A kert meghálálja, ha nem csak az ápolására, rendben tartására, de a kialakítására is időt és energiát szánunk. A megfelelő növényzet kiválasztása legalább olyan fontos, mint a jó minőségű virágtartó, járólap vagy teraszburkolat. Ilyenkor tavasszal mindegyikkel akad valamiféle teendő. Összeszedtük melyek ezek.
A kertépítés aranyszabályai
A legfontosabb mindig az, hogy a lehető legpontosabban fogalmazzuk meg a család igényeit. Gondoljuk át, mennyi munkát és pénzt szánunk a kertfenntartásra. A pázsit folyamatos heti nyírása, öntözése, tápanyagpótlása az egyik legnagyobb munka. Nyírott sövénnyel, nyírott alakfákkal, könnyen gyomosodó, alacsony növényágyakkal, sziklakerttel, zöldségessel és gyümölcsfákkal könnyen rabságnak fogjuk megélni a minimálisan szükséges kertfenntartást is. A fentiek figyelembevételével gondosan tervezzük meg, gondoljuk végig a konkrét munkákat. Ehhez érdemes kerttervező szakember tanácsát kérni. A sokszor pillanatnyilag drágábbnak tűnő megoldások hosszú távon lényegesen kevesebb és könnyebb fenntartási munkával járnak. Gyakori probléma például a gyep túlzott használatából adódó kopás, a túl kicsi terasz, és a hiányzó kerti utak.
Jellemző hibák
Alapvető hiba a túlzottan tagolt kert, a növénnyel, tárgyakkal túlzsúfolt szoliter. Ez kis kertnél is hihetetlenül sok munkát ad, cserébe igen szerény esztétikai élményt nyújt. Érdemes elkerülni az olyan növények ültetését is, amelyek nem a mi klímánkra, talajviszonyainkra, öntözési, növényvédelmi szokásainkra valók. Rengeteg fagyérzékeny növényt látunk a kertekben. Tömegével kaphatók olyan fajták, amik maximum az ország néhány százalékában, foltokban előforduló savanyú talajt igénylik, a többi területen garantáltan elpusztulnak.
A megfelelő burkolatok kialakítása legalább annyira fontos, mint a jól megválasztott növényzet ültetése. Azonban a komoly használatbavétel miatt könnyű sérülést okozni a burkolatokon, ezért figyeljünk a nehéz tárgyak mozgatásánál! Bármilyen anyagmozgatás esetén gumikerekes eszközök használata javasolt, így elkerülve a későbbi kellemetlenségeket, amelyek akár komoly többletköltségekkel is járhatnak.
Mikor kertészkedjünk?
Az lenne a jó, ha akkor kertészkednénk, amikor a kedvünk tartja. Télen maximum a havat verjük le azokról a növényekről, amelyekre a hó nyomása veszélyes lehet, minimális fagyvédelem és kiszáradás-védelem mellett. Tél végén, tavasz elején a legfontosabb, szakértelmet és odafigyelést igénylő tennivaló a metszés. Késő tavaszra pedig sokszor azt tapasztaljuk, hogy hirtelen gyorsabban nő a kert, mint ahogy mi munkával bírnánk. Nyárra a nagy melegek beálltával aztán újra kezelhetővé válnak a problémák, hacsak az öntözés nem állít lehetetlen feltételek elé. Ősz végére pedig a kert téliesítése ad némi pluszmunkát.
A kerti burkolatokra leginkább a tél hat negatívan. Ezért kiemelten fontos a télvégi karbantartás. A télen a burkolatra felhordott szennyezőanyag eltávolítása – az anyagmozgatáshoz hasonlóan – fa vagy műanyag élvédelemmel ellátott szerszámmal vagy géppel történhet.
Forrás: Munkácsy Mihály kertészmérnök, Leier
Fiatalító kúra kompozit teraszoknak
A kompozit anyagból készült teraszok vitathatatlan előnye az alacsony karbantartási igényük, de hosszú távon csak akkor őrzik meg eredeti szépségüket, ha kellő figyelmet fordítunk az ápolásukra. Noha az idei tél hóban és fagyban nem bővelkedett, a csapadékos és szeles idő viszontagságai után nem árt, ha felkészítjük a teraszunkat a tavaszi-nyári intenzív használatra.
Csere, pótlás és javítás
A terasz újbóli berendezése előtt érdemes ellenőrizni a deszkák rögzítésének szilárdságát, a szegélyezést és a csavarokat. A léceken található csavarok utánhúzásakor ügyelni kell arra, nehogy túlhúzzuk a csavart a kompozit anyagban, mert ezzel leszakadhat a menetes nyílás.
A régebbi teraszok esetében ugyanakkor ajánlatos szakipari céget megbízni a feladattal, hiszen a deszkák cseréjének nehézségi foka a rögzítés során alkalmazott rendszertől függ. Amennyiben az új deszka színe eltérő, akkor sincs ok az aggodalomra, az anyag természetes érési folyamatát segíti, ha időnként vízzel nedvesítjük meg a deszka felületét.
Tiszta lappal
A víz és a por elegye csúnya foltokat eredményezhet a deszka felületén, a hornyokban pedig megülepedhetnek az elolvadt hóra, jégre hullott különböző szennyeződések. Ezek könnyen a mohák és penészek táptalajává válhatnak, amelyeket a kompozit anyag nehezen visel el. Az ilyen jellegű szennyeződéseket és üledékeket magasnyomású (100 bar nyomást nem meghaladó) mosóberendezéssel gyorsan eltávolíthatjuk, ehhez a vízsugarat 30 cm távolságból indítsuk el, és irányítsuk a hornyok felé. A kopások, a karcolások és az esetleges égésnyomok eltüntetésére használhatunk drótkefét, csiszolópapírt vagy acélgyapotot. A csiszolást mindig a hornyok irányában végezzük, és az így keletkező port bő vízsugárral távolítsák el.
Új teraszok kezdeti ápolása
Ha a tavaszt új kompozit anyagból készült terasz építésével kezdjük, akkor az összeszerelését követően azonnal el kell távolítani a deszkák szabása során keletkezett hulladékokat és a szennyeződéseket. Ehhez elég, ha a deszkák felületét híg tisztítószeres vízzel és puha kefével megtisztítjuk, de használhatunk magasnyomású mosóberendezést is. Az alapos tisztításhoz fontos, hogy a terasz padlózatának deszkáit a hornyok irányában egyenként öblítsük le, és ügyeljünk arra is, hogy az újonnan felszerelt deszkákra nem szabad lábtörlőt helyezni, mert azok a fénytől védett helyen elütő színárnyalatot kapnak.
Patinás megoldás
Az Inoutic 50% fa és 50% PVC összetételű Twinson kompozit anyaga a fa természetes szépségét idézi. A vállalat saját fejlesztése a víz és a napfény hatására éri el végleges színét, amely patina az összeszerelést követően három hónappal már jól látható. A néhány hónapos érési folyamat után viszont tartósan megőrzi színét, és nem igényel mesterséges konzerváló, pácanyagokat, vagy festékkel, lakkal történő kezelést.
A frissen felszerelt terasszal körültekintően kell bánni: míg a deszkák kellő ellenállása kialakul, óvni kell őket a sérülésektől. A grillező, az éles sarkokkal, kiszögellésekkel rendelkező tárgyak ugyanis összekarcolhatják a deszkákat.
Forrás: Inoutic