Földszínek és élénk tónusok izgalmas kontrasztja, modern és antik bútorok ötvözése, ékszerként ható világítótestek, szépen megőrzött ajtók, ablakok – mindezek közösen alkotják ennek a lakásnak az eleganciáját.
A kitartó ember elnyeri jutalmát – tartja a közmondás. Vendéglátóink ennek igazságában bízva vágtak bele az elképzeléseiknek maximálisan megfelelő otthonuk megtalálásába, mégpedig a „legleglegbelvárosban”.
Két év fáradhatatlan kutakodás után végre látóterükbe került ebben a századfordulón épült, jó állapotú házban ez a 120 négyzetméteres, korántsem jó állapotú, inkább nagyon is lepukkant lakás. De ők épp ilyet kerestek!
A valamikor szebb napokat látott, hagyományos belsőépítészeti elrendezésű hajléknak egyetlen hibája volt, mégpedig hogy az eredetileg három szoba egyikét anno leválasztották, önálló garzonná alakították, tehát be kellett érni a „maradvánnyal”, a két szoba-hall-cselédszoba beosztással. Házigazdáink úgy gondolták, hogy ebből is ki lehet hozni a legjobbat, ha igazán értő szakemberek valósítják meg a terveiket!
Semmit sem bíztak a véletlenre, még idejekorán elkezdték szorgalmasan forgatni a hazai lakberendezési lapokat, mígnem a La Tenda Home két lakberendező-stylist munkatársa, Tátrai Erika és Eőry Szilvia egyik munkáját látva őket választották.
A szakemberektől megtudtuk, hogy megbízóik nem csupán rendkívül igényesek, hanem azt is pontosan tudták, mit szeretnének látni az átalakítás eredményeként. A teljes körű felújítás mellett némi falmozgatásra is szükség volt ahhoz, hogy a tulajdonosok elképzelésének megfelelve tágas terű, kissé eklektikus berendezésű, de mindenképpen elegánsan polgári, luxus hangulatú legyen az újjávarázsolt hajlék. Az eredeti ajtók, ablakok megmentéséhez is ragaszkodtak, mert számukra ebben rejlett a lakás egyik vonzereje.
– Lényegében csak a két szoba és a fürdőszoba helyét, méretét, funkcióját hagytuk változatlanul, minden egyebet átszabtunk – magyarázzák Erikáék. – Főként az étkező-konyha tájékán kellett rendet tennünk, mivel a megrendelők külön kívánsága volt a maximális tágasság e területen is. Szerencsére eredetileg a hall olyan nagy alapterületű volt, hogy ebből jócskán futotta a megvalósítására. Ahogy az egybenyitott cselédszoba-konyha is új funkciót kapott, tágas gardrób- és vendégszoba lett, ami szintén kívánalomként szerepelt. Az eredeti, nem túl nagy alapterületű fürdőszobát pedig többek között azzal tettük tágassá, hogy nem sok helyet foglaló beépített kádat, hanem kecses ívű lábaskádat használtunk. Az előszoba és a kamra újraépítésekor két legyet ütöttünk egy csapásra: amellett, hogy tágas előszobát nyertünk, a háziak sem maradtak zuhany nélkül, ugyanis a méretes vendégvécében elfért egy zuhanyfülke.
– Milyen szakmai fogásokkal teremtettétek meg az elvárt luxus hangulatot?
– Amikor elkészítettük a terveket, pontosan meghatároztunk, kiválasztottunk minden szükségeset, a burkolatoktól a textíliákon át a bútorokig, mondhatni az utolsó szögig, mégpedig a La Tenda Home luxust képviselő termékkínálatából. Természetesen a beépített bútorok saját tervezésűek és kivitelezésűek, mint például a konyhabútor vagy a gardróbszoba berendezése, a kárpitozott bútorok, sőt a modernebb vonalú székek is, amelyek szín- és formavilágát az alapberendezésekhez igazítottuk. Nem maradhattak el a visszafogott stukkók és rozetták sem, mint a polgári otthonok jellegzetes luxustartozékai. Nem szólva a nappali egyik meghitt szögletébe épített biokandallóról. A színvilág kiválasztásakor a megnyugtató föld- és természetes színek jöttek számításba, mint a leheletfinom szürkék, bézsek, a törtfehér és árnyalatai, itt-ott feketével fűszerezve, néhol bevillantva egy parányi glamourt.
Ez utóbbit képviseli az előtér patinás aranyozású, kecses konzolasztala a hangulatlámpával, virágvázával, fölötte a vele rokon tükörkerettel. Élénkebb színfoltokat csak a textíliák mutatnak, mint a nappali dekorfüggönye, a fürdőbeli fotel bordós árnyalatú kárpitja, a vendégszoba lila szőnyege kivizöld zsámollyal, és természetesen a díszpárnák is idetartoznak. Miután a minden részletre kiterjedő tervet a megrendelők elfogadták, a kivitelezés lebonyolítását is ránk bízták. Elfoglalt üzletemberek lévén elutaztak, és csak a kulcsrakész lakás átvételekor jelentek meg.
– A lakásban több helyen is használtátok a koptatott-patinás kivitelt, például a konyha-étkező falán, a gardróbszoba beépített szekrényeinek felületén, a nappali mennyezetén és így tovább…
– Részben a megrendelők kérték a patinás hangulat megjelenítését, másrészt mi magunk is szorgalmaztuk, mert „nemessége” okán remekül összeegyeztethető a polgári luxussal. A legjellemzőbb és egyúttal domináns a lakás egészét – a fürdőszoba és vendégvécé-zuhanyzó kivételével – összefogó, százéves tölgyből készült padlóburkolat mint patinás-koptatott elem, amely a lakás egy részének a padlófűtését rejti.
– Az enteriőrök külön ékessége az eredeti vagy azok alapján újrakészült nyílászárók.
– Az eredetiek megóvása a megrendelők általunk is teljes mértékben támogatott óhaja volt, mert végül is ez koronázza meg a lakás elegánsan polgári miliőjét. Ahol pedig új nyílászáróra volt szükség, például a konyhában, ott a régiekre hasonlító, kazettás kivitelűeket terveztünk.
– Alighanem a különleges lámpák, csillárok sem voltak a tulajdonosok ellenére…
– Mint ruhán a szép gomb vagy az ékszer, olyan hatást kelt a különleges lámpa a lakásban. Az egyszerűt feldobja, az elegánsat pedig tovább nemesíti. Ezért aztán a háziak teljes körű támogatásával igyekeztünk minden helyiségnek megadni ezt az ékszert, és ez alól még a fürdőszoba és a vendégvécé-zuhanyzó sem volt kivétel.
A végeredményt látva nem csoda, ha a tulajdonosok úgy nyilatkoztak, hogy ez a lakás minden szempontból felveszi a versenyt a párizsi vagy a monacói otthonukkal is.