A bérlakásnak számos előnye mellett bőven akad hátránya is: nem alakíthatjuk kedvünk szerint és a szín- és formavilággal sem bánhatunk szabadon. Nem szólva a térélmény optimális megvalósításáról!
Ez utóbbi foglalkoztatta Varró Zoltán designert is, amikor az egyébként ízlésének megfelelően berendezett bérlakásbeli otthonát sajátra cserélte.
– Évekkel ezelőtt olyan bérlakást sikerült találnom a belváros számomra legkedvesebb részén, az Andrássy út közelében, amelyet teljesen a saját tetszésem szerint változtathattam. Ezzel néhányszor éltem is, ám a falmozgatással járó téralakítás tabu volt. A legutóbbi, a loftos hangulat kivitelezésekor éreztem igazán, hogy a meglévő falak gátat szabnak a nekem tetsző otthon megvalósításában. Így aztán a már korábban is körvonalazódó elképzelésem, hogy saját tulajdonú lakásba költözzek, tettekre sarkallt.
– Most pedig itt állunk egy, az 1900-as évek elején épült, patinás ház első emeleti lakásában, ahol a térélmény lélegzetelállító… láthatóan lubickoltál az enteriőrök megalkotásában…
– Őszintén szólva azt hittem, hogy már elég edzett vagyok a lepukkant, átalakításra váró lakások terén, ám amikor ezt legelőször megláttam, egy pillanatra megtorpantam. De elbizonytalanodásomat gyorsan feledtette velem a szakmai kihívás mellett a kedvező ár és a jól alakíthatónak látszó beosztás. Kifejezetten tetszett, hogy olyan lakásom lesz, amelyet a legelső tulajdonosának a leszármazottaitól vehetek meg, akik megtartották az eredetiségét. Beleszerettem a három egymásba nyíló, utcafronti szobába, amelyek közül a középsőhöz alkóv, a két szélsőhöz egy-egy erkély tartozik. És abba, hogy a szinte négyszög alaprajzú 140 négyzetméteres lakást a belváros szívében körbejárja a nap.
– A végeredményt látva alighanem a 140 négyzetméternek csak a négy határfalát tartottad meg, hogy újraszervezd a funkciókat.
– Nem igazán tehettem mást ahhoz, hogy az elképzeléseimet maradéktalanul megvalósíthassam, amelynek eredetileg része volt egy lakáson belüli irodahelyiség is. Szerencsére még a tervezés időszakában szembesültem ennek negatív következményeivel, nevezetesen, nem olyan nagy a 140 négyzetméter, hogyha abból lecsípek egy irodányi alapterületet, ne szűkülne be jelentős mértékben a lakásbeli élettér. Viszont a magánélet és a munkafázis „egyterűvé” válik. Ezt semmiképpen sem akartam, így nekiláttam egy loftos hangulatú, kozmopolita városi eleganciát képviselő lakás megtervezésének. És ez lett az igazi, ami menet közben még tovább finomodott. A három egymásba nyíló szobát úgy egyterűsítettem, hogy ebben együtt van az erkéllyel összenyitható nappali, az étkező, az alkóvot elfoglaló konyhával, valamint a másik erkélyre telepített télikert mellette a hálóval. Az utóbbi a falszínnel azonos árnyalatú függönnyel a nappali-étkező-konyha terétől szükség szerint leválasztható. Megjegyzem, eleinte az utca látképére épített pihenősaroknak szántam az alkóvot, aztán rájöttem, hogy akkor lenne a legkevésbé kihasználva, viszont a konyha funkcióját remekül rejti, így naponta többször is élvezhetjük ezt a kellemes teret. A minél jobb térérzetet a télikert átlátszó üvegfallal való szeparálásával is igyekeztem növelni, valamint az opálüveg ajtókkal. Őszintén szólva nagyon fájt a szívem, amikor meg kellett válnom az eredeti ajtóktól, de a loftos koncepcióval sajnos nem igazán összeegyeztethetők. Mindenesetre megőriztem őket, mert nem kizárt, hogy egy későbbi felújításkor esetleg szükség lesz rájuk.
