A Wienerberger Brick Award 2014 győztesei
Bejelentették a Wienerberger Brick Award 2014 győzteseit a Bécsi Építészeti Központban. A legjobb 50 pályamű között két magyar alkotás is szerepelt. A nagydíjat ebben az évben egy thaiföldi filmintézet nyerte el, ezen kívül öt kategóriadíjat, valamint két Wienerberger különdíjat is kiosztottak. A nemzetközi építészeti kritikusok és újságírók 26 országból összesen több mint 300 projektet javasoltak az idei Wienerberger Brick Award díjra, amelyet 2004 óta kétévente ítélnek oda.
Az 50 legjobb pályázat közé és a pályaműveket bemutató Brick’14 építészeti albumba is bekerült két magyar projekt.
Az egyik a zsámbéki Apróka bölcsőde:
(Generáltervező: Földes és Társai Építésziroda Kft.; fotó: Tóth Máté)
A bölcsőde a hagyományos udvarházak formavilágát jeleníti meg, a játékos homlokzatokat a kis lakók világába illesztve. Az anyaghasználatnál a természetes, barátságos anyagok betervezésére törekedtek, ezért választották a bölcsőde homlokzatához – időtálló és ugyanakkor emberközeli, kisléptékű anyagot keresve – a téglát, amely többféle színben, szeplős rakásban, vidám égő vörös és szürke keverékeként jelenik meg. A tégla a közösségi terekben is következetesen jelen van, erősítve a külső és a belső egységet. Az egyes terek között mindenütt mélyen üvegezett nyílászárókat alkalmaztak, így a gyerekek számára alapvetően szükséges kis kuckók, intim terek végül mégis egy közösségépítő egésszé állnak össze.
A másik a Pécsett található Zsolnay Kulturális Negyed.
(Generáltervező: MCXVI Építészműterem Kft., fotó: Török Tamás)
A gyárterületet a tervezés folyamán négy alegységre bontották. A Míves negyed épületkerámiákkal gazdagon díszített, impozáns épületekből áll, ahol bemutatják a Zsolnay család és a gyár történetét is. Az Alkotó negyed kortárs művészeti kiállításoknak ad helyet, műtermekkel és alkotóházakkal, a Család és gyerek negyedben kézműves foglalkozásokkal, szabadtéri színpaddal és családi játszótérrel várják a látogatókat. A negyedik, egyetemi negyedbe a Pécsi Tudományegyetem költözhetett.
A nagydíj győztes thaiföldi projekt a Kantana Film- és Animációs Stúdió. Felépítéséhez több mint 600.000 kézzel készített téglát használtak fel.
(Tervező: Bangkok Project Studio; fotó: Pirak Anurakyawachon)
Munkanélkülieket képeztek ki az építkezési munkák elvégzésére, ami különleges szociális jelleget kölcsönzött a projektnek.
A díjról és a többi díjazottról a Brick Award oldalán találhatók további részletek.