Lakberendezési trendek a párizsi Maison&Objet standjain
Aki a lakberendezés legújabb irányzataira kíváncsi, semmi esetre sem mulaszthatja el, hogy fokozottan figyelje a párizsi Maison&Objet kiállításait, ez Európa legnagyobb lakásdekorációs expója, s természetesen az idén is (január 20. és 24. között) rengeteg érdekességgel és tanulsággal szolgált.
Az összbenyomást tekintve úgy tűnik, hogy a leghatározottabb fordulat talán a világítás, a világítótestek piacán következett be. Nem alapfunkciójukat vagy dekorációs értéküket tekintve, hanem a világítás fogalmának alapvető változását illetően, ami természetesen visszahat a funkcióra és a dekorációs szerepre is. A lakásban a világítótest ma már nem pusztán egy technikai eszköz, nincsenek álló-, asztali és mennyezeti lámpák a szó hagyományos értelmében, és a formájuk sem visel tradicionális, uniformizált alakzatokat. Ma már bármilyen tárgy lehet „lámpa”, egy teljesen realisztikus női hálóruha éppúgy, mint a falakról „alácsöppenő” amorf alakzatok. Ráadásul az elektrotechnikai innovációk, például a különféle LED-es megoldások szinte „adják a lovat” a tervezők alá, tehát semmi sem lehetetlen, minden megoldható – és még gazdaságos is.
A gazdaságosság egyébként máshol is tetten érhető, nem kihívóan, nem erőszakosan, mert szerencsére – és úgy tűnik, elég gyorsan – túlvagyunk már a manifesztumszerű „öko” formatervezésen, de azért az szembetűnő, hogy a bútorok kisebbek, kevesebb anyagot követelnek és praktikusabban kombinálhatók egymással. Ez az ösztönös költséghatékonyság együtt jár a stiláris szabadsággal, mondhatni feltételezik egymást, vagyis a lakberendezés terén semmi esetre sem követelmény „garnitúrákban” gondolkodni, avagy egységes stílusban „tartani” egy-egy enteriőrt. A Maison&Objet legutóbbi standjai sokkal inkább a személyességet, az egyediséget hangsúlyozták, rengeteg humorral, gondolatébresztő „őrülettel” fűszerezve, ahol minden mindennel keveredhet. Persze, ehhez nélkülözhetetlen a kreativitás, hogy legyenek érzelmeink, gondolataink, ösztönös inspirációink és hozzá tanult kifinomultság. A pikáns, személyes karakterű otthont épp ezek az előfeltételek különböztetik meg a bútorraktártól, legyen az bármilyen trendi vagy drága. Mint tudjuk, a szabadság a designban sem egyenlő az anarchiával, miként alaposan tisztába vannak ezzel a Maison&Objet rendezői, kiállítói is – nem véletlenül tanuljuk ezt tőlük immár évek óta. Képgalériánkban a rendezvény néhány epizódját elevenítjük fel.