A fiatal házaspár kinőtte a kétszobás panellakását, s épp a változás gondolatával foglalkoztak, amikor a véletlen szerencse látóterükbe sodort egy lakóparkbeli, jóval nagyobb alapterületű tetőteret, mégpedig egy újépítésű, modern megjelenésű társasházban. Nem tétováztak, megvették.
– Miért pont ezt a főváros közeli, tetőtérben lévő lakást választottátok? – Közhellyel szólva: szerelem volt az első látásra – mondja Gyöngyi. – Szeretjük magát Budaörs környéket is, közel a főváros és zöld a környezet, s nem utolsósorban kedvező áron jutottunk a nagy alapterülethez. Főként belsőépítész, konyhabútor tervező párom látta meg már az első látogatásunkkor, hogyan lehet érdekes és jól hasznosítható tereket kialakítani, amely másoknak talán ijesztő feladatnak tűnt.
– A lakásotok láttán az jut az ember eszébe, hogy itt a minimálnak a barátságos válfaja uralkodik, s rendhagyó módon nagy hangsúlyt kap a konyha. Miért? – Szerencsére szerkezetkész állapotban vettük meg, így még mi dönthettük el a terek elosztását, funkcióját valamint a forma- és színvilágát. Igaz, mindezek kitalálásával hosszú hónapok teltek el, de végül is kényelmes és számos praktikus megoldást rejtő, három gyerekkel is remekül működő lakás született. Lényegében egyetlen nagyobb funkcióváltás történt az eredeti tervhez mérten, nevezetesen, a konyhát a ferde tetősík alól a lakás központjába helyeztük, helyébe pedig a gardrób került. Célunk is volt, hogy a konyha legyen a lakás fókuszában, minthogy a Mesterkonyhák Stúdió bemutatóterme is egyúttal, így a megrendelők rögtön élőben láthatják a különböző ötletes és praktikus megoldásokat. Emellett egységessé tettük a konyha-étkező-nappali hármasát.
A „barátságos minimál” pedig úgy született, hogy az előző lakásunk rusztikus, színes világát gondoltuk felváltani valami olyanra, ami az új épület egyszerű, modern formáival és visszafogott színvilágával is harmonizál. Ezért aztán a párom nemcsak a konyhabútor, hanem az összes többi, beépített bútor tervezésekor is az egyszerű, tiszta vonalakat helyezte előtérbe, s a nappali vásárolt ülőgarnitúrájával és az étkezőgarnitúrával is ezt a stílusirányzatot követtük. A korábbi, harsány színek helyett a jóval visszafogottabb barna-drapp színpár különböző árnyalatait vonultattuk végig a lakáson, s csak egy-egy színesebb kiegészítővel ellensúlyoztuk az esetleg kialakuló egyhangúságot. – Igazán irigylésre méltó a hatalmas terasz, amelyet a sok-sok növénnyel szinte tetőkertté alakítottatok. Ez is saját ötlet?
– Számomra a növények alapvető tartozékai a meghitt, otthonos lakásnak, s erre kiváló terepet ad a konyha-étkező-nappali teréből nyíló, mintegy harminc négyzetméteres teraszunk, amely tavasztól késő őszig kedvenc tartózkodási helye az egész családnak. Jómagam nagyon szeretek növényekkel bíbelődni, tehát nem okozott gondot a terasz benépesítése velük. A balkonládákba telepített sövénysorral elértem, hogy mintegy beleolvadva a dombok adta zöld háttérbe növeli a terasz intim hangulatát. A kora tavasztól késő őszig folyamatosan nyíló, különféle színes virágokkal pedig a zöld hátteret vidámítom. – Visszakanyarodva a „mesterkonyhához”, itt a „mesterszakács” is jól érzi magát? – Mondhatom, hogy öröm itt a sütés-főzés. Nem csupán a bútor szépsége és a beépített, modern háztartási gépek vonzanak, hanem a sok-sok apró, ám ötletes dolog is, amitől igazán kényelmes és nagyon jól használható a konyha. Ilyen például a pult magasságához képest lesüllyesztett főzőlap, a háztartási gépeket rejtő, feltolható fedelű szekrény, a fiókhűtő, a szintbe épített mosogatómedence. Külön kedvencem az ideális magasságban elhelyezett, sütő alól kihúzható, kis asztal, amelyet tésztagyúráshoz, nyújtáshoz használok, illetve lerakóként segíti a sütés előkészítését anélkül, hogy a derekam megfájdulna.
– A fürdőszoba is azt a vonulatot képviseli, mint a nappali-konyha-étkező világa, s annak ellenére, hogy viszonylag kis alapterületű, tágasnak hat. – Rengeteg helyet nyertünk azzal, hogy a mosógépet áttelepítettük a konyhába, így sikerült a kád mellé beilleszteni a kényelmes zuhanyzót is. Az pedig kézen fekvő volt, hogy itt is a lakást jellemző, barátságos minimál uralkodjék. Ezt még megfejeltük a gipszkarton mennyezetbe rejtett világítással, amelynek intim fénye segít a relaxálásban. – A lányok szobája, hogy úgy mondjam, kakukktojás a maga színes, rusztikus világával, semmi köze a lakást uraló stílushoz. – Óvónő lévén tudom, hogy a gyerekek lelkivilágához sokkal közelebb áll a színes környezet, segíti a fantázia szárnyalását és a kreativitást. Az előző lakásból hoztuk át a még használható holmik nagy részét, illetve hasonlóakkal pótoltuk. S hogy még ez a színes világ se legyen egy idő után monoton, évszakonként – az adott időszak hangulatát sugallva – megújítjuk valamilyen dekorációval, ami a gyerekek segítségével készül.