A Budapest Poster Gallery 2013. november 8-án az ECE City Centerben rendezi első aukcióját. Az árverésen 153 tétel kerül kikiáltásra, kizárólag eredeti, „vintage” plakátok.
A plakát gyűjtésre érdemes művészeti tárgy, egy-egy kor tipikus kordokumentuma, ugyanakkor mára egy régi, ofszettel vagy litográfiával nyomott plakát ideális lakberendezési tárggyá is vált.
Az amerikai filmek és sorozatok díszlettervezői ma már gyakrabban dekorálják a helyszíneket régi plakátokkal, mint például festményekkel. Emlékezetes maradt a Jóbarátok sorozatban Monica francia plakátja a tévé felett, de az újabb sorozatokban, mint a How I Met Your Mother vagy a Két pasi meg egy kicsi is minden belső teret látványos plakátok díszítenek. (Az építész Ted lakását például előszeretettel népesítik be modernista designos plakátokkal, de ott lóg a falán a Metropolis egy kis méretű német plakátja is.)
A régi, eredeti plakátok ma már fontos részei az igényes lakberendezésnek. A plakát maga is design tárgy, ezért remekül tud kapcsolódni egy határozott karakterű enteriőrhöz. Az 1920-as és ’30-as évek art deco vagy modern designja nagyon népszerű a lakberendezésben és tárgykultúrában, ez a korszak pedig a plakát műfajban is kiemelkedő volt. Hasonlóan jól illenek egy modern lakásbelsőbe a későbbi, 1950-1980 között készült „retró” darabok. Ezeken színes, papírkivágással komponáltak a grafikusok, de gyakran festettek, vagy éppen túlexponált, úgy nevezett „égetett” fotót vagy montázst használnak.
A most kikiáltott darabok között több mint száz éves, különleges régiségeket is találunk. Számos árverésre kerülő darab az első világháború idején készült, ezek a vérzivataros idők egyedülálló kordokumentumai.
A nagy értékű, régi darabok mellett olyan különlegességek is árverésre kerülnek, mint a legnagyobb modernista grafikusaink, Berény Róbert, Bortnyik Sándor és Irsai István kis méretű, letisztult szépségű villamosplakátjai.
Ideális lakásdekoráció lehet a hatvanas-hetvenes-nyolcvanas évek plakátjaiból, amelyek mindenki számára elérhető kikiáltási árról indulnak. A kor legjobb festői és grafikusművészei terveztek ekkoriban modern, pop art vagy épp retró grafikát hordozó plakátokat, ebből most egy látványos ízelítő anyag kerül árverésre. Az 1945 utáni plakátok alkotói között olyan nevekkel találkozunk, mint Bálint Endre, Balogh István, Csernus Tibor, Gábor Pál, Kondor Béla, vagy Lakner László.
Az aukciós katalógus online változata elérhető itt