Az épületben lévő földszinti, illetve emeleti lakás már az építkezés kezdetén gazdára talált, így ezeket a tulajdonosok ízléséhez, elképzeléséhez alkalmazkodva alakították ki. Ám a legfelső, tetőtéri szintnek az építkezés befejezéséig nem akadt gazdája.
Friedrich György építész-vállalkozó – a belsőépítész terveivel összhangban – az igazán modern, korszerű otthonról alkotott saját elveit valósította meg. – Ha anyagilag nem is, de szakmai szempontból bizonyára kedvezett Önnek ez a szituáció. Hogyan foglalná össze az itt megvalósított belsőépítészi koncepciójának a lényegét? – tudakolom Friedrich Györgytől.
– Alapvetően tágas, barátságos, elegáns, jól felszerelt, minőségi lakást terveztünk, amilyet feltételezésünk szerint a legigényesebb vevők keresnek – magyarázza az építész. – Ehhez az épület legyezőszerű alaprajza rendkívül jól hasznosítható adott- ságokat biztosított, mind a tájolás, mind a térkapcsolatok tekintetében. Ami a tájolást illeti, a ház olyan telken épült, ahol a nap reggeltől estig akadálytalanul körbejárhatja az épületet, a lakásokat, beleértve a tetőtérit is. A napfelkeltét a hálószobából lehet megcsodálni, reggelizéskor már az étkezőt, illetve az előtte kialakított télikertet “bombázzák” a sugarak, délután és este pedig a nappalinak adnak meghitt fényt. Az alaprajzi elrendezés pedig olyan jól sikerült, hogy szinte az egész lakás egyben látszik, miközben az egyes funkciókat a térkapcsolatok mégiscsak elkülönítik egymástól. – Számomra az izgalmas térélmény már az épületbelépéssel kezdődik. A kertből külön bejáraton át csigalépcső vezet a tetőtéri lakásba. Ám, mint kiderült, ez a csigalépcső a garázs és a tetőtér között közlekedő liftet öleli körbe, amelynek ajtaján át máris a lakás előterébe, ha úgy tetszik előszobájába érkezünk.
– A lift is az extra-szolgáltatás része, a tágas előtér pedig az érkezés kényelmét szolgálja a cipőtartó-szekrénnyel, a kabátoknak kialakított gardróbszekrénnyel, a lerakóasztallal és a székekkel. Az utóbbi bútorok miatt ez a tér talán már egy kicsit hallszerű is. Az előtérből széles üvegajtó vezet az ebédlőbe, amelynek több térrendező funkciója is van: nemcsak összekapcsolja a lakás egyik szárnyán lévő nappali és konyha, valamint a gardrób, a háló, a fürdő és a dolgozó terét egymással, hanem egyúttal látványosan el is választja őket.
Az étkezőhöz és a gardróbszobához üvegfallal kapcsolódó télikert pedig a város panorámáját tárja elénk. A nappalit uraló kandalló tűzének látványa a félig nyitott konyhából éppen olyan jól látszik, mint az étkezőből, vagy a télikertből. A csupa üveg télikert az egyik legkellemesebb része a lakásnak. A városra néző panoráma mellett innen a karnyújtásnyira lévő, erdős domboldalt is szinte a lakás részének érezzük. Ez a lakórész egyúttal “napcsapda” is, ami télen “rásegít” a fűtésre, de nyáron a motorral működő redőnyökkel és a hőszigetelt tolóajtókkal kívül rekeszthető a meleg, csak a panoráma látványa marad változatlan. – Gondolom, a beépített bútorok is saját ötlet alapján készültek – vetem közbe.
– Valamennyi beépített bútornál egységesen a cseresznye-színt választottuk, így a nappalival összefüggő konyhában is, ahol egyébként olasz konyhabútor van. Az összes többi viszont valóban belsőépítész által tervezett, még az étkezőgarnitúra is. – Izgalmas a lakás színösszeállítása, s ha jól látom, a kiválasztott burkolatok szintén a funkciók elkülönítését segítik.
– Valóban célunk volt, hogy a burkolatokkal is jelképes határt adjunk egy-egy téregységnek, az előteret és az étkező közlekedősávját például márvány jellegű kőporcelánnal, az étkező és nappali terét viszont széles szalagparkettával burkoltuk. A hidegburkolatok kiválasztásánál fontosnak tartottuk az elegánsan semleges, közel azonos fajtákat, mint amilyen az egész lakásban alaplapként használt, márványutánzatú, törtfehér-melegszürke, 40 x 40 centiméteres burkolat. Ehhez további négy színárnyalatot használva születtek meg a díszítések, kiemelések. Ami pedig a színhatást illeti, a meleg, barátságos hangulat megteremtése érdekében például a kandalló mellé a melegebb tónusú terrakotta került, ám a bútorok cseresznyéjének és a parketta bükk-barnájának dominanciáját egy-egy falfelület hidegebb árnyalatú, a bútorokon is fellelhető szürkéskékjével ellensúlyoztuk. – Remélem, hogy nem csak az én lakásideálom született meg ebben a tetőtérben, hanem egy minden igényt kielégítő otthon is – összegez az építész.
Czeglédi CecíliaDARABOS GYÖRGY FELVÉTELEI