– Már a lakás elegáns, tágas előtere is sokat sejtető, ahol valóságos képgaléria fogadja a belépőt…
– Úgy vélem, hogy a loft lakás egyik jellegzetessége a kortárs képzőművészet megjelenése mint dekoráció. Az előtérben Andy Warhol egyik tanítványának, művésznevén Mickeynek a képeiben, a nappali és az étkező mezsgyéjén pedig a fiatal szobrászművész, Gácsi Barna szobraiban gyönyörködhetünk. Egyébként pedig azért lényeges, hogy az előtér tágas legyen, mert sorrendben innen nyílik a lányom, Hanga szobája, a vendégszoba és a vendégvécé, valamint az opálüveg mögötti nappali-konyha-étkező. S hogy az előtérben tovább növeljem a térérzetet, épített fal helyett üvegfallal választottam le a vendégszobát, melynek intim szeparáltsága elhúzható függönnyel teremthető meg.
– Köztudott, hogy kedveled a dúsan redőzött függönyöket, ám ezúttal csak visszafogott mértékben jelennek meg az ablakokon.
– A buja függöny sem illik a loft hangulatba, ezért az ablakokon függönyök helyett mintás textilrolókat használtam, mint egyfajta nagyméretű képeket. A nappaliban toile de jouy-mintásat (a név egy 18. századi francia textilfestő eljárásra utal), a konyhabeli alkóvablakokon pedig szürke csíkosakat, amelyek a nappali garnitúrájának csíkos kárpitjával harmonizálnak. Persze az épített falakat helyettesítő üvegfalak esetleges takarását mégiscsak textilfüggönyökkel oldottam meg, ám ezek semleges árnyalatuk miatt szinte alig érzékelhetők.
– Egyedi a télikert kialakítása is, ötletesen kapcsoltad a teraszhoz.
– Azzal a céllal, hogy a csöppnyi erkélyt terasszá növeljem a télikert területével, amelyet a dupla szárnyú ajtóval tudunk egybenyitni. A télikert falfelülete az egyetlen, ahol a téglafalat megtartottuk eredeti szépségében, ismét csak a loftos hangulatra utalva, s átmenetet képezve a kül- és belvilág között. Egyébként monokróm fekete-fehér-szürke kombinációt használtam mindenhol frissítő színekkel, főként a sárgával és árnyalataival teremtve kontrasztot. Ezt képviselik az ülőgarnitúra napsárga díszpárnái, a sárga tükör, és a laminált üvegfelületek is, mint például a térbe épített konyhapult mellvédje vagy a fürdőszoba üvegfala.
– A terek általános világítására nem az előző lakásodban megszokott, „barokkosan” dús világítótesteket alkalmaztad.
– Szinte valamennyi térben álmennyezetet építettem, mert falvésés helyett e mögé rejtettem a gépészetet, elektromosságot. S ha már adott az álmennyezet, akkor érdemes a világítás funkciójával is fölruházni, részben a beleültetett spotokkal, illetve a körbefutó fénycsíkkal, valamint egy-két, például az étkezőasztalt megvilágító, Philippe Stark mennyezeti lámpával. Mindezzel szintén a loftos hangulatot erősítettem.
– Külön figyelmet érdemel a nappali-étkező-konyha világítása…
– Valójában ez is a loftos hangulat része, minthogy a loft lakásokban gyakran található oszlop, amelyet én itt az álmennyezetre épített, különböző méretű, térbe lógó kubusokkal imitáltam. Amellett, hogy ezek térplasztikaként jelennek meg, az aljukba ültetett spotokkal a tér világításához is hozzájárulnak.
– Úgy vélem, végre sikerült maradéktalanul megvalósítani aktuális lakásálmomat: egy klasszikus polgári lakásból elegáns, dekoratív, loft hangulatú otthont teremtettem – összegez vendéglátónk.