Az új, 2015-ös IKEA-katalógus a hálószobákra és a fürdőszobákra fókuszál
A hálószoba és a fürdőszoba a mindennapi igényeinket szolgálja. Reggelenként a fürdőben indul a nap és a hálóban fejeződik be. A fogyasztói felmérések azt mutatják, hogy országonként vagy egyénenként nem is annyira eltérőek az e két helyiséggel szemben megfogalmazott vágyak: legtöbben egy nyugodt oázishoz hasonlító fürdőszobára és hálószobára vágynak, annak tökéletes kényelmével. Ezért az IKEA új termékválasztékával azt szeretné megmutatni, mennyi mindent tehetnek ezek a helyiségek az otthon kényelméért.
A katalógus hagyományosan inspirációs céllal készült, olyan terek és enteriőrök bemutatására helyezve a hangsúlyt, amelyek az egyediségre fókuszálnak, arra buzdítva, hogy úgy rendezzük be otthonunkat, ahogy mi szeretnénk élni, és ne úgy, ahogyan azt az aktuális trendek vagy a megszokás diktálja. Olyan ötleteket mutat be, amelyek segítségével személyre szabható az otthonunk, és megoldásokat kínál ahhoz, hogyan illeszkedhet a lakóterünk folyton változó életstílusunkhoz.
A „ha nem növelheted meg a lakótered méretét, használd ki jobban az adottságait!” koncepció is jelentős szerephez jut a kiadványban, hiszen egyre többen élnek kisméretű vagy többfunkciós terekben – számukra a rugalmasan alakítható bútorok és a megfelelő tárolási módok kulcsfontosságúak.
Ha már hálószoba, adunk 10 tippet a matracválasztáshoz:
1. Rugós, latex, habszivacs?
A matrac kiválasztásának lényeges szempontja, hogy mekkora terhelést kell ellensúlyoznia. (Ez különösen családok esetében elsődleges kérdés, hiszen a matracnak bírnia kell a gyerekek játékát, ugrándozását.) Kisgyermekes családok számára éppen ezért ideális választást jelent a rugós kivitel, amely vastagabb kivitelezésű, csillapítja a gyerekek ugrándozását, így csökkenti az ágyrács, vagy a váz sérülésének esélyét. Ma már elérhetőek kevert összetételű matracok is, amelyek egyesítve két anyag előnyeit (például latex és habszivacs) eltérő alvási igényekre, illetve különböző alvási szokásoknak egyszerre eleget téve biztosítják a nyugodt pihenést. Sokan szeretik ugyanakkor, ha a matrac követi testük formáját, és ha megőrzi a legjellemzőbb testhelyzetet. Az emlékezőszivacs matracok tökéletesen teljesítik ezt az igényt is, így biztosak lehetünk abban, hogy lefekvés után már nem kell percekig forgolódnunk, hogy megtaláljuk az ideális testhelyzetet.
2. Fontos a pontos mérés
A megfelelő méret meghatározásakor az ágykeret belső méreteit kell figyelembe venni.
3. Magas vagy alacsony?
A matrac magasságát befolyásolják a személyes igényeink, hiszen vannak, akik magasabb matracot keresnek. Különösen igaz ez az idősebb korosztályra, hiszen számukra a magasabb matrac könnyebbé teszi a felkelést.
4. Dupla vagy szimpla?
160 és 180 centiméteres ágykerethez is választható 1 vagy 2 matracos kombináció (például 80+80 vagy 90+90-es variációkban). Ez kompromisszumos megoldás lehet párok esetében, hogy eltérő alvási szokásaik, különböző testalkatuk ellenére is megtalálják a megfelelőt. Matracék vagy fekvőbetét használatával a két matrac azonban egynek érezhető.
4. Milyen legyen az ágyrács?
Az ágyrács minősége jelentősen befolyásolja a tartósságot.Minél sűrűbb lécezésű az ágyrács, annál kisebb rendeltetésszerű használat esetén a törés esélye.
5. A legjellemzőbb alvási pozícióhoz válasszunk
A háton és hason alvóknak a keményebb kivitel ajánlott, míg az oldalt alvóknak inkább a lágyabb matrac javasolt. A zónás matracokat kifejezetten oldalt alvásra tervezték, hiszen a váll és csípő zónájában lágyítottak, így alvás közben egyenesen tartja a gerincoszlopot.
6. Tesztelés
Csak akkor választhatunk jól, ha a vásárláskor az alvási szokásainkkal megegyező testhelyzetben, azaz hason, háton, vagy oldalt fekve próbáljuk ki a matracot.
7. A fizikai adottságok és nem a kor számít
Erősebb alkatúaknak keményebb, míg a normál, vagy soványabb testalkatúaknak szerencsésebb a lágyabb, puhább tömésű matrac való.
8. Mozgásszervi panaszok esetén konzultáljunk az orvosunkkal!
Az állandó mozgásszervi problémával küzdőknek érdemes konzultálniuk a kezelőorvosukkal, esetükben ugyanis a matrac egészségügyi célokat is szolgál, kiemelt szerepet kap a tünetek enyhítésében is.
9. Allergiás panaszok csökkentése
A poratka okozta és más allergiás tünetek enyhítése érdekében válasszunk jól szellőző matracot, továbbá javasolt a matracvédő használata, amely gyakran mosható, könnyen cserélhető. Lényeges azonban, hogy csak az allergiára hajlamos vásárlóknak érdemes kiemelt szempontként kezelni a matrac légáteresztő képességét, általánosságban véve a paplan légáteresztőképessége ugyanis nagyobb befolyást gyakorol a komfortérzetünkre.
10. Csere 8-10 évente
A matraccsere 8-10 évente higiéniai szempontból is ajánlott. Ahogy nőnek a gyerekek, úgy változik a testalkatuk, átalakulnak az alvási szokásaik, így esetükben akár többszöri cserére is szükség lehet. Nagyobb testsúlyvesztés, testsúlygyarapodás is indokolttá teheti a váltás, párok esetében pedig eltérő alvási szokásaik, különböző alvási pozíciójuk indokolhatja az új matracvásárlást.
Forrás: IKEA