A mintegy húsz évvel ezelőtt épült ház belső kialakítása is még az eredeti, ma már meglehetősen túlhaladott belsőépítészeti ízlést képviselte, amikor a fiatal pár a szemmel látható hátrányok ellenére beleszeretett a kellemesen zöld környezetű, kétszintes épületbe.
Nem riasztotta el őket, hogy a falakat és a tetőtéri szint mennyezetét sötét lambéria borította, hogy a szűkös alapterületű fürdőszobákat az akkori divat szerinti, drapp-barna színű szaniterek és csempék uralták, továbbá hogy a funkciókat egyenként és külön-külön is szeparálták, minimális térérzetet hagyva a lakóknak.
– Mindez nem szegte kedvünket, mert tudtuk, hogy amint lehetségessé válik, felújítjuk és ízlésünknek, életvitelünknek és nem utolsósorban korunknak megfelelően fiatalosra hangoljuk – elevenítik fel a kezdeteket vendéglátóink. – Ám mielőtt belevágtunk volna a ház felújításába, átalakításába, néhányszor megfordult a fejünkben, hogy a költséges munkálatok helyett lehet, hogy egyszerűbb lenne, ha új építésű házba költöznénk. De végül is itt tartott bennünket a zöld környezet és az épület remek adottsága, hogy a nappaliból gyönyörű kilátás nyílik az egész városra. S hogy a „megújulás” minél gyorsabban haladjon, olyan céget kerestünk, amelyik a tervezést és a kivitelezést egy kézben tartja, mindezt minőségi színvonalon.
Először a barátokat, ismerősöket faggattuk ez ügyben, mert szerintünk sokat számít a személyes tapasztalat. Az eredmény nem is maradt el, mert az egyik igényes ízlésű barátunk javaslatára a Lima Europe tervezőirodát bíztuk meg. A Lima alapító- és tervezőpárosa, Ördög Aliz és Madosfalvi Zoltán örömmel vállalta a feladatot, mert mint kiderült, kedvenc szakmai kihívásként tartják számon a régi épületek átalakítását.
– A fiatal pár szinte kész koncepcióval rukkolt elő már az első találkozásunkkor is – mondja a cég vezető tervezője, Ördög Aliz. – Pontosabban a férj már korábban levezényelte a műszaki felújítást, a belsőket pedig a remek ízléssel megáldott feleségre bízta. A lakás alaphangulatát illetően egyetértettek, a részleteket a feleséggel egyeztettem. Az alaphangulat lényegét összefoglalva kiderült, hogy mindketten vezető pozíciót töltenek be egy-egy nemzetközi nagyvállalatnál, tehát meglehetősen pörgős életet élnek, s ezt a fajta „zaklatott” hangulatot mindenképp szeretnék kizárni az otthonukból. Vagyis megnyugtató, letisztult megfogalmazású, tágas, de nem hűvös, hanem otthonosan fiatalos környezetet kértek.
A bútorok terén csak egy-két kikötésük volt. A férj például ragaszkodott egyik kedvencéhez, a tömör fából készült étkezőasztalhoz és a vele rokonságot mutató nappalibeli lerakóasztalhoz. Szerencsére ezek jól illeszkedtek a tervezett design mellé, remekül ellensúlyozzák a modern kivitelű konyhát és a nappalit. Célunk volt a minél kellemesebb térérzet megteremtése is, ezért az alsó szinten teljesen egybenyitottuk az előtér-konyha-étkező-nappali funkciókat úgy, hogy csak jelképes elválasztókkal határoztunk meg egy-egy funkciót. Ennek egyik leglátványosabb eleme a nappalit az étkezőtől elválasztó hatalmas üveglap, amelybe a megrendelőktől származó ötlet alapján a tengelye körül forgatható tévékészüléket is beleapplikáltuk, hogy az étkezőből és a nappaliból egyaránt élvezhessék az adást.
– Csakhogy ez nem egy egyszerű „üveg fal”…
– Hogy a látványa még izgalmasabb legyen, a nappali falát borító Casamance tapéta egyik, kandalló melletti változatának barokkos mintájával díszíttettük, amely Antal Szilárd üvegtervező iparművész munkáját dicséri. Az üvegfal pedig mintegy „bevonzotta” a nappaliba a Neoglass szakemberei által tervezett, méretre készült Swarovski kristálycsillárt. Egyébként az alsó szintet meghatározó fehér színhez igazodva a nappali kiegészítő árnyalatai is visszafogottak, az acélkék tapétával nyugalmat árasztó és elegáns hatást kölcsönöztünk a térnek.
– A második szinten berendezett háló- és fürdőszoba sem mondható szokványosnak.
– Az utóbbi elrendezése azért sem szokványos, mert a megrendelők külön kérték, hogy a kényelem okán a mosdók ne legyenek túl közel egymáshoz – magyarázza Aliz. – A „távolságtartás” igénye szülte annak ötletét, hogy akkor az egyik legyen a fiú-, a másik a lánymosdó, melynek megvalósításához a tér is elegendő volt. Így aztán a fürdőszoba egyik, finomabb, pasztell-árnyalatú csempékkel borított falszakaszán a női, a rá merőleges, barna árnyalatú csempékkel fedett fala mellé pedig a férfi traktus került. A két mosdót még egy nagyméretű ablak is elválasztja egymástól. A fürdőszoba másik sarkában bőségesen jutott hely a sarokkádnak is, és itt már alkalmaztuk a fehér-bézs-barna kombinációjú, melegebb árnyalatokat, amit aztán a hálószobában folytattunk, illetve kiegészítettük a pezsgőszínnel. Az ágyvég fala pedig szinte kínálta a játékos kivitelű felületet, ennek hosszával azonos méretű, négyzetosztású, barna kárpitozott díszítést használtunk, amelyet lágyítandó hullámmintás bézs árnyalatú gipsz falburkolattal fogtunk össze annak látszatát keltve, mintha redőzött kelme lenne a falon. Ezt a lakás több pontján is alkalmaztam, hogy minél harmonikusabb összhatást érjünk el.
– A lakás szinte teljes világítása sem a megszokott, hiszen alig van lámpatest a terekben.
– Ahol csak lehetett, rejtett LED fénycsíkokat használtunk, mert a jól elhelyezett fénycsíkok nem csupán tökéletes általános világítást adnak, hanem a hangulatvilágításhoz is nélkülözhetetlenek. Márpedig egy lakás bensőséges hangulatához jelentősen hozzájárul a jól tervezett világítás. A bensőségesség a megrendelők kifejezett kérése volt, amit úgy vélem, a világítással még jobban megerősítettünk…