Egy praktikus, minden részletében átgondolt gardrób elhelyezése a lakásban nem kis feladat. Legyen szó akár hálóba kerülő, falba simuló szekrénysorról vagy éppen egy komplett tárolóhelyiség kialakításáról, a megkomponáláshoz alapos tervezés, stílusérzék, sőt némi önismeret is szükségeltetik.
Mit?
Mielőtt a szekrényeket megtervezzük, megvásároljuk, majd összeszereltetjük, a legfontosabb, hogy tudjuk, mennyi holmink van, azokat milyen gyakran viseljük és hogyan szeretnénk azokat rendszerezni. Így pontos képet kaphatunk arról, milyen mennyiségű ruhanemű elhelyezését kell megoldanunk, s annak mekkora a helyigénye. Gondoljunk arra is, hogy idővel a holmik mennyisége és összetétele is megváltozhat, ezért okosan tesszük, ha olyan rendszert vásárolunk, amelynek belső kialakítása később módosítható, igényeinkhez szabható.
Mekkora helyen?
- A vállfán tárolt ruhaneműk elhelyezéséhez 60 cm mély, a hajtogatott pulóverek, fehérneműk és egyebek számára 40 cm mély szekrény szükséges.
- A testméretekből adódóan más-más magasságú akasztós elemekkel számoljunk: egy hosszú kabát helyigénye 150–180 cm, egy félhosszú kabáté 130–150 cm. Egy férfizakó 120 cm, egy női blézer 80-90 cm magas helyen is elfér, akárcsak a szoknyák és a félbehajtott nadrágok.
- Az akasztórudakat érdemes szemmagasság felett elhelyezni, s az alatta fennmaradó teret polcokkal, fiókokkal beépíteni. Praktikus ötlet az évszakokhoz igazodva a téli és nyári ruhatár elkülönítése is.
- A cipőket lehetőség szerint külön, erre a célra használt szekrényben vagy felcímkézett dobozokban tartsuk.
Hol?
Az újonnan épülő lakásokba gyakran terveznek önálló gardróbhelyiséget, ám a régebbi építésű otthonokban sem lehetetlen jó megoldást találni. Egy nagyobb méretű hálószobából is leválaszthatunk, vagy akár egy kamrából is kialakíthatunk kizárólag tárolásra szánt területet. Ha önálló helyiség berendezésére nincs lehetőség, az előszobában vagy a hálóban biztosan akad egy nagyobb összefüggő falfelület, amelynek beépítésével egy csapásra rendezett környezetet teremthetünk. A holmijainkat rejthetjük zárható ajtók, hangtalanul nyíló tolófalak, praktikus rolók vagy akár dúsan redőzött függönyök mögé is, a lényeg, hogy olyan megoldást válasszunk, amely illik a helyiség hangulatához, karakteréhez.
Hogyan?
Tervezők tucatjai munkálkodnak azon, hogy ne csak fogasokon, polcokon és fiókokban tarthassuk ruháinkat. Léteznek kifejezetten nadrágok fellógatására szolgáló, fiókként kihúzható, speciális keretek, ingek és finomabb ruhadarabok elhelyezésére szolgáló „tálcák”, sőt olyan sok-sok rekesszel bíró fiókok is, ahol a zoknitól a nyakkendőig mindenféle apróságot tarthatunk. A fiókok előlapja gyakran készül üvegből vagy áttetsző műanyagból, így tartalmát kinyitás nélkül is áttekinthetjük. Vannak olyan dobozok is, melyek kifejezetten az adott rendszer méreteihez igazodnak.
Kapcsolódó cikkünk: Csúcsgardróbok