Egy karácsonyra vásárolt festménnyel kezdődött és telt házas szalonesteknél tart a Kugler Art lakásgaléria története. Kőszegi Edit egyedülálló roma műtárgygyűjteménye lassan ellepi az egész házat, s meg sem áll a világhírnévig.
Kőszegi Edit és Surányi András filmrendezők saját otthonukban adtak helyet a Kugler Art lakásgalériának és művészeti szalonnak. Erkélyükön állva egy karnyújtásnyira esik a Szent István téri Bazilika
Létezik a pesti belvárosban egy galéria, ahol a nyitvatartási időben egy család éli mindennapjait. Az ember becsönget, a háziasszony beengedi. A konyhában épp vége az ebédnek, így a vendég választhat, hogy kávét vagy teát fogyaszt a háziakkal. Ekkor a látogató már túl van az első ámulaton, mely felfelé jövet a lépcsőházban érte. Két emelet hosszan sorakoznak itt a festmények, s a tárlat a tetőtéri műtermekhez vezet. Tarka ruhás lányok ácsorognak a szomszéd lakás ajtajában, miközben varrógép-zakatolás hallatszik és isteni pörköltillat árad a belső udvar felől…
Kávézásunk közben kiderül, hogy a házban tapasztalt furcsaságok egymással, de főként a háziasszonnyal állnak szoros összefüggésben. S hogy a hely működését a pénzügyi befektetési szándék és az átgondolt marketingterv helyett a végtelen empátia és az önzetlen segítségnyújtás motiválta, már a kezdetektől. Még gondolatban sem létezett a galéria ötlete, mikor az első festmény, Orsós Teréz „A vízhordó lány” című alkotása a lakás nappalijába érkezett. Egyik nehéz sorsú filmhősétől vásárolta Edit, aki múltja szerint eredeti Kugler lány, civilben a hely élő motorja, de mostanában műgyűjtő, programszervező és művészeti menedzser. Hivatása alapján fesztivál- és életműdíjas, dokumentum- és játékfilmrendező, aki általában a nehéz sorsú emberekre kíváncsi. Valahány riporthőse személyes barátja is, évtizedek óta követi sorsukat.
Első forgatókönyveit Surányi András rendezőnek írta, majd a felesége lett. Három évtizede egymáshoz tartoznak, mint borsó meg a héja. Együtt találtak rá erre a kivételes lakásra is, ahová két gyerekkel és a nagyszülőkkel beköltöztek. Úgy 2007 táján együtt ébredtek rá, hogy a lakásban felgyűlt képekből egyedülálló gyűjtemény született. „Az emlékezés színes álmai” című kiállítási anyag innen, saját otthonukból indult, London és Peking után a Nemzeti Galériában is nagy sikerrel debütált, majd ugyanitt, a Kugler Galériában talált végleges otthonra. 2011 óta tartanak irodalmi-művészeti szalonesteket, óriási sikerrel. Pár hónapja kinőtték a lakás kereteit és megrendezték az egész épületet betöltő „egy Ház” fesztivált.
Épp a jövőbeli terveiknél tart a beszélgetés, mikor a műteremből Bogdán János Amígó, a legújabb felfedezett képzőművész érkezik képeivel, melyeket az idei Art Market kiállításra festett. A tarka ruhás lányok és Varga Erika divattervező is Editre várnak, a Romani Design legújabb ruhaterveivel. A háziasszony percek alatt művészeti tanácsadóvá avanzsál, elbúcsúzunk. Kifelé menet kezembe nyom egy meghívót az adventi összművészeti rendezvényükre. Nagy buli lesz, főzéssel, zenével, divattal, művészekkel, egy egész Házra való meglepetéssel, négy hétvégén át.