikus-természetes anyagokhoz stílusos párosítás Erzsébet saját készítésű textíliái, a pachwork takarók, a virágmintás párnák és ágyhuzatok. Illenek ide a fonott lámpaburák éppúgy, mint a kovácsoltvas-jellegű ágyvégek, a terrakotta kerámiák, a kosarak, a kaspók, a rengeteg szalmavirág sőt, a kényelmes fotelek körül ólálkodó négylábúak. A sokszínűségükben is hasonló textilek és kiegészítők olyan egységes hangulatú enteriőröket eredményeztek, hogy fel sem tűnik az ezer helyről származó vegyes bútorzat. A különböző darabok ötletes társítása, a sok egyedi beépítés biztos stílusérzékre vall, mely jelen esetben a családtagok – a lakberendező feleség és az aranykezű férj – kreativitásából adódott. És hogy pár négyzetméternyi bővítés, egy-egy saját ötletből kialakított helyiség milyen módon inspirálja alkotóit, arra példa e család toldalék-szobája. Pár év elteltével, a kisgyermekes idők elmúltával a rönkház most udvarra nyíló ajtót és új szerepet kap: a minden ötletre kapható háziasszony parányi boltocskát nyit benne a rusztikus lakberendezés és kertművelés szerelmeseinek, itt Veszprémben.